Makat Kanaması Deyip Geçmeyin

Makat kanaması meydana geldiğinde kişiler kendileri veya çevrelerinden aldıkları bilgiye göre basur olduklarını düşünürler. Makatta meydana gelen şikayetlerin en sık karşılaşıldığı rahatsızlık her ne kadar basur olsa da farklı hastalıklardan dolayı da kaynaklanabilir. Bunun için kendi kendine teşhis ve önlem almak yerine ilk olarak doktora başvurulmalı ve hastalığın kesin tanısı konmalıdır.

Makat bölgesinde ortaya çıkan hastalıkların önemli bir kısmı kötü huylu tümörler olabilir. Bu doğrultuda yapılan yanlış teşhis ve tedavi ise önemli olan zamanı olumsuz şekilde kullanmaya ve daha kötüye gitmesine neden olacaktır.

Makatta Kanama Yapan Hastalıklar Nelerdir?
Makat bölgesinde meydana gelip, kanama şikayetini ortaya çıkan hastalıkları aşağıda ki gibi sıralayabiliriz.

Basur Kanaması
Basur tıbbi ismi ile hemoroid, anüs bölgesinde bulunan dokuların zayıflayarak gevşemesi doğrultusunda genişlemeleri ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Deri zayıfladığında genişleme meydana gelen bölgenin derisinde de zafiyet oluşmasına yol açar ve böylece deri çok çabuk şekilde hasar görecek düzeye gelmektedir. Deri zayıflayıp inceldiğinde ise sert dışkılama ya da ıkınma doğrultusunda delinir ve buradan kan gelir. Bu tarzda ki basur kanamaları maalesef ilaç kullanımı ile tedavi edilemez. İlaç yerine bu bölgenin tedavisi için lazer, lastikle boğma, THD gibi pratik, modern ve çağdaş yöntemler tercih edilmektedir.

Makat Çatlağı Kanaması
Makat çatlağı, tıbbi ismi ile makat çatlağı anüste meydana gelen çatlak veya yırtığa verilen isimdir. Makatta çatlak veya makatta yırtık şeklinde de tabir edilebilir. Anüsün içinde 1,5-3 cm uzunluğunda ki çizik, yırtık veya çatlakların oluşmasıdır. İlk meydana geldiği zamanlar da kanama ile sık olarak karşılaşılır. Kronikleştiği zaman ise yara halini aldığından kanama azalır veya komple durabilir. Bu rahatsızlığın en bilinen belirtileri dışkılama esnasında anüste cam çiziği şeklinde bir acı ve dışkılama bittikten sonra makatta meydana gelen kasılma ya da kramp gibi ağrılardır. Muayene esnasında anoskop ile bakıldığında %100’e yakın denilebilecek oranda doğru teşhis konulmaktadır. Akut yani hastalığın ilk döneminde ilaç kullanarak tedavi edilmesi mümkün olabilirken, kronikleştiği zaman tedavi ameliyat ya da botox ile yapılabilmektedir. Ameliyat ile uygulanan tedavinin ardından hastada gaz ve dışkı kaçırma gibi durumlar söz konusu olduğundan dolayı çoğunlukla botox yöntemi tercih ve tavsiye edilmektedir. Bu yöntemde asla gaz ya da dışkı kaçırma gibi olumsuzluklar gözlemlenmemektedir.

Makat Siğili
Makat siğili, tıbbi ismi ile kondilom her ne kadar yaygın olmasa da kanama yapabilir. Siğillerin oluşumunda rol oynayan HPV virüsü karnabahar yapısına benzer şişliklere neden olmaktadır. Bu şişlikler et benine benzer fakat yüzeyleri oldukça zariftir. Herhangi bir darbe ya da sürtünmeye maruz kaldıklarında kanama şikayeti görülür. Bu hastalık tedavi edilmediği taktirde ilerleyerek zamanla kansere dönüşebilir.

Fistül
Daha çok cerahat ve akıntı görülebilen rahatsızlıktır. Akıntının meydana geldiği noktada ki frajil deri sürtünmeye maruz kaldığında kanama meydana gelebilir. Tedavisi herhangi bir ilaçla mümkün olmayıp, cerrahi şekilde yapılmalıdır. Komplike ve inkomplike olmak üzere iki şekilde sınıflandırılmakta olup bu rahatsızlığın tedavisinin belirlenmesinde ki en önemli faktördür. İnkomplike olanların tedavisi etkili ve başarılıylen, komplike de bu başarı daha düşük seviyededir.

Makat Kanseri
Toplumda nadiren görülen kanser tipidir fakat kötü huylu olup tedavi edilmediği taktirde ölüme yol açacak derecede ciddi ve önemli bir hastalıktır. Yukarıda da belirttiğimiz makat bölgesi hastalıkları ile karıştırılır. Dışarıdan bakıldığı zaman görünebileceği gibi genellikle anüs içerisinde olmaktadır. Etrafı kabarık bir yara gibi dursa da tüm tedavilerin uygulanmasına rağmen yara iyileşmek yerine zaman geçtikçe büyür. Tedavisi ameliyattır ve vakit kaybetmeden ameliyat olunmalıdır.

Makatta Kanama İçin Hangi Doktora Gidilir?
Makat bölgesinde meydana gelen rahatsızlıklarla ilgilenen branş proktoloji konusunda tecrübeli genel cerrahi uzmanlarıdır. Bu konuda ki uzmanlara proktolog ismi verilir. Ülkemizde proktolog sayısı maalesef az olduğundan genel cerrahi uzmanları bu hastalıklarla ilgilenmektedir. Eğer parmak muayenesi yapılarak teşhis konulduysa Hastaların mutlaka anoskop, makat endoskopisi, kolonoskopi gibi işlemlere başvurması gerekir.

Makat Kanaması Nasıl Durur
Tedavi için yazımızın başından da bu yana belirttiğimiz gibi hastalığın doğru teşhis edilmesi gerekir. Basur kaynaklı kanama ise lazer, lastikle boğma veya THD gibi yöntemlerle tedavi edilerek hem kanama durdurulur hem de hastalık tedavi edilir. Makat çatlağı, fistül, makat siğili gibi hastalıklarda da en uygun çağdaş ve modern tedaviler uygulanmalıdır. Kanser söz konusu ise biyopsi yapılmalı ve bulgular kesinleştirilerek cerrahi yöntemlerle kanserin çıkarılması gerekmektedir.

Bilgi & Kaynak
http://www.basurklinigi.com/makat-kanamasi/

One comment

  1. Hocam ben de 3 hafta anca oldu anal fisür ameliyatı oldum da wc ye çıktım hafif bi ıkınma da ikinma bile denemez 4 5 damla taze lan geldi ama acı filan yok bu zmana kadar bi sıkıntı olmadı acaba dikişler mi patladı cünku ince ip gibi bişey geldi peçeteye
    Dr Ufuk Bolat
    Fissür ameliyatında genellikle dikiş kullanılmaz, haftada düzelmesi beklenir ama bazen gecikebilir, hafta sonra hala sorun varsa kontrole gitmeniz iyi olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.