Kaş Ektirmek Caiz mi?

Kaş ekimi çok bilinen bir şey olmadığı için bu konuda verilmiş bir fetva da yoktur, fetva olmadığı için diğer uygulamalar olan saç, sakal, bıyık için yapılan nakillerden mantık yürüterek karar verilebilir. Burada akla şöyle bir soru takılıyor; kaşlara ekilen kıl kökleri saçtan alınıyor, saçı açık gezmek günah olduğu için aynı kıllar kaşta kapatılmadığı için günaha girmiş olunur mu? Bunu saçını kestiren kadının kesilmiş saçlarını kapatmak zorunda olmadığı için kaşta da günah olmaması gerekir diye düşünülebilir.

kas-ektirmek-caiz-midir

Kaş Ekimi Yaptırmak Caiz midir ?
Konuyu din adamlarına sorup değerlendirtmekte mümkündü ama biz işi yapana soralım istedik ve Op Dr Adil Altınsoy dan bilgi aldık. Op.Dr.Adil Altınsoy Özetle şu bilgileri aktardı; Bence dökülme, saçkıran, yanık izi, yara izi veya ameliyat izi gibi görsel olarak rahatsızlık veren sorun hastalık gibi değerlendirilip çözülmelidir. Sonuçta kişiyi sıkıntıya sokması da bir tür hastalık olarak değerlendirilir.

Mantıklı düşünüldüğünde nasıl böbrek yetmezliği olan kişi bir başkasından böbrek nakli yaptırıyorsa benzer şekilde bir çok organ ve doku nakli yapılabiliyorsa kaş eksiği olan kişi de sorununa çözüm bulmalıdır. Organ nakilleri bir başkasından yapılmaktadır oysa kaş nakli kişinin kendisinden kendisine yapıldığı için daha kabul edilebilir bir uygulamadır.
sakal ektirebilmelidir. Alınan kıl kökleri yani doku kişinin kendine aittir.

Gerek kadınlarda gerekse erkeklerde yara izi, yanık izi veya dökülme gibi sorunlar çok göz önünde olması sebebiyle çok dikkat çeker. Bu görünüm kişiyi rahatsız edebilir ve bu sosyal yaşamını olumsuz etkileyebilir. Bu tür sorunların kaş ekimiyle kapatılması son derece mantıklı ve pratik bir yoldur.

yara-uzerine-kas-ekimi

Kaş Ekimi Günah mı ?

Bu konuda da kaşa özel bir fetva olmamakla birlikte saç ekimi için din adamlarının görüşleri doğrultusunda mantık geliştirilebilir. Her ne kadar bazı ilahiyatçılar saç ekiminin dinen doğru olmadığı yönünde görüş bildirmiş olsa da çoğu din alimi bunun yapılabileceği yönünde cevap vermişlerdir. Saç ekiminden çok daha fazla gerekli olan (yüz bölgesinde dikkat çeker, şapkayla kapatılamaz vs) kaş ektirmek günah değildir.

Kalıcı Kontur Günah mı ?
Her ne kadar daha kabul edilir olduğu için kalıcı kontur denmiş olsa da aslında yapılan işlem bildiğimiz dövmedir. Dövmenin günah olup olmadığı konusunda da farklı görüşler olmakla birlikte ağırlıklı çoğunluk din adamları dövmenin günah olduğu yönünde görüş bildirmektedir. Burada öne çıkan sorunun gusül abdesti ve abdestin zarar görebileceği ve vücuda zarar verildiği düşünceleridir.

Bu konuda kişisel fikrim bu yöndedir ancak daha net bilgi almak isteyenler bu konuda yetkin bir din adamından görüş almalıdırlar. Yetkin kişlerin bu konudaki ciddi yorumları eklenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.