Makat Çatlağına Botox

makat-çatlağına-botox-nasılMakat çatlağına botox dendiğinde ilk anda bir afallama oluyor çünkü botox dendiğinde akla ilk kırışıklık gelir. Oysa makat çatlağının yıllardır makat kası kesilerek yapılan tedavisi artık 1 dakikalık bir zaman diliminde botox enjeksiyonuyla kalıcı olarak tedavi edilmektedir. Makat çatlağı diğer adıyla anal fissür anüs bölgesinin en ağrılı hastalıklarından birisidir. Basurdan sonra en sık görülen anüs hastalığıdır ve sıklıkla sert bir kabızlığı takiben ortaya çıkar, bir defa kabızlık yaşanması hastalığın oluşması için yeterlidir.

Idea Klinik Bakırköy Şubesinden Proctoloji Uzmanı Op.Dr.Seher Şirin makat çatlağına botox uygulaması konusunda şunları aktarmıştır;

Anal fissürde ilk 1-2 haftalık dönemde öncelikle bölgesel uyuşturucu krem ve kas gevşetici merhemler kullanılır, 5-10 günlük kullanımla anlamlı rahatlama sağlanamıyorsa o zaman çok daha etkili ve kalıcı tedavi sağlayan yönteme yani botoks enjeksiyonuna geçilmelidir.

makat kenarında çatlak

Makat Çatlağına Botox Tedavisi :

Yaygın bir şekilde yapılan ameliyat kadar etkili olan botox tedavisi öğrenen cerrah sayısı arttıkça yaygınlaşmaktadır. Yeni oluşmuş makat çatlağının ilaçla tedavisine cevabın gecikmesi ve müzminleşmiş fissürde botoks ameliyatın zorluğu ve kalıcı yan etkilerinin olması sebebiyle özellikle gelişmiş ülkelerde ameliyatlar büyük oranda terk edilmiştir. Avrupa ülkelerinde sigorta şirketleri tedavi bedelini öderken Türkiye’de ödememektedir. Bu durum hastaya ekonomik yük getirdiği için daha az tercih sebebi olabilmektedir. Başarı şansı yapılan ilaç miktarına bağlı olarak % 75- 98 ler düzeyindedir.

Makat Çatlağına Botox Nasıl Yapılır?

Ağrısız yapılabilmesi için önce az bir uyuşturucuyla çatlak uyuşturulur. Çok ince iğne yardımıyla parmak eşliğinde felç edilmek istenen sol kasın içine 50 ünite, sağ kasın içine 50 Ünite, toplamda 100 Ünite yapılır. En başarılı doz 100 ünitedir, bazı klinikler pahalı olan bu ilaçtan tasarruf sağlamak için 1 ampul ilacı iki hastaya bölerek 50 ünite yapmaktadır bu durumda başarı oranı % 70 lere kadar düşebilmektedir. İşlem 1 dakikadan kısa sürede tamamlanır. Ağrı çok azdır. Tedavide kullanılan madde mikropların salgısından elde edilen doğal bir maddedir. Botilismus toxini A dır. Bilinen bir riski yada yan etkisi yoktur.

Proctoloji Uzmanı Op.Dr.Seher Şirin yöntemin avantajlarını şöyle sıralamaktadır;

makat çatlağı botoks ücreti

 • -Anüs anatomisi yani yaradılıştan olan bir kas korunur
 • -Başarısı krem ve fitil gibi bölgesel uygulanan ilaçlara kıyasla çok yüksektir ve ameliyata yakındır
 • -Ameliyat sonrası % 1 oranında görülebilen kalıcı gaz ve dışkı kaçırma sorunu botoxla makat çatlağı tedavisi sonrası görülmez.
 • -Ameliyattan sonra makatta yamuk görünüm yani deformite olur, bu yöntemde kas kesilmediği için makatın şekli aynen eskisi gibi kalır,bozulmaz
 • -Ameliyat korkusu olan ve ağrı eşiği düşük canı tatlı insanlar ameliyatı ertelemekte ve yaşam kalitesi düşmektedir.Bu gurup hastalar için ideal bir tedavi seçeneğidir
 • -Narkozun riskli olduğu ve narkozdan korkan hastalar için idealdir
 • -Uygulama çok pratiktir 1 dakikada zahmetsiz bir şekilde uygulanabilir
 • -Hiçbir hazırlık ve tahlil gerekmeden uygulanabilir
 • -Kullanılan çok ince iğne sayesinde uygulama çok az acılıdır
 • -Hasta aynı gün işine dönebilir
 • -Kanama riski yoktur.
 • -İltihap riski yoktur.
 • -Ameliyat edilemeyen hemofilisi olan veya kan sulandırıcı ilaç alanlara güvenle uygulanabilir.

makat çatlağında botox uygulayan klinikler

Makat Çatlağı Botox Fiyatı

Klinikler arasında ücret politikası değişiklik göstermektedir. Kullanılan para birimi de değişmektedir. Bazı klinikler dolar bazıları euro ile çalışmaktadır. Aynı ilaç kullanılmasına rağmen uygulayıcının ücret politikasına göre 4500 TL ile 9000 TL arasında değişmektedir.

Botoxla Makat Çatlağı Tedavisi Yapılan Klinikler

İnternet sayesinde bilgi düzeyinin artması ve yapılan yerlerin adreslerine rahat ulaşılabilmesi sebebiyle hastalar doktorunu sorgulamakta hatta makat çatlağında botox yapan doktor aramaktadır. Hastaların bu sorgulamaları karşısında doktorlar da bunu öğrenmek zorunda kalmaktadır. Bu konuda en yetkin kurum 7 proctoloji uzmanıyla 6 şubesinde hizmet veren Idea Klinik’tir. Türkiye’de uygulayan ilk doktor Op Dr Atilla Kaya’dır

Botoxla makat çatlağı yapılan devlet hastanelerinde ilaç hastaya aldırılmakta ve uygulanmaktadır.

botoxla ameliyatsız anal fissür tedavisi

Botoxun etkisi geçtiğinde fissür tekrar olur mu?

Hastaların en çok sorduğu soruya Op.Dr.Seher Şirin şöyle bir açıklama getirdi; Fissür iyileştiğinde kişi fissürü olmayan herhangi bir kişiyle eşit duruma gelmektedir. Yani nasıl hiçbir makat şikayeti olmayan bir kişi hayatının bir döneminde kabıs kalması halinde yırtık olabiliyorsa aynı şekilde botoxla iyileşen kişi de kabız kalırsa küçük bir ihtimalle aynı sorunu yaşayabilir, bu durumda tekrar enjeksiyon yapılabilmektedir.

Haber sitemizde yer ayırdığımız bu konu bir çok hastanın makat kasının kesilmesini yani makat anatomisinin bozulmasını engellemek amacıyla eklenmiştir.

https://www.ideaklinikankara.com/botoksla-anal-fissur-tedavisi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.