Lazer Epilasyon Terlemeyi Arttırır mı?

Terleme, vücudun doğal olarak ısı dengesini sağlamak için yaptığı bir eylemdir. Ter deriye yayılarak bölgeyi ıslatır, ıslanan bölgede su buharlaşırken deriden ısı kaybına sebep olur bu sayede kişinin vücut ısısı düşer, soğuk havalarda ise ısı kaybına ihtiyaç olmadığı için bu eylem minimal düzeylere iner. Kişinin yaşı, kilosu, genetik yapısı ve çevresel koşullar terlemenin miktarını belirler, miktarın çok olması, hiperhidrozis olarak adlandırılır. Hiperhidroz hastalık olarak değerlendirilir botox ile tedavi edilmektedir.

lazer-epilasyon-terlemeyi-arttirir-mi

Laser Epilasyon Terlemeyi Artırır mı ?

Özellikle koltuk altına (aksiller bölge) epilasyon yaptıranların sıkça aklına takılan sorundur çünkü lazer epilasyon sonrası kullanıcılar sıkça aşırı terlemeden şikayet etmektedirler. Bu konuda yapılmış kapsamlı bir bilimsel araştırma olmamasına ragmen, şuana kadarki bulgular epilasyonun koltuk altında dokusal (histolojik) bir değişikliğe sebep olmadığını bölgedeki salgı bezlerinin az veya çok çalışmasına etki etmediğini düşündürmektedir. Aslında aynı şikayetler daha hafif de olsa ağda veya epilatör ile kılların kökünden alındığı temizlik uygulamaları ve jiletle dibinden tıraş etme sonrası da görülür.

Dr. Ece Nil KAYA şu açıklamayı yaptı; Lazerden sonra koltuk altı terlemesi artması hissine sebep olabilecek nedenler şu iki yorumla izah edilebilir;

1-Ter kıl kökündeki deliklerden deri dışına salgılanır ve kıl boyunca yayılır yani kılı ıslatır, kıl varlığında terin yayıldığı yüzey alanı artarak buharlaşmayı hızlandırır. Hızlanan buharlaşma miktar aynı olmasına karşın daha az hissetmeyi sağlar. Kıl yok edilince veya azalınca salgıyla dışarı çıkan sıvının dağılacağı alan daralır ve buharlaşması çok gecikir bu da kıyafetin ıslanmasına sebep olur, böylece kişi miktarı değişmemesine rağmen bu değişimi epilasyondan sonra terleme artışı olarak değerlendirir yani aslında durum algı yanılgısıdır.

2-Koltuk altındaki kıllar terleyen cilt ve kumaş arasında bariyer oluşturur böylece kıyafetler direk ıslak cilde değemez, salgı miktarı aynı olmasına karşın kıyafetler daha az ıslanır ve rahatsız edici ıslak görüntünün oluşmasını engeller.

Epilasyondan sonra terleme artışı nasıl engellenir?

Hiperhidroz denilen aşırı düzeydeyse şu yöntemler uygulanır;

Ameliyat; kola gelen uyarıcı sinir kökünden kesilir, bu uygulamada aşırı terleme sorunu kökten hallolur. Riskleri ve zor bir ameliyat olması sebebiyle çok ağır vakalar dışında pek tercih edilmez.

Koltuk Altı Botox enjeksiyonu; geçici ancak 6-8 ay devam eden etkisi sayesinde en pratik çözümdür, bir enjeksiyonla sıcak yaz ayları rahat geçirilir, kışın gerekmediği için bir botox bir yıl boyunca sorunu çözmüş olur.

Antiperspirantlar; salgıyı engelleyen kozmetiklerdir, bilinen zararı yoktur. Gün boyu rahat etmeyi sağlar. Ekonomik durumu botoxa uygun olmayanlar için ideal çözümdür.

Pudra ve benzeri uygulamalar; alerjinin sık görülmesi, leke yapması gibi sebeplerle tercih edimez.

Ameliyatla Terleme Tedavisi
Eller ve koltuk altındaki terlemeye neden olan sinir göğüs boşluğundan girilerek bulunur ve sinir kesilir. Sinir kesilince terleme de durur. Riskleri olduğu için sık yapılan bir ameliyat değildir.

Dr.Ece Nil KAYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.