Kan Testiyle Depresyon Teşhisi

Depresyonu olan kişiye teşhis koymak her zaman zor olmaktadır çünkü depresyonunun da kendi içinde minör ve major tipleri vardır. Yeni yaklaşımda yapılacak kan testleriyle hastaya nasıl bir ilaç başlanacağına karar verilebilecek.

kan-testiyle-depresyon-teshisi

Depresyona Kan Testiyle Teşhis

İngiltere’de yapılan bilimsel çalışmalarda, depresyon tedavisinde hangi ilacın kullanılacağına karar verilmesinde doktorlara yardımcı olabilecek bir kan testi icat edildi. Uzun yıllar süren çalışmaların ardından elde edilen sonuçlar International Journal of Neuro psycho pharmacology dergisinde yayınlandı. Yayınlanan çalışmada depresyon eğilimi olan hastalardan alınan kanın incelenmesinin hastalığın teşhisi ve doğru tedavisine yardımcı olacağı belirtildi. Londra’dan King College’de araştırmacılar kanında iltihap tespit edilen hastaların baştan itibaren daha yoğun tedaviye ihtiyaç gösterdiği belirtildi. Yapılan çalışmanın kişiye göre depresyon tedavisi uygulanmasına yardımcı olabileceğini belirten Pariente şöyle dedi; Hastaların yaklaşık üçte biri, bu iltihabi göstergelere sahip olabilir. Bu hastaların tedavisinde daha farklı bir yöntem izlememiz gerekir.

Depresyon ilaçlarının güvenli olduğunu ama kimi zaman yan etkilere yol açabileceğini söyleyen Pariante; Gerekli olmadıkça çok fazla ilaç yazılmasından yana değiliz ancak ihtiyacı olan kişilerin de geç kalmadan ilaç başlanmasını öneriyoruz dedi. Pariante, bazı durumlarda iltihabın vücudun strese karşı gösterdiği bir tepki olarak ortaya çıktığını, aynı zamanda da depresyonun ilaçla tedavisine engel olduğunu belirtti. Araştırmada; depresyon tedavisinde ilaçların yanı sıra inflamasyonu azaltan ilaçların da kullanılmasının tedavi sürecini olumlu etkileyeceğini ortaya koydu ancak devamında nasıl etkileyeceği konusundaki çalışmalarına devam ediyor. Bilim insanları, hastaların ilaç tedavisini kendi kendilerine değiştirmemeleri ve doktorlarına danışmadan ek ilaçlar kullanmamaları uyarısında bulundu.

Benzer bir çalışma Fransa’daki Pitie Salpetriere Hastanesi’nden Jean Jacques Benoliel ve ekibi tarafından, 2011’de yoğun strese maruz bırakılan farelerin beyninin bazı bölgelerindeki sinirlerin yapısında değişim olduğunu belirlemişti. Strese giren farelerde hücrelerin gelişiminde rol oynayan, öğrenme ve bellekle ilgili “BDNF” adlı molekülün beyinde ve hayvanların kanında büyük oranda azaldığı görülmüştü. Birkaç hafta sonra ilk gruptaki stresli farelerin yarısının normale döndüğü, ikinci gruptakilerin yarısında ise sinirlerdeki değişimin ve düşük BDNF seviyesinin sürdüğü yazılmıştı. “Journal of Neuroscience” dergisinde yayımlanan makalede bilim adamları, kan testinin, depresyona meyilli kişilerin belirlenmesine ışık tutabileceği belirtilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.