HPV Aşısı Kimlere, Neden Yapılır?

ABD Hastalık Korunma ve Kontrol Merkezine göre human papillomavirus (HPV), ABD’de cinsel yolla bulaşan hastalıkların en yaygınıdır. Neredeyse aktif cinsel hayatı olan herkeste görülür. Bazı durumlarda HPV, sağlık problemlerine sebep olmadan, kendiliğinden geçebilir. HPV, kendiliğinden iyileşmediği durumlarda ise genital siğil ve kansere sebep olabilir. Neredeyse tüm rahim ağzı kanseri vakalarına HPV yol açar. Bu virüs aynı zamanda vulva, vajina, penis, anüs ve boğazdaki kanserlerle de ilişkilendirilir.

HPV AŞISI HEM KADINLARI HEM ERKEKLERİ KORUYOR
HPV aşısı, hastalık kapılmadan yapıldığı takdirde, virüsün bazı tiplerinden korur. Amerikan Kanser Derneği aşının hem cinsel olarak aktif olmadıkları hem de en iyi bağışıklık tepkisini verdikleri için 11-12 yaşındaki kız ve erkek çocuklarına yapılmasını öneriyor. Bu yaşlar aynı zamanda çocukların doktor kontrolünde diğer aşılarını da oldukları yaşlardır.

HPV aşıları virüsün 2 tipine karşı korur. Bu 2 tip serviks, vulva, vajina, anüs ve boğaz kanserlerinin %70ine yol açan tiplerdir. Aşılar aynı zamanda virüsün sebep olduğu genital siğillere karşı da korur. Aşılar belli aralıklarla vurulmalıdır.

Amerikan Kanser Derneği öneriyor:
* Rutin HPV aşısı en erken 9 yaşında başlatılabileceği gibi 11-12 yaşlarında kız ve erkek çocuklarına önerilmektedir.
* HPV aşısı 13-26 yaşındaki kadınlara ve 13-21 yaşındaki erkeklere de önerilir.
* HPV aşısı 26 yaşına kadar olan eşcinsel erkeklere veya bağışıklık sistemi güçsüz olan (HIV hastaları dahil) kişilere de önerilir.
* 22-26 yaşları arasında, aşılara başlamamış veya başlayıp da tamamlamamış kişiler bilmelidir ki aşının etkisi yaş ilerledikçe azalır.

Amerikan Kanser Derneği, Bağışıklama Danışma Kurulu’nun HPV aşısı 9-14 yaşları arasında yapıldığında 3 yerine 2 doz yapılabilir önerisini onayladı.

Aşının kanseri önlemekte etkili ve güvenli olduğu ıspatlanmasına rağmen, ABD’de aşı yaptırma oranı düşük. ABD Hastalık Korunma ve Kontrol Derneği’ne göre, 2015 yılında 13-17 yaş aralığındaki erkeklerin %28i ve kızların %42si aşılarını tamamlamıştır.

Amerikan Kimya Derneği, kararını yayınlanmış ve yayınlanmamış klinik çalışmaların derlemesine dayandırdı. Bu çalışmalar gösteriyor ki 2 doz 9-14 yaşları arasındaki kız ve erkek çocuklarını HPVden korumaya yetiyor. Derleme yazısı, Şubat 2017’de “A Cancer Journal for Clinicians” dergisinde yayınlandı.

En son olarak önerilen şudur ki:
* 15. Doğum gününden önce başlandıysa 2 doz HPV aşısı yeterli olur.
* İkinci doz, ilk dozdan 6-12 ay sonra yapılır.
* 15-26 yaşları arasında ise 3 doz yapılması gerekir.

11-12 Yaşları İdeal Yaşlar
HPV aşısı 9 yaşında başlayabilse de, Amerikan Kanser Derneği kız ve erkek çocuklarının 11-12 yaşlarında aşı olmasını öneriyor çünkü bağışıklık sistemi aşıya en iyi tepkiyi bu yaşlarda veriyor. Aşı, 20li yaşlardan sonra daha az etkili oluyor, 26 yaşından sonrasına dair ise çalışma yok.

Çeviren:
Op. Dr. Seher ŞİRİN
Genel Cerrahi Uzmanı

Kaynak:
Who Should Get the HPV Vaccination and Why. (2017, January 6). Retrieved February 13, 2017, from https://www.cancer.org/latest-news/who-should-get-the-hpv-vaccination-and-why.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.