Makattan Kanama Deyip Geçmeyin !

makattan-kanama-deyip-gecmeyinMakattan kanamalarda hastalar genellikle eş dost veya eczacı önerisiyle basur ilacı kullanarak geçiştirmeye çalışır. Aslında bu çok riskli bir yaklaşımdır çünkü sebebinin proctoloji uzmanınca tespit edilmediği her makat kanaması olabilecek bir çok sebeple risk taşır. Görüşlerine baş vurduğumuz proctoloji uzmanı Op.Dr.Seher Şirin’in görüşlerine baş vurduk.

Evet anüsten olan kan kayıpları akla ilk olarak basur hastalığını getirebilir ancak kanser olma ihtimali de akıldan çıkarılmamalıdır.

Makattan Kanama Yapan Hastalıklar ;

  • Hemoroid (basur)
  • Anal fissür (makat çatlağı)
  • Bağırsak kanseri
  • Anüs kanseri
  • Polipler (et beni gibi çıkıntılar)
  • Mayasıl ( anal dermatit)

 

Peki nasıl yaklaşılmalı ?anoskop

Öncelikle konu komşudan, eczacı hatta muayene olmadan doktorun önerisi ile ilaç alınmamalıdır ve mutlaka teşhis konması için gereken yapılmalıdır.

Bölge hastalıkları konusunda en birikimli branş olan proctoloji uzmanıyla görüşülmelidir.

Anoskop muayenesi yaptırılmalıdır, en basit görüntüleme şeklidir, muayenenin bir parçasıdır. Bağırsağın son 8-10 cm lik kısındaki tüm hastalıkların % 100 yakın teşhisini sağlar.

Anoskop muayenesiyle izah edilemediyse kolonoskopik inceleme yapılmalıdır.

Gerekirse gaitada gizli kan bakılır. ( hastanın görebildiği kan varsa anlamını kaybeder)

Artık pek yapılmasa da kolon grafisi çekilebilir.

makatta-kanama-neden-olurUnutulmaması gerek en önemli husus bağırsak kanserleri zamanında teşhis edilirse tamamen kurtulma oranı % 90 ların üzerindedir ancak geç kalınırsa bu oran çok daha aşağılara düşmektedir. Utanıldığı için fitiller, kremler kullanarak kaybedilen zaman hayati önem arz etmektedir.

Ağrısız kanama olması hastanın daha duyarsız yaklaşmasına sebep olabilmektedir, kanserden kanamanın ağrılı olmadığı bilinen bir gerçektir, yani ağrınız yoksa rahat davranmayın. Aslında makatta ağrılı kanama kanser dışı sebeplerle ve daha çok anal fissür denilen makatta çatlak hastalığında sık görülür.

Idea proktoloji merkezi doktorlarından makat hastalıkları uzmanı Op.Dr.Seher Şirin konuyla ilgili olarak şunları söyledi; Anüsten kan gelmesi hemoroid, fissür, fistül, polip, kondilom gibi iyi huylu ve tedavisi ertelenebilir hastalıklar sebebiyle olduğu gibi kötü huylu kanserler sebebiyle de olabilmektedir. “Kanserden korkma geç kalmaktan kork.” deyiminin en anlamlı olduğu hastalık kalın bağırsak kanserleri denilebilir.

makat-kanaması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.