Malatya’da Çağdaş Yöntemlerle Varis Tedavisi

Daha çok büyük şehirlerde özellikle İdea Klinik gibi varis tedavisine yoğunlaşmış kliniklerde uygulanan güncel tedavi yöntemleri artık Üniversiteler sayesinde Anadolu illerine de yayılmaya başladır.

Milliyet Gazetesinin haberinde İnönü Üniversitesi’nden Dr.Erdil den aldığı bilgilere göre; güncel yöntemler kullanarak neştersiz, kesiksiz, dikişsiz ve geniş yarasız ameliyat yöntemi olan radyofrekans ablasyon yöntemiyle ile varis tedavisi yapılıyor.

T. Özal Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahi A.B.D. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Erdil kalp damar cerrahisi polikliniğine ek olarak hizmete sokulan varis polikliniği hakkında bilgiler verdi. Varis polikliniğimizde çağdaş yöntemlerle neştersiz, ameliyatsız varis tedavisi, dikişsiz yöntem olan radyofrekans tekniği ile varis tedavisi yaptıklarını bildiren Dr.Erdil, Bacaklarda cildin altındaki toplardamarın genişlemesi olarak tarif edilen varis, toplar damara kalınca bir iğne yardımıyla girilerek, damarın kapanmasını sağlayan kataterin ucundan radyo dalgaları verilerek sağlanan ısıyla damarın içerden kapatılması şeklinde tarif edilen radyo ferakans yöntemiyle hastalar varislerinden ameliyatsız bir şekilde kurtulmaktadır dedi.

Daha çok bölgesel uyuşturmayla yapıldığını kaydeden Dr.Erdil, varisi olan hastalar tedaviden birkaç saat sonra evlerine dönebilmekteler, ve yine birkaç gün sonra da işlerinin başına dönebilmektedir dedi.

Ayrıca variste farklı birkaç tedavi yönteminin daha bulunduğunu kaydeden Dr.Erdil, ilaçlarla, bandajla veya varis çorabı gibi yöntemlerle varis olan bacağa baskı ve basınç uygulaması, lazer uygulamaları, cerrahi tedavi ve kombine yöntemlerle tedavi yöntemleridir şeklinde ifade etti.

Varisli olan damar radyo dalgalarıyla yakılıyor; Bacaklarda en sık görülen hastalığın varislerden kaynaklandığını söyleyen Dr.Erdil, varisin birçok tedavi şeklinin olduğunu fakat son yıllarda ameliyatsız tedavilerin ve ameliyatlardan da endo vasküler lazer veya radyo frekans tedavi gibi geniş cerrahi işlem yapılmayan ameliyat yöntemlerinin tedaviye yenilikler kattığınıbelirtti.

Varis seyrek olarak doğuştan veya yaygın olarak sonradan oluşan nedenlerle ortaya çıkar.

Varisin kadınlarda görülme sıklığı, erkeklere kıyasla çok daha fazla görüldüğünü belirten Dr.Erdil genetik özelliklerin yüksek olduğunu ve yaş ilerledikçe görülme sıklığının arttığını söyledi. Uzun saatler ayakta durmak veya şişmanlık bacaktaki varislerinin daha erken şikayet yapar hale gelmesinde etkilidir. Bunlar ve benzeri gebelik gibi faktörler sıklığını artırır.

Varisin kendiliğinden ya da ilaçla geçme ihtimalinin olmadığını bildiğimizden şikayet yapmasa da tedavinin ertelenmemesi ve bir an önce tedavi yapılması doğru yaklaşım olduğunu belirtti.

Hastaların görsel sebeplerle daha çok bahar aylarında tedaviye karar verdiğini ancak her mevsimde tedavinin mümkün ve doğru olduğunu söyledi. Havaların ısınmış olması yapılacak tedavinin türünü değiştirmez.

Malatya’da Varis Tedavisi
Malatya’lı bir cerrah olarak hemşehrilerime böyle teknolojik tedavilerin de sunuluyor olmasını memnuniyetle karşılıyorum, son derece sevindirici bir olay. Rahmetli Turgut ÖZAL’ın yaptığı yatırımların meyvelerini hala topluyor olmamız ne güzel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.