Kozmetik Algımız Değişiyor

Kozmetik algımız değişiyor çünkü yaşamdan beklentilerimiz değişiyor. Derinin temizlenmesi, güzelleştirilmesi ve sağlıklı bir görüntü kazanması, İnsanoğlunun zamanla değişmeyen içgüdüsel diyebileceğimiz isteklerinden biridir. İnsanoğlu önceleri bu isteğini yerine getirmek için, deneme yanılma yolu ile çeşitli maddeler bulmuş ve kendisini güzelleştirecek biçimde bu maddeleri uygulamışlardır.

kozmetik-algimiz-degisiyor

Kozmetik Algımızı Etkileyen Faktörler;

  • -Alıcının içinde yaşadığı toplumun kültürel ve eğitimsel değer yargıları
  • -Alıcının modayı ve kozmetikler hakkında yapılan reklamları ne kadar yakından izlediği
  • -Kozmetik preparatın bulunduğu kabın görüşünü ve vitrinde sunuluş şekli
  • -Kabın, içinde bulunan preparatın amacına uygunluğu
  • -Kaptaki preparatın görünüşü, (Kremse yüzeyinin düzgünlüğü, dudak boyası ise parlaklığı, rengi, losyonsa berraklığı vb.)
  • -Preparatta kullanılan koku (Bu da etkileyici faktörlerden biridir).
  • -Preparatın satış fiyatı (diğer faktörler uygun bulunmuşsa)
  • -Kozmetik preparatın deri, saç ve tırnaklarla geçimliliği
  • -Preparatın kullanış amacına fiziko-kimyasal ve fiziksel yönlerden uygunluğu, (yapı, kıvam, adsorpsiyon derecesi, akıcılığı
  • -Preparatın stabilitesi de seçimi etkileyen faktörlerdendir.

Başarılı bir kozmetik preparatın hazırlanması için, bu preparatın satılmakta olan benzerleri ve moda hakkında çok iyi bilgi gerekir. Bunlar, preparat yapımını etkileyen ticari ve estetik noktalardır. Daha da önemlisi dermatolojik şartlar ve kozmetik preparatlar hakkında temel ve iyi bir bilgi sahibi olmaktır. Ek olarak, preparatın konacağı uygun kapları seçebilmeli ve hazırlanan preparatın reklamına yaraşır şekilde olmasına gayret etmelidir.

Ürün Alt limit Üst limit Yetişkinler için 1000 cfu/g 100 cfu/g Bebekler için 100 cfu/g 10 cfu/g Çanta, Kahveci, Kapucu, Susam Kozmetik preparatların yapımında, zevklilik ve artistik yetenek en önemli noktalardır. Bu noktalar bilimsel ve teknolojik yöntemlerle kontrol edilmeli sağlamlaştırılıp geliştirilmelidir. Bunun yanı sıra tüketicilerin kozmetik ürünlerin kullanımı sırasında dikkat etmesi gereken hususlar da vardır.

makyaj-yaparken-dikkatli-olunBunları şöyle sıralayabiliriz:

– Makyaj ürünleri sert, zarar verici şekilde sürülmemelidir. Göz çevresini aşırı derecede çekerek yapılan bir uygulama, bakteri oluşumuna sebebiyet verebilir ve körlük gibi ciddi rahatsızlıklar yaratabilir.

– Makyaj ürünleri kullanırken yeni ve farklı aplikatörler kullanılmalıdır. Cildinize uygulanacak olan ürünler için kullanılacak aletler önceden alkolle temizlenmelidir.

-Bir ürünün orijinal kıvama gelmesi için asla bir sıvı katılmamalıdır. Sıvı katılması durumunda bakteri oluşumu kaçınılmazdır. Alerjik bir reaksiyona sebebiyet veren ürünü kullanmayı hemen bırakmalısınız.

Eğer herhangi bir iltihap durumu söz konusu ise göz makyaj ürünlerini kullanmamalısınız.
Makyaj ürünlerinizi güneş ışığından uzak tutmalısınız çünkü ışık ve sıcaklık ürün içindeki koruma faktörünü azaltır.

Makyaj ürünlerinin ağzı sıkıca kapatılmalıdır.

Sprey şeklindeki güzellik ürünleri herhangi bir ısı materyalinin veya sigaranın yanında kullanılmamalıdır çünkü bu ürünler yanıcıdır. Ayrıca saç spreyleri ve pudralar sürekli olarak nefesle içe çekilirse akciğer kanseri oluşumuna sebebiyet verebilir.

Kaynak : Nesrin Akça

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.