Kadınların Sormaya Çekindiği Sorular

kadinlarin-sormaya-cekindig

Kadınların yaşamındaki bir çok şey ahlaki değerlerin içine sokularak ayıpsanır, çocuk büyüdüğünde bu değerlerin etkisiyle soramaz ve sorunlarıyla yaşamaya devam eder. Kadınların sormaya çekindiği sorular çok fazla olsa gerek ancak biz en çok akla gelenleri şöyle sıralayabiliriz;

Kadınların Sormaya Çekindiği Sorular ;

Orgazm olduğumu nasıl anlayacağım ?
Bu soru, kadınların sormaya korktuğu soruların başında geliyor. Etraflarındaki diğer kadınlardan sürekli orgazm hikayeleri duyan kadınlar, kendilerinden şüphe etmeye ve bir sorunları olduğunu düşünmeye başlıyor. Oysa ilk olarak şunu kabul etmek gerekiyor; orgazm hemen olan bir şey değil.

Uzmanlara göre orgazmı öğrenmek için belirli bir zaman gerekiyor, çünkü orgazm öğrenilen bir refleks olarak kabul ediliyor. Özellikle kadınlarda klitoris sinir yapısı bakımından çok zengin. Fakat her kadın her cinsel birleşmede orgazma ulaşamayabiliyor. Kadınlarda orgazm, klitorisin ya da diğer duyarlı bölgelerdeki basıncın, vücut gerilimini artırıp vajina, uteris ve rektumda kasılmalar yaratması, bu kasılmalar sırasında kalp ve kan basıncını artırmasıyla oluşuyor. Orgazmın süresi gibi şiddeti de kişiden kişiye değişiyor. Aslında kadınların orgazm olup olmadığını anlamaması gibi bir durum çok da söz konusu değil, çünkü bir kadın vücudundaki bu değişimleri kolayca anlayabiliyor.

Cinsel ilişkiden sonra genital bölgenin temizlenmesi hamileliği önler mi ?
Cinsel ilişkiden sonra genital bölgeyi temizlemek hamileliği önlemiyor, çünkü spermler hızlı bir şekilde içeri giriyor ve gebeliği başlatabiliyor. Genital bölgenin dış kısmına boşalma olursa spermler temizlenerek gebelik ihtimali azaltılmış oluyor. Fakat buna da fazla güvenmemek gerekiyor, çünkü spermler uzun süre etkisini kaybetmeden yaşayabiliyor.

Bazen cinsel ilişki sonrasında canım çok yanıyor, neden ?
Vajinal sıvının yeterli olmadığı durumlarda cinsel ilişki sonrasında acı duyulabiliyor. Bu ağrılar genelde bir şey ifade etmiyor ama ağrı sürekli hale geldiyse ve her birleşme sırasında tekrarlanıyorsa, mutlaka doktora görünmek gerekiyor. Çünkü bu tip ağrılar vajinal kistlerin ve yaraların habercisi olabiliyor.

Üst üste orgazm olabilir miyim ?
Kadınlar erkeklere göre daha yavaş ve zor uyarılıyor. Fakat kadınların en büyük şansı üst üste orgazm yaşayabilmeleri oluyor. Kadının boşalması daha uzun sürüyor ve ard arda cinsel ilişkiye girebiliyor. Bu nedenle orgazmın da üst üste yaşanması mümkün olabiliyor.

Regl döneminde cinsel ilişkiye girmenin zararları var mı ?
Bazı uzmanlar zararlı olduğunu savunurken bazıları da regl döneminde cinsel ilişkiye girilebileceğini belirtiyor. Vajina regl döneminde enfeksiyonlara daha açık oluyor, bu nedenle de temizliğe ve korunmaya daha da dikkat etmek gerekiyor. Fakat bazı kadınlar bu dönemde istekli olabiliyor ve eşleri de bundan rahatsız olmuyorsa birlikte olmalarında çok da büyük bir sakınca bulunmuyor.

Vajina temizliğinde özel ürünler kullanmak şart mı ?
Kadınlar vajina temizliği hakkında özellikle son yıllarda çıkan temizleme jelleri, kremleri, mendilleri hatta spreyleri konusunda kararsız kalıyor. Aslında uzmanların bir kısmı bu ürünlerin kullanılması gerektiğini söylerken bir kısmı da kullanılmamasını savunuyor. Kısacası uzmanlar da bu konuda bir fikir birliğine varmış değildir.

İltihap ve akıntı varken ilişki zarar verir mi ?

Genel anlamda tedavi süresince ilişkiye ara verilmesi önerilir , hijyen dışında ciddi bir sakıncası yoktur.

Ters İlişki Anlaşılır mı ?

Birkaç defa yapılması halinde anlaşılmaz ama sık bir şekilde ve uzun süre devam edildiyse anlaşılır. Buradaki anlaşılırdaki kasıt bu konuyu bilen proctoloji veya genel cerrahi uzmanınca anlaşılır. Sıradan bir kişi yani bu konuda eğitimi olmayan kişi anlayamaz. Bu soru kadınların sormaya çekindiği en sık sorundur ve en yakınındaki kişiye bile sormakta çekinirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.