Kilo Vermek İçin Yeni Bir Yöntem

mikropla-zayiflamak

Haber daha çok deneysel düzeyde ve WebMD Health News kaynaklı. Brenda Goodman ve ekibinin yaptığı ortak çalışmada ilginç sonuçlara ulaşıldı; Dünyada milyonlarca insan kilo fazlalığıyla mücadele etmekte ancak başarılı olamamaktadır. Yapılan çalışma konuya farklı bir yaklaşım getirecek gibi görünmektedir. Bağırsaktaki mikroplarda değişiklik kişide kilo kaybına sebep olabilir.

Deney şu şekilde yapıldı ;

İki grup fare oluşturuldu tüm farelerin bağırsak mikrop içeriği ilaçlarla temizlendi. Farelerin bir grubuna aşırı şişman (morbid obez) insanların dışkısından bulaştırılmış gıdalar verildi. Diğer grup farelere ise zayıf insanların dışkısıyla bulaştırılmış gıdalar verildi.

Bu iki grup fare aynı miktarda ve aynı içerikte gıdalarla beslenmeye dikkat edildi yani eşit düzeyde kalori almaları sağlandı.

Deneyin sonucu çok şaşırtıcıydı zayıf insan bağırsak mikrobuyla bulaştırılan gruptakilerin hepsi zayıf kalırken şişman insan bağırsak mikroplarıyla bulaştırılan grubun tamamı şişmanladı. Bu önemli bulgu kilo ile bağırsaktaki mikroplar arasınca ciddi ilişki olduğunu göstermektedir.

Bu ön bilgi ışığında yaptığımız incelemede obez kişilerin bakteri çeşitliliği ile zayıf insanların bakteri çeşitliliğinin farklı olduğunu gördük.

Bir diğer çalışmada ise kilo sorunu yaşamayan kişilerin bu bakteriyle tanıştığında kilo aldığını gördük.
Şimdi araştırmacılar sorunu çözmek bu mikroplardan nasıl yararlanabileceğini araştırıyor. Elaine W. Yu, Boston’daki Massachusetts General Hospital’da bir endokrinolog, başlangıç olarak şişman gönüllülere dondurularak kurutulmuş dışkı kaynaklı bakteri içeren kapsül vererek onların kilolarındaki değişimi görmek amaçlı çalışma başlatmıştır.

Şişman insanların bağırsaklarındaki bakteri türlerinin zayıflardan farklı olduğu ilerden beri bilinmekteydi ancak bunun sebebi hala açıklanabilmiş değil. Farkın açıklanamamasına rağmen çözüm amacıyla kullanılabileceği düşünülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.