Hazır Meyve Suları Sağlıklı mı ?

hazir-meyve-sulari-saglikli

Meyve suları sanıldığı kadar masum değil. Yale Sağlık sayfasında bu konu irdelenmiş ve şu sonuca varılmış; Bir çok gazlı içeceğe alternatif olan meyve suları lezzeti artırmak için eklenen şeker sebebiyle çeşitli sorunlara neden olabilmektedir.

Çocuklarda meyve suyunun günlük 100 ml den fazla tüketimi diş çürümesini ve kilo alma eğilimini artırdığı görülmüş. Hatta % 100 meyve suları yani şeker ilave edilmeyenlerin de bu etkiyi daha az da olsa yaptığı tespit edilmiş.

% 100 meyve suyu göründüğü kadar masum değildir. Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) 6 aydan küçük bebeklere meyve suyu önermiyor, 1-6 yaş arası çocuklara en fazla 80-100 ml ya da bir fincan dörtte üçüne kadar olmalıdır. 7-18 yaşındaki çocuklar için tavsiye edilen miktar 1-2 bardağın yeterlik olduğunu belirtiyor.

Liverpool Üniversitesi’nden araştırmacılar paket etiket bilgilerini kullanarak, çocuklara yönelik,
% 100 doğal meyve suları şeklinde sunulan meyve suyu içeceğinin 100 ml ye şeker içeriği açısından değerlendirildi ve şu sonuca ulaştı;

hazir-meyve-suyu-zararlimiSerbest şekerleri bal, şuruplar, meyve suyu ve meyve suyu konsantreleri glukoz, fruktoz, sukroz adlı şekerlerin ilave edildiği gözlendi. Diğer taraftan doğal meyve şekeri fruktozun da diş çürümelerine neden olabileceği iddia edildi.

Bazı ürünlerde tadı artırmak için aspartam kullanıldığı, aspartamın güvenli kabul edilmesine rağmen çocukların damak tadını doğala alıştırmak için kullanılmaması gerektiğini belirtti.

Yale den şu öneriler geldi;

– Yüksek şeker içeriği olanlar tüketilmemeli en azından 5 günde bir defayı geçmemeli
– Meyvenin suyunu değil kendini yemeli
– Su ile sulandırarak bu lezzete alışılmalı ve yoğunluk azaltılmalı
– Tercihen günlük 150 ml yi geçmemeli
– Şeker yoğunluğunun fazla olduğu fark edilirse üretici firma yetkili kurlarla şikayet edilip inceleme istenmeli

Medical News Today den çeviren : Dr.Ece Nil Kaya
Not: Hazır meyve suları sağlıklı mı sorusunun cevabı şudur; sindirim sistemine yoğun şeker girmesi glisemik endexi artırır ve insülin metabolizmasını olumsuz etkileyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.