Kalp Sağlığına Pozitif Etki Eden Besinler

Hepimiz sağlığımızı iyileştirmek amacıyla bir takım yollara başvururuz. Bunlar arasında fazla sebze ve meyve yemek ,düzenli egzersiz yapmak, yeterli düzeyde uyumaktır.

2017 de bu konu ile ilgili değişen nedir? Endişelenmeyin; bu sene şubat ayında uluslararası kalp ayı olarak sağlığınızla ilgili bir takım yeni desteklerle ilgili açıklamalarda bulunuldu.

Tüm standart sağlık desteğine rağmen ve rutin hayatınızı değiştirmenize rağmen yorgunluk hissediyorsanız, açıklayacağımız sürpriz yiyeceklere başlayarak sağlığınıza destek sağlayabilirsiniz.

Fasülye, içindeki lif ve potasyum sayesinde proteinden zengin olmakla beraber aynı anda ucuz olduğu için etin alternatifidir. Nütrüsyon dergisi yayınlarına göre hergün yarım kap pişmiş fasülye yemenin kalp sağlığında yararlı etkisi saptanmıştır. Ek olarak yapılan çalışmalarda, diyetine fasülye eklenmiş kişilerin kan LDL düzeylerinde ciddi azalma saptanmıştır. Salataların yanına, çorbalara, etin yanına haftalık olarak fasülye eklemek uygun olacaktır.

Kimchi (bir kore yemeği): Amerika fermente yiyeceklere dikkat çekmektedir. Fakat u konuda kültür farklılıkları vardır. Kimchi; bir yiyecek olmayıp, Kore mutfağında sebzelerin fermente edilme işlemini kapsamaktadır. Yapılan çalışmalarda kimchi nin bir hafta içinde LDL kolesterolü düşürdüğü saptanmıştır. Kore restorantlarında kimchi yi denemenizi tavsiye ederiz ya da marketlerde satılan kavanozlar ile deneyebilirsiniz.

Üzüm suyu: Herkez kalp sağlığı için şarabın faydalı olduğunu bilir, peki fermente olmayan üzüm suyu hakkında ne düşünmeliyiz? Son yirmi yıllık araştırmalara göre koyu mor Concord üzümü (Concord Kalifornia da bir ilçe) nün kalp sağlığı açısında yararlı olduğu saptanmıştır. Concord üzümü ve suyu, miks polifenollerin ve flavonoidlerin tek kaynağıdır. Kan akımını arttırarak dolaşıma faydası vardır.

Yumurta: Beslenmede yapı taşı olup çok iyi sonuçları vardır. Bir yumurta 6 gram protein içerir ve günlük ihtiyacın %12 sini sağlar. İçinde 13 vitamin ve mineral olup 70 kaloridir. İçerdiği kolesterol miktarı kalbe zarar verecek düzeyde değildir. Amerikan beslenme dergisinin yayınlarına göre günde bir yumurta yemek, inme riskini %12 oranında azaltmaktadır.

Papaya: lycopenenin kalp sağlığına faydaları açısından bir çok çalışma yapılmıştır. İkopen karoten familyasına ait bir pigmenttir. Domates çok iyi bir likopen kaynağıdır. Kırmızı sebze olarak domates ve bordo renkli sebzeler çok iyi bir antioksidandır. Papaya, domates, havuç gibi sebzeler likopen kaynağıdır. Ancak diğerlerine göre papayada 2.6 kat fazla likopen bulunmaktadır. Bu nedenle papayayı salatalara, parfelere, küçük atıştırmalıklar olarak öğün aralarına eklemenizi tavsiye ederiz.

Siyah çikolata: 2015 yılında tip 2 diabetli ve tansiyon yüksekliği bulunan kişilere %83 kakao içeren çikolata ve beyaz çikolata ile diyet yapıldığında; siyah çikolata yiyenlerin kan basıncında, beyaz çikolata yiyenlere göre anlamlı bir düşme saptanmıştır. Yazarlara göre bu değişiklik, siyah çikolatanın içindeki yüksek polifenol içeriğine bağlıdır.

Op. Dr. Demet AĞRAS
Genel Cerrahi Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.