Kan Basıncı Düzenlenmesinde Potasyum Sodyum Kadar Önemlidir

Tuzdan zengin diyetin yüksek tansiyon riskini arttırdığı bilinmektedir. Son yayınlara göre, günlük yeterli miktarda potasyum takviyesinin kan basıncı düzenlenmesinde etkili olduğu saptanmıştır.

Dünya sağlık örgütü (WHO) yapılan hesaplamalarda felce bağlı ölümlerin %51 inin ve de kalp hastalığına bağlı ölümlerin %45 inin hiper tansiyona bağlı olduğunu belirtmektedir.

Bu nedenle diyetteki tuz miktarı direkt olarak yüksek tansiyonu etkiler.

American Fizyoloji, Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisi’nin son yayınlarına göre, diyetteki sodyum miktarının yanında potasyum miktarının da hipertansiyon oluşmasında önemli olduğunu göstermiştir.

Potasyumun önemi
Potasyum bir elektrolittir. Sinir uçlarının uyarıyı iletmesinde ve kas kasılması için gereklidir. Hücrelerden atıkların çıkarılmasında ve kalp atımının düzenlenmesinde etkilidir. Ayrıca sağlıklı kemik yapısının oluşmasında ve böbrek taşı riskini azaltmada önemli bir elektrolittir.

Öncende de bilindiği gibi, diyetle düşük miktarda sodyum alımı kan basıncını düşürmektedir.

Sodyum, potasyum ve sodyum/potasyum oranının yüksek tansiyonda çok büyük önemi vardır.

Mc Donough’ın yaptığı bir çalışmada diyetteki yüksek potasyum seviyesinin idrar çıkışını arttırdığı ve tansiyonu düşürdüğü saptanmıştır.

Diğer çalışmalarda da ek olarak alınan potasyum desteğinin aynı etkiyi oluşturduğu saptanmıştır.

Mc Donough’un sıçanlarla yaptığı diğer çalışmalarda, sodyum potasyum seviyelerinin yüksek tansiyonda etkili olduğu saptanmıştır.

“Diyetteki potasyum yüksek olduğu zaman böbrek su ve tuz atar. Potasyumdan yüksek beslenmenin idrar söktürücü etkisi vardır.”

Fındık kabuğunda yüksek miktarda potasyum bulunur. Sodyumdan fakir beslenmek, tuz tutulumunu azaltmakla birlikte yüksek tansiyon kontrolünde tek etkin mekanizma değildir.

Yeterli potasyum seviyesine ulaşmak için ciddi bir diyet desteği gerekir. Bol miktarda sebze, meyve, fasülye, tahıl yemenin potasyum seviyesini yükseltmede büyük etkileri vardır. Sebze ve taze meyvelerden fakir beslenmek kan potasyum seviyelerini ciddi anlamda düşürür.

Günde en az 4,7 gram potasyum içeren diyetin alınması kan basıncını düşürür, böbrek taşı riski azalır, kemik kaybı azalır.

Bu çalışmayla ilgili herhangi bir şüphe yoktur. Yüksek tansiyon üzerinde sodyum ve potasyumun etkisi kanıtlanmıştır. First Lady Michel Obama’ya göre fazla meyve ve sebze yemek, düzenli egzersiz yapmak sağlık için çok önemlidir.

Çeviri: Op. Dr. Demet AĞRAS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.