Kıl Dönmesi Hastalığından Nasıl Korunulur?

Tıpta ki ismi pilonidal sinüs olan kıl dönmesi tamamen ihmalkarlıktan dolayı meydana gelen ve aslında önlenebilir rahatsızlıklardan biridir. Ailesinde kıl dönmesi sorunuyla karşılaşmış olan kişiler daha fazla risk altında olduğundan dolayı yazılanları dikkatle uygulamalıdırlar. Fakat yaşı genç olan kişiler kendilerine rahatsızlığı yakıştıramadığından dolayı ciddiye almamakta bununla birlikte muayenesi ve teşhisi gecikmektedir.

kil-donmesini-onlemek

Kıl dönmesinden gerekli tedbirlerin alınması halinde korunmanın mümkün olduğunu belirten Op. Dr. Seher ŞİRİN şu açıklamalarda bulundu;

Kuyruk Sokumu Bölgesinin Temizliği
Bu bölgede mevcut bulunan kılların temizliği için epilasyon tavsiye edilse de çok fazla önem taşımamaktadır. Bu bölgeye epilasyon yapılmasının avantajları kılsız bölgenin temizliğinin daha kolay yapılması ve ense, sırt gibi kısımlardan düşen kılların kuyruk sokumunda ki kılların arasına takılmaması için olabilmektedir. Kıl dönmesine saç, ense ve omuz kılı gibi cisimler sebep olduğundankuyruk sokumu bölgesinde ki kılların epilasyonla yok edilmesi rahatsızlığı engellemez.

Aşağıda sıralayacağımız maddelerin harfiyen uygulanması halinde kıl dönmesi vakasıyla karşılaşılmayacağı gibi, daha önce kıl dönmesi tedavisi olan kişilerin hastalığınında nüsektme ihtimali düşmektedir.

Pilonidal sinüs rahatsızlığının tedavisinde kullanılan yaklaşık 15 farklı yöntemin tekrarlama ihtimalleri %3-47 arasında değişiklik göstermektedir. En az tekrarlayan yöntem bascom ameliyatı ve mikro sinüsektomi gibi çağdaş tedavi yöntemleridir.Nüksetme ihtimali en fazla olan teknik primer kapatma yöntemi olup ismi verilmeyen diğer yöntemlerin oranı da %3-47 arasında değişiklik göstermektedir.

Kıl Dönmesi Hastalığından Korunma Yolları

Çok düşük ihtimal dahilinde olsa bile vakanın tekrar etme problemini minimize edebilmek için aşağıda ki önerilerin uygulanması gerekmektedir. Aynı zaman da bu uygulamalar hastalar tarafından alışkanlık haline getirilmelidir.

– Her banyo sırasında kuyruk sokumu bölgesine basınçlı bir şekilde su tutulmalıdır. Vücut için kullanılan lif ya da benzeri araçlar bu bölge içinde kullanılabilir.
– Her tuvalet ihtiyacı yapıldığı sırada taharetlenirken el ve tuvalet kağıdı ile kuyruk sokumu ve yukarı kısımlarını özenle temizleyin.
– Elbise değişimi sırasında iç çamaşırın indirilerek makat arası ve üst kısmı ıslak bir mendille silinmeyi veya elle temizlenmelidir.
– Kılların kalça arasında birikme göstermemesi için atleti külotun içine değil, dışına salın.
– Kuyruk sokumu bölgesinde aşırı kıl mevcutsa, ense, saç ya da sırttan dökülecek olan kılların burada ki kıllara takılmaması için tüy dökücü kremlerin kullanılabileceği gibi, epilasyon da yaptırılabilmektedir.

Aşırı terleme sorunu olan biriyseniz, sıcak mevsimlerde kalça arasına kağıt havlu sıkıştırılabilir.

Üst kısımda belirtilen önlemler insanlar için büyük miktarda yeterli olabilmektedir. Genellikle 30 yaşına kadar cildi hassas olan kuyruk sokumunun, 30 yaşından sonra kalınlaşması ile hastalığa maruz kalma riski oldukça düşmektedir fakat tamamen maruz kalınmaz diye bir faktör söz konusu değildir.

Günlük olarak yapılacak olan kalça temizlikleri ciddi oranda önlem alınmasına olanak tanıdığı gibi, daha önce tedavi olan birinin hastalığının nüksetmesine de engel olmaktadır. Çağdaş yöntemlerle yapılan tedavilerin ardından kişi iş, özel ya da sosyal hayatına 15 gün sonra dönebilirken, diğer ameliyat yöntemlerinde daha uzun vakit almaktadır. Ayrıca bu ameliyatlar pansumanda gerektirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.