Katarakt Oluşumunu Engellemek

Kataraktan uzak durmak istiyorsanız C vitamini açısından zengin gıdalar tüketin. İngiltere’de yapılan bilimsel araştırmada C vitamininin katarakt oluşumunu geciktirdiğini kanıtladı. Çalışma King College London tarafından yapıldı. Katarakt yaşla birlikte gelişir. ABD nin 19 eyaletinden yapılan bir ankette orta yaş üzeri insanlarda görülme sıklığı % 29.2 düzeylerinde çıkmıştır. Katarakt ameliyatları en fazla yapılan ameliyat olmasına rağmen hastalık hala körlüğün en sık sebebidir.

c-vitamini-katarakt-engelle

İngiltere’de King College London dan araştırmacılar, katarakt gelişiminde çevresel faktörlerin göreceli etkisini önlemede besinlerin rolünü araştırmıştır.

Göz Hastalıkları dergilerinde de yayınlanan bu çalışmada genetik olarak katarak oluşumuna yatkınlık olabilir ancak beslenme şekli de hastalığın gelişimi üzerinde en önemli etkiye sahiptir. C vitamininin katarakt oluşumunu üçte bir oranında azaltabildiğini göstermiştir.

İngiltere’de 1000 çift ikiz kardeşten veri toplanmıştır. Katılımcılar, bakır, mangan ve çinko ve diğer besin, vitamin A, B, C, D ve E alımına göre takip edilerek anket tamamlandı. Takip dijital görüntüleme ile yapıldı. Takibe alınan 1000 ikiz kardeşten 324 çit 10 yıl takip edilebildi, diğerleri takipten koptu, sonuçlar net değerlendirilen bu 324 çift üzerinden değerlendirildi.

Ölçümlerde 10 yılın sonunda ikizlerin C vitamini fazla tüketen bireylerinde katarakt görülme sıklığı % 33 oranında daha düşüktü. Bu sonuç suçşu olarak % 65’ini ise genetik faktörler, % 35 oranında da beslenme faktörleri etkildir sonucuna varıldı.sorumluydu. Araştırmacılar, C vitamini açısından zengin yemek yeme koruma sağlar, bunu lens etrafında sıvıda C vitamini düzeylerini artırarak yaptığını tespit etmişlerdir. Bu sebeple çalışmada sadece gıdalar yoluyla değil diyet takviyeleri yoluyla C vitamini tüketimi üzerinde duruldu.

Çalışmanın yazarı King College London Göz Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr Christopher Hammond, şöyle yorumladı; “En önemli bulgu, katarakta C vitamini alımıdır ve C vitamininden zengin bir beslenme ile önemli ölçüde geciktirilebilir hatta korunmak bile mümkündür”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.