Kavga Eden Kardeşlere Nasıl Davranılmalı?

Araştırmalar, küçük yaşta kavga eden kardeşlerin gelecekte sosyal, dilsel ve duygusal becerilerinin geliştiğini ortaya koymuştur. Özellikle kardeşler arasındaki rekabet ikinci çocuğu okulunda daha başarılı kıldığı gözlendi.

kavga-eden-kardesler

Beş yıl süresince 140 aile 2 yaşındaki çocukları ile katıldığı çalışmayı yapan araştırmacılar, kardeşlerin kavgalar sayesinde çocuğun değişik duyguları hissetmesini ve kendini daha iyi ifade etmesine katkı sağladığı tespit etti. Araştırmanın sonucunda genel olarak davranış biçiminde şunlara dikkat edilebilir.

Kavga Eden Kardeşlere Nasıl Davranılmalı?
– Çocukların birini suçlu diğerini suçsuz göstermeyin, her ikisini de yaptığı davranışlarından dolayı az veya çok sorumlu tutun yoksa kardeşlerden biri hayatında “sen haksızsın” şeklinde yaklaşımı davranış haline getirir ve hep kendini haklı görmeye çalışır.

– Sizin olmadığınız ortamda birbirleriyle konuları tartışmalarını ve bir sonuca gitmelerini sağlayın, böylece sorun çözme yetenekleri gelişir.

– Fikrinizi olabildiğince kendinize saklayın kendinizi futbol hakemi gibi görmeyin.

– Kıskançlığın doğal bir dürtü olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Kıskançlıklarını körüklemeyin, her birine ayrı ayrı aynı değeri verdiğinizi hissettirin. Aşırı kıskançlık durumlarında bunun yersiz olduğunu uygun cümlelerle anlatmaya çalışın. Kıskanana daha fazla ilgi göstermeniz ona yarar sağlamaz.

– Kavgaları sırasında birbirlerine zarar vermelerini engelleyecek önlemler alın.

– Kavga ederken etrafa verdikleri zararı görmezden gelin ama bunun yanlış olduğunu hissettirin.

– Birbirleriyle sürtüşmelerine yasak koymayın ve de engellemeye çalışmayın bunun yerine iyi özelliklerini öne çıkarın.

– Her pozisyonda anne baba olarak yaklaşık aynı mesajları verin, anneler daha çok birlikte oldukları için onların daha dikkatli olması gerekir.

– Şiddetini azaltmakta zorlanıyorsanız bu durumda ikisini de ilgilendiren ancak ağır olmayan cezalar verin, mesela bilgisayarla oynama süresini kısıtlayın.

Psikolojik Danışman Ali Mücahit KAYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.