Hangi Benler Tehlikeli?

hangi-benler-tehlikelidirHangi benler tehlikeli sorusunun cevabı aslında “her ben tehlikelidir” olabilir, çünkü hepsinin riski vardır. Bazıları çok riskliyken bazılarının riski oldukça düşüktür ama risklidir. Ancak oluşmuş algının aksine tehlikeli benler düşünülenden çok daha azdır. Beni olan çoğu kişi benlerinin kanserleşeceğini düşünür, korkar halbuki akciğer kanserinden ölen insanların sayısı ben kanserinden ölenlerin binlerce katından fazladır. Yani sigara içer ama benim kanser olacak diye çekinir.

Hangi Benler Tehlikeli ?
Yukarıda bahsedildiği gibi her ben zamanla huy değiştirip kötü huylulaşarak tehlikeli hale gelebilir ancak şu benler başlangıçtan itibaren tehlikelidir.

Melanom ;
Genel kanserler arasında en tehlikelisi ve öldürücü olan malign melanomdur ve tedavi gecikirse öldürücü olabilir. Malign melanom tedavisinde cerrahi, radyoterapi uygulanır, erken teşhisin en önemli olduğu kanser türlerindendir çünkü kısa sürede vücuda sıçrama eğilimi vardır. Geç kalmış vakalarda yaşam şansı azdır.

en tehlikeli benler ben kanseri

Squamöz cell karsinom (SCC);
Yassı hücreli kanser anlamına gelir. Malign melanom kadar tehlikeli değildir ama bazal cell ca dan tehlikelidir. Ölüm rüski düşüktür ancak tedavi geciktirilirse vücuda yayılabilir.

Bazal hücreli karsinom (BCC);
Tedavisi en kolay ben kanseridir ; Bazal cell ca dır, tedavi başarı yüzdesi tamdır. Ben gibi tedavi edilmesi yeterlidir, geniş cerrahi yada radyoterapi, kemoterapi gibi ek uygulamalara gerek olmaz. Yüzeyel vakalarda merhem bile yeterli olabilmektedir. Hangi yöntemle tedavi edilirse edilsin başarısı % 100 dür, hiç dokunulmasa bile öldürücü olmaz ama giderek genişler. Vücuda yayılma ihtimali yoktur.

Diğer tehlikeli ben ;
Bunun kanserleşme riski düşüktür ve tedavisi kolaydır.

Aktinik keratoz;
Solar lentigo ve solar keratozda denilir hepsi aynı hastalığı tanımlar.Güneş gören teraslarda (alın,burun üstü,elmacık kemiklerinin üstü) daha sık görülür yıllar i,çerisinde güneşin zararlı ışınlarının sebep olduğu bir hastalıktır.tedavisi yapılmazsa 1/5 oranında kanserleşme görülür,Kanserleştikten sonrada tedavisi % 100 e yakın ihtimalle yapılabilir.

20 yıldır ameliyatsız yöntemlerle ben tedavisi yapan Idea Klinik doktorlarından Op.Dr.Atilla Kaya ben tedavisi ile ilgili şunları söyledi; Tüm benler için geçerli olan durum ise tedavidir. Tedavi edilen ben artık tehlike arz etmez yani benin tedavisi yapıldığında kanserleşme riski de ortadan kaldırılmış olur bu sebeple özellikle koyu renkli olanların tedavisi ertelenmemelidir. Halk arasında konuşulan “ bene dokunursan kanserleşir “ lafı tamamen şehir efsanesidir ve bilimsel dayanağı yoktur.

tehlikeli ben nasıl anlaşılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.