Kirli Hava Tansiyon Yükseltiyor

Kış mevsimine girdik özellikle doğal gaz kullanılmayan yerleşim yerlerinde havanın kirlenme riski giderek artıyor, havalar soğudukça ev ve iş yeri ısıtması için yakılan düşük kaliteli kömür, fuel oil gibi yakıtların tüketimi arttıkça havadaki kirlenme de artacak.

Yapılan bir araştırmada soğuk ülkelerden İskandinav ülkeleri İsveç, Norveç, Danimarka Batı Avrupa ülkelerinden Almanya ve Avrupa’nın güneyinden İspanya’da yaşamını sürdüren 41.000 kişiyi hipertansiyon ve belirtileri ile ilgili olarak 5 ile 8 yıl arası izlendi.

kirli-hava-tansiyon-yukseltiyor

Hava kirliliğinin insanlar üzerindeki etkileri adlı uzun süreli projenin bir kısmı olan çalışmada hava kirliliğine bağlı sağlık problemleri ele alınmıştır.

2008 senesinde araştırmaya alınanlar tansiyon yüksekliği için ilaç kullanmadıklarını veya tansiyonla ilgili herhangi bir şikayetleri olmadığını belirtmiştir. 2011 senesinde ise çalışmaya katılanlardan 6 bin kadarında hipertansiyon olduğu ve yüksek tansiyon ilacı almaya başladıkları görülmüştür. Bu insanların çoğunun ortak özelliği hava kirliliğinin daha yüksek olduğu şehirlerde yaşadığı görülmüştür.

Hava kirliliğinin ölçümü havanın içerdiği mikro partikül miktarına göre belirleniyor. 1 metreküp havanın içinde kaç mikrogram parçacık olduğu ölçülüyor. 1 metreküpte 5 mikrogramdan daha fazla olan yaşam alanlarında yüksek tansiyon riskinin % 22 civarına kadar çıktığı sonucuna ulaşılmıştır. Konunun Uzmanları havadaki kirlenmenin miktarı azaltılırsa hipertansiyon hastalarının da azalacağını belirtmişlerdir.

Araştırma sonuçları Avrupa Kalp Hastalıkları Dergisinde yayınlanmıştır.

Araştırmanın daha anlamlı hale gelmesi için benzer çalışma hava kalitesinin daha iyi olduğu yerleşim birimlerinde aynı tarz incelemesi için çalışma başlatılmıştır.

Havadaki kirlenme sadece tansiyonu yükseltme etkisi sebebiyle değil aynı zamanda çeşitli akciğer hastalıkları, zatüre gibi akciğer iltihabı, kalp hastalıkları ve damar sertliğine yol açabileceği belirtilmiştir. Bunun yanı sıra kirlenmede önemli etkilerden biri olan egzoz gazlarının da sigaraya benzer şekilde kanser yapıcı etkilere sahip olduğu bilinmektedir.

Voice Of Americe sitesinden özetleyerek çeviren Dr. Muharrem Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.