Makat Kaşıntısı İçin Pruzon !

Makat kaşıntısına dikkat

Yazın en sıcak aylarındayız, doğal olarak terleme çok arttı. Terleme artışına bağlı olarak makat bölgesi, koltuk altı, kadınlarda göğüs altı gibi terin rahat buharlaşamadığı bölgelerde deri tahrişi ve aşırı kaşıntı olmaktadır.

Bu kaşıntılar arasında en rahatsız edici olanı ise makat kaşıntısıdır ( pruritis ani). Çok rahatsız eder çünkü bölgenin kaşınması fiziki rahatsızlık yanı sıra sosyal rahatsızlık da yaratmaktadır. Elimiz kaşındığında hiç düşünmeden kaşınırız ama anal bölgemiz kaşındığında çevredeki kalabalığın da hesaba katılması gerekir. Öyle ulu orta “tatlı tatlı kaşımak” genellikle mümkün olmamaktadır. Özellikle iş ortamı, toplu taşım araçlarında yolculuk yaparken, toplantı gibi durumlarda kaşımak rahatsız eder ve bu durum hastada sıkıntıya neden olur.

Makat Neden kaşınır
Mayasıl ( anal dermatit) ; Bölgede en şiddetli kaşıntı yapan hastalıktır. O kadar ki bazen kaşıntıdan yaralar olur.

Aşırı terleme ; Terlemeden dolayı bölgenin sürekli ıslak ve nemli kalması deride hassasiyeti artırır, hassasiyet artışı çevresel faktörlerden daha çabuk etkilenmesine neden olur.

Gereksiz fazla temizlik ; Bazı titz kişiler bölgeyi sabun gibi temizlik ürünleriyle temizler, bu temizlik bölgenin doğal korunmasını ortadan kaldırır.

Alerjiler ; Derinin her yerinde görülebilen alerjik reaksiyonlar anüste de görülebilmektedir.

Gıdalar ; Kişinin hassasiyetinden kaynaklanan bir şekilde bazı gıdalar tahriş veya alerjiye neden olabilir. Bu gıdaların en bilinenleri; domates, karabiber, acı, patlıcan, çikolata, kahvedir.

Islaklık
Nemi azaltmak için pudra kullanımı
Pamuk ve keten dışı iç çamaşırlar
Dar pantolon veya etek giyme; kalçaların arasının havalanması azalır, ıslaklık oluşur.
Mantar hastalıkları ; Düşünülenden seyrek rastlanan bir durumdur, seyrek de olsa rastlanmaktadır.
Egzama ; Yukarıdaki nedenlerle ortaya çıkan bir tür deri hastalığıdır.

Makat Kaşıntısı Nasıl Geçer ?
Bütün hastalıklarda olduğu gibi tedavinin temelinde asıl neden bulunup ortadan kaldırılmalı ve uygun ilaçlar kullanılmalıdır.

Mayasıl ;
En sık karşılaştığımız nedendir, Pruzon Merhem ile 2-3 günde geçer ancak sebep bulunup yok edilmezse tekrar ortaya çıkabilir. Pruzon Merhem başlanmalı şikayetler geçtikten sonra tekrar ortaya çıkaran faktör tespit edilmelidir. Pruzon merhem en şiddetli kaşıntı nedeni mayasılda kullanıldığı gibi diğer sebeplerde de etkili bir şekilde kullanılabilir.

Aşırı temizlik ;
Sabun gibi ürünler asla kullanılmamalı, hatta saçlardan akan şampuan köpüğünün bile kalçaların arasına akması engellenmelidir. Tuvalette ve banyoda sadece duru su kullanılmalıdır.

Alerji ve gıdalar ;
Tespit edilenler bir daha yenmemeli, kullanılmamalıdır.

Islaklık
Her ıslaklık olduğunda net bir şekilde kurulanmalıdır.

Nem;
Özellikle sıcak mevsimlerde, aşırı terleme varsa her mevsimde araya bir parça kağıt havlu konmalıdır.
Sentetik kıyafet giyilmemelidir.

Gerek iç çamaşır gerekse diğer kıyafetler geniş ve rahat olmalıdır, bu şekilde havalanma iyi olur.

Egzama ;
Kortizonlu merhemler kullanılabilir ancak kortizonun yan etkileri sebebiyle çok tercih edilmez, bitkisel kortizon içeren pruzon kullanımı yeterlidir.

Mantar ;
Seyrek rastlanır ama mantar net bir şekilde tespit edildiyse mantar öldürücü merhemler (travazol, oceral, ketoral vs) kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.