Kirpik Serumları İşe Yarıyor mu ?

kirpik-serumu-almadan

Kirpik serumu adıyla küçücük şişelerde 60 TL ile 100 TL gibi astronomik rakamlara satılan ürünler bu haberimizin kaynağı oldu. Maliyetinin 50 katı fiyat biçilen bir işe yaramadığını üreticinin de bildiği kozmetik ürünlerle ilgili bir derleme yapalım dedik. Farklı maddeler bulunsa da bu tür ürünlerden olumlu cevap alma ihtimali yok diyecek kadar azdır.

Etkili kirpik serumu bimatoprost içermelidir. Bimatoprost göz tansiyon yüksekliği (glokom) tedavisinde kullanılan bir maddedir. Göz tansiyon yüksekliği teşhisiyle bu maddeyi kullanan şahıslarda her iki cinsiyette de kirpiklerin kalınlaştığı ve daha fazla uzadığı görülmüştür. Yani göz tansiyon yüksekliği tedavisinin bir yan etkisidir. Eğer etkili bir serum üretilecekse bu maddeyi içermelidir yada diğer bir deyimle kirpiklerinizin kalitesinin ve sayısının artmasını istiyorsanız bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış bu tür ilaçlar kullanmalı serum adıyla satılan ürünlerden beklentiye girmemelisiniz.

latisse-kirpik-serumuTürkiye’de bimatoprost içeren ilaçlar sadece glokom için üretilmektedir ve başka amaçla kullanım izni yoktur. Başka amaçla kullanım izni olmadığı için kullanmak çok doğru bir yaklaşım olmaz. Dünyada Latisse adıyla kirpik güçlendirmek amaçlı ürün satışı yapılmaktadır ancak Türkiye’ye resmi ithalatı yoktur. Bir diğer dikkat edilmesi gereken şey de Türkiye’de satışı yapılanların hiçbirinde “kirpik dökülmesi tedavisinde kullanılır” gibi bir ibare bulunmuyor daha çok ne anlama geldiği belli olmayan ama kafa karıştıran “daha yoğun, 3 kat etkili, bakım serumu” gibi yuvarlak kelimeler kullanılıyor.

Kirpik çıkaran ilaçlar deyipte ekimden söz etmemek doğru olmaz.

İnternette kirpik ekimi adıyla arandığında bir çok yer yaptığını yazıyor ancak ne hikmetse yüzlerce saç ekimi fotoğrafları paylaşılırken kirpik konusunda fotoğraf paylaşan yok, aslında çok var da hepsinin ortak özelliği hiçbirinin ülkemiz insanı olmamasıdır. Yani sanki kendi kliniğinde kirpik ekimi yaptıranlar gibi sunulsa da aslında fotoğrafların nerdeyse tamamı yurtdışı kaynaklı. Böyle bir uygulama düşünüyorsanız kesinlikle daha önce yaptırmış birini canlı olarak görmelisiniz, fotoğraflara göre karar vermemelisiniz.

Bir başka araştırma – derleme sayfamızda kaş sorunları, kalıcı kontür gibi bilgileri paylaşacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.