Kan Şekeri Doğal Yollarla Nasıl Düşürülür?

Bir kişi diyabet hastası olduğunda ya vücutları yeterli insülin üretemez ya da insülini doğru bir şekilde kullanamaz, bu nedenle kanda glikoz birikir. Yüksek kan şekeri seviyeleri, yorgunluktan kalp rahatsızlıklarına kadar çeşitli semptomlara neden olabilir.

Kan şekerini kontrol altında tutmanın yollarından biriside sağlıklı beslenmektir. Genel itibari ile vücudun yavaş sindirdiği besinler ani iniş ve çıkışlara neden olmaması sebebi ile daha sağlıklı kabul edilmektedir.

Glisemikindex (GI) bir besinin vücuda alındıktan sonra kan şekerine ne kadar etki ettiğini ölçer. Bu seviyeyi ölçüde tutmak isteyenler düşük veya orta ölçekli besinler tercih etmelidir.

Ayrıca bir beslenme öğününün dengeli olması için düşük ve yüksek GI endeksli besinlerin bir arada tüketilmesi gerekmektedir.

Sağlıklı bir şekilde kan şekeri düzeylerini korumak isteyen insanlar için en iyi gıdalardan bazıları aşağıdadır;

Hangi Yiyecekler Kan Şekerini Düşürüyor?

1. Tam Buğday veya Çavdar Ekmeği
Çavdar ekmeğinin GI değeri düşüktür ve diğer ekmek türlerine göre içerisindeki karbonhidrat azdır. Birçok ekmek türünde karbonhidrat değerleri oldukça fazladır. Ve bu durum kan şekerinde ani yükselme ve düşüşlere neden olmaktadır. Bu sebeple bu tür ekmeklerden kaçınılmalıdır.

Ancak, çavdar ekmeği ve %100 yulafı tam buğday ekmeği GI ölçeğinde 55 veya daha az GI skoruna sahiptir.

Tam buğday ve taşla öğütülmüş undan yapılan ekmekler daha az işlem görmesi sayesinde daha düşük GI değerine sahiptir. Besinlerin işlem görmesi tanelerin ve tahılların dışında bulunan lifli kabukların ayrılmasına neden olur.

Lifler sindirimin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.

2014 yılında yapılan bir çalışmada, araştırmacılar, kılçıksız buğday ve çavdarın her ikisinin de sıçanlarda düşük başlangıç glisemik tepkilerine neden olduğunu bildirmişlerdir. Ayrıca, bu eski buğday türlerinin, emmer ve einkorn gibi, glikoz metabolizmasını teşvik eden genleri baskıladığını da bulmuşlardır.

2. Daha Çok Meyve Tüketmek
Ananas ve kavun hariç, çoğu meyvenin 55 veya daha az GI skoru vardır.Bunun nedeni, meyvelerin çoğunun, fruktoz adı verilen doğal olarak oluşan şekerlerini dengelemek için çok miktarda su ve lif içermesidir.

Ancak, meyveler olgunlaştıkça, GI skorları artar. Meyve sularının da GI değerleri yüksektir çünkü suyu çıkarılıp posa ve lifi atılarak elde edilmektedir.

2013 yılında yapılan geniş çaplı bir araştırmada bütün meyvelerin, özellikle yaban mersini, üzüm ve elma tüketen insanların, tip 2 diyabete yakalanma riskinin önemli ölçüde düştüğü bulunmuştur. Meyvelerin yalnızca suyunun tüketilmesi de riski yükseltmektedir.

3.Tatlı Patates ve Yer Elması
Normal patatesin GI değeri oldukça yüksektir. Ancak tatlı patates ve yer elmasının değerleri düşüktür ve oldukça besleyicidir.

Bazı araştırmalar, tatlı patatesin etinin deriden daha fazla lif içerdiğini gösterir, bu da tüm sebzenin diyabetli kişiler için yararlı olabileceğini gösterir.

Hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışmanın bulgularını bildiren araştırmacılar, tatlı patates tüketiminin bazı diyabet belirteçleri düşürdüğünü de tespit etmiştir.

Tatlı patateslerin insanlarda kan şekeri seviyelerinin stabilize edilmesine veya azaltılmasına yardımcı olabileceğine dair kesin bir kanıt bulunmamakla birlikte, düşük GI skoruna sahip sağlıklı ve besleyici bir besin olduğu su götürmez bir gerçektir.

4. Yulaf Ezmesi ve Yulaf Kepeği
Yulafın GI değeri 55 veya daha düşüktür bu da yulafın kan şekerinde ani yükselme ve düşüşlere neden olmasını engeller.

Yulaf ayrıca aşağıdakileri yapabilen B-glukanları içerir:
– Yemeklerden sonra glukoz ve insülin yanıtlarını azaltmak,
– İnsülin duyarlılığını arttırmak,
– Glisemik kontrolün korunmasına yardımcı olmak,
– Kan lipitlerini (yağ) azaltmak.

2015 yılında yapılan 16 araştırmanın gözden geçirilmesi ile yulafın tip 2 diyabetli kişilerde glikoz kontrolü ve lipit profilleri üzerinde yararlı bir etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Yulaf tüketiminin tip 1 diyabette etkisinin belirlenmesi daha fazla araştırma gerektirir.

Doktorlar hala diyabetli kişilerin yulaf ezmesi tüketimini sınırlandırmasını önermektedir, çünkü 1 fincan da ortalama 28 gram karbonhidrat bulunmaktadır.

5. Fındık
Kuruyemişler diyet lifleri açısından çok zengindir ve 55 veya daha az GI skoruna sahiptir.

Fındık ayrıca yüksek seviyelerde bitki proteinleri, doymamış yağ asitleri ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer besinleri içerir:

– Antioksidan vitaminler
– flavonoidler gibi fitokimyasallar
– Magnezyum ve potasyum dahil olmak üzere mineraller.
– 2014 tarihli bir sistematik derleme, fındık yemenin diyabetli insanlara faydalı olabileceği sonucuna varmıştır.

Bu makaledeki diğer yiyeceklerde olduğu gibi, mümkün olduğunca bütün ve işlenmemiş fındık yemek en iyisidir. Kaplamalar veya tatlandırıcılar içeren fındıklar, düz fındıklardan daha yüksek GI skorlarına sahiptir.

6. Baklagiller
Fasulye, bezelye, nohut ve mercimek gibi bakliyatlar çok düşük GI skorlarına sahiptir.

Aynı zamanda sağlıklı kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olabilecek iyi bir besin kaynağıdırlar. Bu besinler şunları içerir:lif, kompleks karbonhidratlar, protein.

2012 yılında yapılan bir çalışmada, baklagilleri diyete dahil etmenin, glisemik kontrolü iyileştirdiğini ve tip 2 diyabetli kişilerde koroner kalp hastalığı riskini azalttığını bulmuştur.

Şuruplar, soslar veya marinatlar gibi ilave şeker ve basit nişasta içeren baklagil ürünlerinden kaçının. Bu eklemeler bir ürünün GI skorunu önemli ölçüde artırabilir.

7. Sarımsak
Sarımsak, diyabet için veya geleneksel ilaçlar için tercih edilen popüler bir seçenektir.Sarımsaktaki bileşikler, insülin duyarlılığını ve sekresyonunu geliştirerek kan şekerini azaltmaya yardımcı olabilir.

2013 yılında yapılan bir çalışmada, tip 2 diyabet ve obezite olan 60 kişi, metformin ya da 12 hafta boyunca yemeklerden sonra günde iki kez metformin ve sarımsak kombinasyonu almıştır. Metformin ve sarımsak kullanan kişiler oruç ve yemek sonrası kan şekeri düzeylerinde daha önemli bir azalma gördüler.

İnsanlar sarımsak çiğ yiyebilir, salataya ekleyebilir veya pişmiş yemeklerde kullanabilir.

8. Soğuk Su Balıkları
Balık ve diğer etlerin karbonhidrat içermedikleri için GI skorları yoktur.Bununla birlikte, soğuk su balıkları diyabetin diğer et türlerine göre daha iyi yönetilmesine veya önlenmesine yardımcı olabilir.

2014 yılında yapılan bir araştırmada, 5 yıllık bir dönemde 33.704 Norveçli kadından alınan veriler dahil edildi.

Araştırmacılar günde 75–100 gram morina, sait, mezgit veya pollock yemenin, tip 2 diyabet geliştirme riskini azalttığını buldular.

Bununla birlikte, araştırmacılar, riskteki azalmanın balık yenmesiyle doğrudan bir etkileşim içerisinde olup olmadığı veya egzersiz gibi diğer sağlıklı yaşamsal faktörlerin bulguları etkileyip etkilemeyeceğinden emin değildi.

9. Yoğurt
Günlük olarak sade yoğurt tüketilmesi, tip 2 diyabet riskini azaltabilir. 2014 yılında yapılan geniş çaplı bir analizde yoğurdun riski azaltan tek süt ürünü olduğu keşfedilmiştir. Diğer süt ürünlerinin riski arttırdığına dair herhangi bir veri elde edilmemiştir.

Araştırmalar yoğurdun neden tip 2 diyabet riskini azalttığını henüz bulamamıştır. Ancak sade yoğurdun GI değerinin düşük olduğu bilinmektedir.

Kan şekeri seviyelerini düşürmek isteyen bir kişi için genellikle çok fazla şeker içeren tatlandırılmış veya aromalı yoğurtlardan kaçınmak en iyisidir. Yunan tarzı yoğurt, sağlıklı bir alternatif olabilir.

Kan Şekeri Seviyesini Düşürmenin Diğer Yolları
Sağlıklı ve dengeli bir diyet yapmak önemlidir. Kan şekeri seviyelerinin düşürülmesine veya yönetilmesine yardımcı olacak ek stratejiler şunlardır: bol sıvı tüketmek, düzenli eğzersiz yapmak, az miktarda sık sık yemek, öğün atlamamak, stresi azaltmak, fazla kilolardan kurtulmak.

Diyabetli bireylerin ayrıca, potansiyel olarak tehlikeli semptom ve komplikasyon riskini azaltmak için düzenli olarak ilaç almaları ve kan şekerini ölçmeleri gerekebilir.

Sağlıklı bir diyetin bir diyabet bakım planına nasıl dahil edileceği konusunda bir doktorla konuşun.

Çeviren: SEVDE KAPU
Kaynak: https://www.medicalnewstoday.com/articles/322861.php

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.