Kawasaki Hastalığı

Çocuklar her zaman ateşlenir, ancak eğer ki çok yüksek ateşlenirse ya da bir günden fazla sürerse bu ateşlenme, ebeveynler endişeye düşebilir. Doktorların endişesi ise aslında pek de tanıdık olmayan bir hastalık olur : Kawasaki…

kawasaki-hastaligi

Dr. Tomisaku Kawasaki tarafından tanımlanan bu hastalık da bu japon doktorun adını taşımaktadır. Kawasaki hastalığının tanısını koymak da oldukça zordur.

Kawasaki hastalığı özellikle 5 yaş altı çocuklarda görülür. Belirtileri arasında, ciltte döküntü ve şiddetli ateşle birlikte avuç içlerinde ve yanaklarda kızarıklık, gözlerde sulanma ve yaşarma gözlenir. El ve ayaklarda ödem oluşturabileceği gibi ağız ve boğazda lezyonlar görülür. İleri evrelerde ise kusma, bulantı, ishal ve eklem ağrıları da yaşanabilir.

Ancak bu az bilinen ve hatta aslında pek de bilmediğimiz bu hastalıktan şüphelenmek de oldukça zordur. Eğer ki çocuğunuzda 5 günü aşan bir süre yüksek ateş varsa, o zaman ilk akla gelmesi gereken hastalık olmalıdır.

Düşmeyen ateşle birlikte yapılan tetkik ve tahlillerde, kanda trombosit artışı, koroner arterlerde (kalbi besleyen atardamarlar) bir değişim ve damar duvarlarında iltihaplanma varsa, o zaman işte Kawasaki hastalığı tanısı konulabilir. Altını çizmek gerekir ki, bu hastalık koroner arterlerde yarattığı sorundan dolayı kalp hastalığı nedenidir.

Kawasaki hastalığının nedenleri tam olarak açıklanamasa da, bu hastalığın virüs ya da bakteri ile tetiklenen bağışıklık sisteminin reaksiyonu ile oluştuğu yönünde düşünceler ağırlıktadır.

Belirtmek de fayda vardır ki, bu hastalık kesinlikle bulaşıcı değildir ve bir çok çocuk da iyileşmektedir. Ancak, bu hastalığı ciddi ve riskli hastalık sınıfına dahil eden durum ise vaskülite ya da koroner kan damarlarında iltihaplanmaya yol açabilmesidir. Vaskülit, kan damarlarında enflamasyon olarak tanımlanan bir hastalık türüdür.

Tedavisi yapılmadığında, çocukların yaklaşık %20’sinde koroner arter anevrizması gelişecektir. Ek olarak da, bir yaş altı erkek çocuklarda kalp hastalığı riski artar.

Kawasaki tanısı konulan çocuk hastanede tedavi edilmelidir ve arterler ile kalbin zarar görmesi olabildiğince önlenmelidir. Bu hastalıkta başvurulan en önemli iki ilaç ise asprin ve intravenöz immunglobülin’dir. Tedavi süreci damarların daralmasına neden olabilir. Bu süreçte dikkatli olmak gerekir, çünkü örneğin çocuk futbol gibi bir spor yaparken bile kalp krizi geçirebilir.

Kawasaki hastalığı en çok Asya toplumunda görülse de ülkemiz de dahil dünyanın her yerinde bu hastalığa rastlayabiliyoruz. Nedeni henüz tam belirlenemese de üzerine geliştirilen teorilerden biri genetik yatkınlıktır. Bazı araştırmacılar, ORAI1 genindeki bir varyasyondan dolayı Asya insanının bu hastalığa yakalanma riskinin fazla olduğunu söylemektedir. Ancak henüz kanıtlanmış ve kesinleşmiş bir sonuca ulaşılamamıştır.

Bir başka teoride ise, soya ağırlıklı beslenen çocuklarda görüldüğü üzerinedir. Ancak bu teoride bir diğer teori gibi henüz kanıtlamamıştır.

Hastalığın şiddeti ve seyri her çocukta değişiklik gösterir. Her çocuk bir süre sonra normal hayatlarına devam edebilmektedir. Ancak yeniden nüksedebileceği gibi, uzun süre kontrol altında da tutulmaları gerekir.

Çocuk hastalıkları arasında en az bilineni ama en riskli olanlardan biridir Kawasaki hastalığı. Ebeveynlerin bu konuda dikkatli olmaları gerekir. Antibiyotik ve ateş düşürücü kullanımına rağmen 4-5 günden fazla süren yüksek ateş ve / veya ciltte dökülme sorunları da varsa, Kawasaki hastalığından şüphelenebilirsiniz.

Kawasaki hastalığından çocuklarımızı korumak için de henüz bir tavsiyede bulunamamaktayız, çünkü doktorlarımızın anlatımına göre önlenemez bir hastalıktır.

Çeviri ve düzenleme : Nur B.

Kaynak : http://www.foxnews.com/health/2016/07/31/kawasaki-disease-rare-but-serious-childhood-illness.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.