Kilo Vermenin Püf Noktaları

Kim istemez ki, zayıf kalmayı, kilo alsa bile kolayca kilolarından kurtulmayı ve özellikle de yiyip yiyip de zayıf kalmayı… Çevrenizde mutlaka vardır, sizden daha çok yiyen ama nasıl oluyorsa bir şekilde formda kalan insanlar. Oysa ki, size göre ise bir bardak su bile yarıyordur, o bile kilo olarak size geri dönüyordur.

kilo-vermenin-puf-noktalari

İşte bu yazımızda size işin sırrından bahsedeceğiz. Üstelik bu sır dediğimiz de aslında herkesin bildiği ama bir şekilde ihmal ettiğimiz küçük detaylar… Beslenmenizde ve hayatınızda yapacağınız çok küçük değişikliklerle bile vücudunuzda ne kadar da çok şeyin değişeceğine siz bile inanamayacaksınız. Zayıflamak ve zayıf kalmak için bazı temel konular vardır, onları hayatınıza dahil etmeniz yeterli.

1 – LİMON

Artık herkesin her yerde duyduğu bir bilgi : “limon yağ yakar!”. Ancak bu bilgiyi bir mucize gibi düşünmemek ve limon yiyerek bir anda zayıflanacağını ummamak gerekir. Limona zayıflama ilacı muamelesi yapmamalıyız.

Uzmanlar, yaptıkları araştırmalar sonucu, limonun hücrelerde depolanan yağın ve fazla suyun vücuttan atılmasını sağladığını söylüyorlar. Bu bilgi ışığında kalkıp da çok fazla limon tüketilirse eğer, tansiyon düşmesinden mide hastalıklarına kadar da bir çok hastalığa da davetiye çıkarmış olursunuz. Her şeyin dozu önemlidir. Limon faydalı diye de, bu bahaneyle sakın limonata gibi bir içeceği de tüketmeyin, malum kendisi iyi bir şeker kaynağıdır ve kalorisi de çok yüksektir.

Limon, iyi bir idrar söktürücü olduğu kadar, aynı zamanda içindeki flavonoidlerin yardımıyla da kilo almayı engellemektedir. İçindeki C vitamini sayesinde de yağ yakıcı özelliği artmaktadır. C vitamini, kendisi başlıca bir yağ yakma aracıdır.

Örneğin, sabah kalktığınızda, güne başlarken içeceğiniz o büyük bir bardak suya bir kaç damla limon sıkabilirsiniz. Sonrasında tüm gün her yediğiniz yemeğe, çayınıza hatta içtiğiniz suya limon sıkabilirsiniz, ama bunu dozunda yapmalısınız. Limonu sevin ve beslenmenizin bir parçası haline getirin, inanın farkı göreceksiniz.

2 – ACI VE BAHARAT

Acı ve baharatlı yemekler tüketmek metabolizmayı hızlandırır. Aslında, acı yemekler dediğimizde, iştah açıcı olarak düşünürüz ve uzak dururuz. Bilinmesi gerekir ki, acı yiyeceklerin tüketimi vücudun yağ yakmasını hızlandırır ve kilo verilmesinde yardımcı olur.

Sadece yağ yakıyor diyerek çok fazla acı tükettiğinizde, bu sefer de makat hastalıkları sorunları ile mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. Her besinde olduğu gibi acı yerken de abartmamalıyız.

Beslenmemizde şeker ve tuz yerine daha farklı baharatları ekleyerek, tuz ve şekerin kilo aldırıcı etkisi yerine, yine lezzetten ödün vermeyerek bu kez zayıflayabiliriz de. Tuz ve şekeri olabildiğince azaltmalı ve hem lezzet katan hem de zayıflamaya yardımcı baharatları mutfağımıza sokmalıyız.

Bahsetmiş olduğumuz baharatların başında tarçın geliyor. Tarçın kan şekerini ve insülini düzenler ve metabolizmayı da arttırır. Karabiber ise yağ yakımını hızlandırır. Olabildiğince yemeklerimize karabiberi eklemeliyiz.

Kilo verilmesine yardımcı baharatların en önemlileri ise, maalesef genelde mutfağımızda pek yer bulamayan zencefil ve zerdeçaldır. Özellikle zencefil iştah kontrolünde en büyük yardımcınız olabilir. Yemeklerinize taze zencefili çok az rendeleyerek ekleyebilirsiniz. Bitki çaylarınız da bile demleme esnasında biraz eklemeniz de faydalı olacaktır. Zerdeçal ise karaciğer dostu olan ve içeriğindeki kurkumin maddesi ile hücrelerin yağ sentezi yapmasını engelleyerek zayıflama sürecini destekleyen bir baharattır.

Tuz ve şeker yerine, olabildiğince baharatları hayatımıza dahil etmeliyiz. Ve hatta araştırdığınızda, sadece zayıflamak için değil de çok daha fazla faydaları olduğunu siz de göreceksiniz.

3 – SU

Su, su ve yine su… Hayatınızın vazgeçilmezi olmalıdır. Ne kadar çok diyet yaparsanız yapın, ne kadar çok hareket ederseniz edin, eğer ki bol bol su içmiyorsanız, kilo vermeniz ve formda kalmanız çok zor.

Su tüketmeyenlerin sevdiği iki bahane vardır : birinci bahaneleri su olmasa da gün içinde çay, kahve, meyve suyu gibi bir çok sıvı tükettikleridir, ikincisi ise su içtikçe midelerinin bulandığıdır. Oysa ki, tükettiğiniz içecekler, hiçbir şekilde suyun yerini tutmaz. Günde en az 1,5-2 litre su içmelisiniz. Sadece zayıflamak için de değil, vücudunuzun hali hazırda günlük ihtiyaçları için bu gereklidir.

Bizim size tavsiyemiz ise en az 2 litre suyu günlük hayatınızın bir parçası haline getirmenizdir. Özellikle yemeklerden en az yarım saat önce bir bardak su tükettiğinizde, çok daha çabuk doyduğunuzu fark edeceksiniz. Her canınız abur cubur çektiğinde de, bir bardak suyla bu mücadeleyi kazanabilirsiniz. Su içmek için susamayı beklememelisiniz.

Belki başlarda zorlanacaksınız, ancak zamanla bir bakmışsınız ki çok çabuk susuyor olmuşsunuz, daha çok canınız su çekmeye başlamış.

4 – ASİTLİ İÇECEKLER

Kilo vermenin en önemli püf noktası aslında hayatımızda çok fazla tükettiğimiz kilo aldıran yanlışları ortadan kaldırmaktır. Bu yanlışların en başında da tabi ki asitli içecek tüketimi gelir. Çok ciddi, açlıktan öldüren diyetler yapmak yerine ya da kan ter içinde helak olana kadar spor yapmak yerine beslenmemizde bize kilo aldıran bu düşmanlardan kurtulduğumuzda aslında kilo vermenin de ne kadar kolay olduğunu fark edeceksiniz.

Özellikle, içerdikleri şeker nedeniyle kola ve gazoz gibi içeceklerden uzak durmalıyız. Şekersiz versiyonlarını tüketiyorum diyerek de kendimizi avutmamalıyız, çünkü unutmayın ki onların içinde de bol miktarda tatlandırıcılar vardır. Bu tatlandırıcılar da beynimize yine aynı sinyalleri iletirler ve vücut şeker almış gibi bir davranış sergiler.

Daha da kötü olan ise, asitli ve gazlı içecekler, o küçültmeye çalıştığımız mideyi de genişletmiş ve daha da büyütmüş oluyor. Tokluk hissini de geciktirdiğinden, iştah artıyor ve normalden daha çok yiyoruz.

Asitli içecekler yerine de sakın meyve sularını tüketmeyin. Çoğu kişi farkında olmadan meyve sularından çok fazla şeker almış olurlar. En sağlıklı içecek bol mineralli maden suyudur. İçine taze limon sıkılmış maden suyu, hem faydalıdır hem de kilo kaybınıza yardımcıdır.

5 – ŞEKER

Aynı gazlı ve asitli içecekler gibi, şekeri de hayatımızdan çıkarmalıyız. Okurken bile “öyle söylemesi kolaydı, çay şekersiz olmaz bir kere” dediğinizi duyar gibiyiz. İşte bu noktada yanılıyorsunuz, çünkü sadece şekersiz içecek tüketmeye başladığınızda, çok kısa bir süre sonra o içeceği şekerli tükettiğinizde midenizin bulandığını ve size hiç de lezzetli gelmediğini fark edeceksiniz. Çayın ve kahvenin gerçek tadını aldıktan sonra ve vücudunuz tat olarak şekersiz o lezzete alıştıktan sonra bu sefer de “ben şeker kullanmıyorum” diyen birine dönüşeceksiniz.

Unutmayın ki, kilo verme sürecinizdeki en büyük engel şekerdir. Eğer ki gerçekten istekliyseniz, “ben şeker tüketmiyorum” diyerek iradenizle bu mücadeleyi kazanabilirsiniz.

Şeker, özellikle, bel bölgemizdeki yağlanmanın sorumlusudur. Sadece yüksek kalorili oluşu nedeniyle değil de aynı zamanda iştah kontrolümüzü darmadağın ettiği için de kilo aldırır.

Canınız tatlı istediğinde hem faydalı hem de lezzetli olan bitter çikolata ya da dondurma tüketilebilir.

6 – HAREKET

Hareket deyince hemen aklımıza düzenli egzersiz gelir, ancak hemen bir savunma ya da bahane olarak hayat şartlarımızı, yoğunluğumuzu, iş-okul koşturmacasını öne süreriz. Evet, gerçekten de çok önemlidir spor yapmak ve düzenli egzersizi hayatımızın bir parçası haline getirmek.

Peki ya spor yapamıyorsak, gerçekten istiyor ama bir türlü hayatımızın bir parçası haline getiremiyorsak neler yapabiliriz ? Aslında bu sorunun cevabı da çok basit. Kendinize hareket edecek fırsatlar yaratın. En basiti ulaşım aracı olarak olabildiğince ayaklarınızı kulanın, yani yürüyün. Bir yere eğer yürüyerek 20-30 dakikada gidebiliyorsanız ve aceleniz yoksa yürüyün. Asansör yerine merdiven kullanın, televizyon karşısında bile arada 20-30 kez oturun kalkın, o bacaklarınızı bir kaldırın indirin.

Ve olabilecek en eğlenceli versiyonu da dans edin. Açın müziği ve dans edin, gerekirse ev halkı halay çekin, misket oynayın, oryantal dans da bir seçenek olabilir. Hem eğlenirsiniz hem de vücudunuzu en iyi şekilde hareket ettirmiş olursunuz. Lafın özü, miskin miskin evinizde oturmayın, her yere bir araçla gitmeyin, hep işin kolayına kaçmayın.

7 – YEŞİL ÇAY

Yeşil çay artık yeni bir alışkanlık değil. Hatta artık kim diyete başlasa hemen koşup gidip yeşil çay alıyor ve bol bol da tüketiyor. Yeşil çay demlenirken ve tüketilirken aslında dikkatli olunmalı.

Yeşil çay kaynar su ile demlenmemelidir ve demleme süresi de 2-3 dakikayı geçmemelidir. Tüketirken de en çok dikkat etmeniz gereken nokta ise, yeşil çayı tükettiğiniz zaman olmalıdır.

Uzmanların araştırmaları sonucu yeşil çayın zayıflatıcı özelliği kesinleşmiştir. Vücutta yağ yakımını hızlandırır ve kan şekerini düşürür. Hiç diyet ve spor yapmadığınız süreç içerisinde bile kilo kontrolünüze yardımcı olur, çünkü yağlanma ve kilo alımını yavaşlatır.

Eğer ki güne aç karna bir fincan yeşil çay içerek başlarsanız, içine de bir kaç damla limon eklerseniz, metabolizmanız hızlanır ve kilo verme süreciniz de o yönde hızlanmış olur.

8 – YOĞURT

Uzmanların yapmış olduğu araştırmalar göstermiştir ki, günde 3 kase yoğurt yiyen kişiler çok daha kolay kilo verebilmektelerdir. Bu kilo veren kişilerin de en çok bel bölgesindeki yağların azaldığı gözlenmiştir.

Özellikle, acıktığınızda, eğer ki küçük bir kase yoğurt yemek, iştah kontrolünde size yardımcı olur. Bir başka besin yerine yoğurt yediğinizde, aldığınız kalori miktarı da doğal olarak düşmektedir. Dahası yoğurt içindeki kalsiyum sayesinde, yağ hücrelerinin daha az kortizol salgılamasını sağlar, amino asitler de yağları yakar ve kilo verimi kolaylaşır. Çünkü, bel bölgesindeki yağlarımız, kortizol hormonu salgılayarak yağ depolanmasını arttırır. Yoğurt ise bu süreci sekteye uğratır ve zayıflama başlar.

Bol bol yoğurt yemeliyiz. Hatta internette araştırdığınızda yoğurt diyetlerine bile rastlayabilirsiniz. Bizim mutfak kültürümüz için aslında hiç de zor olmayacak bir alışkanlık.

Özetle, beslenmenizde ve yaşamınızda aslında çok da büyük değişiklikler yapmadan da kilo alımınızı durdurabilir, kilo kontrolünü sağlayabilir ve hatta zayıfladığınızı görebilirsiniz.

Düzenleyen : Nur B.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.