İnsanlar Yattığı Yeri Neden Yadırgar?

yattigi-yeri-yadirgamak

Bir çok insan farklı bir yere gittiğinde ilk gece uykuya girmekte zorlanır ve bunların çoğu olayı “yatağı yadırgadım” şeklinde izah eder. Amerika’da bunun nedenini bulmak için yapılan araştırmada çoğu insanın daha önce yatmadıkları yabancı bir ortamda ilk gecelerini uykuya dalmakta zorluk çektikleri ve uykusuz geçirmelerinin nedenini tespit etmiş. Yapılan çalışmada beynin sol tarafının olabilecek tehlikelere karşı temkinli olmasının neden olduğu görülmüş. Yedi gün boyunca her gece laboratuar ortamında uyuyan 35 gönüllü insanın beyin görüntüleri, beynin sol tarafının seslere karşı daha duyarlı olduğunu ve bunu gece boyunca sürdürdüğünü gözlemledi. Brown Üniversitesi doktorlarından Dr. Yuka Sasaki insan beyninin çok esnek olduğunu tespit ettiklerini söyleyip şunu belirtti; İnsan beyini gece bekçiliği görevini devre dışı bırakmayı öğrenebilir bunun için beynin yabancı bir yerde olmadığına ikna edilmesinin yeterli olduğuna ikna etmeliyiz dedi.

İnsanlarda ortaya konan bu durum hayvan deneylerinde de gözlendi. Deniz hayvanları ve kuşlar üzerinde yapılan araştırmalar da yaklaşık aynı sonuçlara ulaşıldı. Çalışmaya alınan hayvanların daha önce bulunmadığı bir ortamda yerde geçirdikleri ilk gecelerinde beyinlerinin sol tarafındaki duyarlılığın sağa göre değişik seviyelerde fark gösterdiği gözlemlendi. Deniz memelilerinden balina ve yunusların bu duruma farklı bir çözüm getirdiği fark edilmiş balinalar ve yunuslar uyurlarken beyinlerinin tek tarafının uyuduğunu diğer tarafının ise uyanık kaldığı görülmüş.

Farklı Bir Yerde İlk Gece Nasıl Rahat Uyunur
Yukarıda bahsedildiği gibi beyni kandırmak gerekir. Bunun için en etkili yöntem Dr. Yuka Sasaki tarafından önerildi. Sasaki, bunun için ilk gece farklı bir yerde uyunacaksa uykuya girememe sorununu çözmek için her gün yattıkları yastıklarını yanlarında taşımalarını öneriyor. Aynı yastıkla yatıldığında beyin kendini her zaman uyuduğu yerdeymiş gibi algılar ve rahat uykuya dalınabilir. Büyük bir yastığı taşımak daha güç olabileceğinden ara sıra kendi evinde alışılmıştan küçük ebatlarda bir yastıkla yatmak pratik çözüm olabilir.

Kaynak; bbc.com/health
Çeviren; Dr.Ece Nil Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.