Hamilelikte Kabızlık Nedenleri

Gebelik döneminde anne adaylarının yaşamakta olduğu kabızlık nedenlerini Op. Dr. Seher ŞİRİN’e sorduk.

hamilelikte-kabizlik

Çoğunlukla gün de 1’den az tuvalete gitmek veya sert dışkılamak kabızlık olarak nitelendirilmektedir. Gebelikte de kabızlık, mide ağrısı, hazımsızlık gibi sindirim sisteminden dolayı kaynaklanan şikayetlere maruz kalınmaktadır. Sindirim sistemiyle ilgili olarak yaşanılan sıkıntıların içerisinde en yaygın ve rahatsız edici olanı ise kabızlıktır ve gebelik süresi ilerledikçe artış göstermektedir.

Gebelikte neden kabızlık görülür ?

Anne adaylarının kanında progesteron hormonu artış gösterir. Bu hormon kişinin kaslarında gevşeme oluşmasına sebebiyet vermektedir. Rahim kaslarında gevşeme meydana getirdiği gibi, mide ve bağırsak kaslarında da görülmektedir. Bu sorun midenin boşalma süresini uzatmaktadır, dolayısıyla bağırsakların hareketini yavaşlatır ve böylece dışkının anüse iletilme süresi de artış gösterir. Besinlerin bağırsak üzerinden geçiş süresi uzadıkça dışkının da suyu bağırsak tarafından fazla emilir ve bu sebeple dışkılının katılaşmasına yol açmaktadır. Hamilelik döneminde alınan kilolardan ve bazı şikayetlerden dolayı kişinin hareketleri de azalma göstermektedir. Hareketin azalmasıyla birlikte bağırsak hareketleri de azalır ve bu kabızlığın artmasına sebep olur. Aş erme psikoloji yüzünden de her istenilen gıdanın tüketilmesi lifi bol olan gıdaların tüketilmesini azaltmaktadır.

[adinserter block=”1″]

Sıvı Tüketilmelidir
Hazımsızlık problemi görülen gebelik döneminde, sıvı tüketimi de azalmaktadır. Büyüyen rahim bağırsaklara baskı yaparak dışkının anüse gidişini zorlaştırır ve gebelik döneminde alınan demir ve kalsiyum ilaçları da kabızlık sorununa yol açtığı gibi bu dönem de görülen streste kabızlıkta rol oynamaktadır.

Gebelikte kabızlık nasıl geçer ?

1- Düzenli ve dikkatli beslenmeye önem gösterilmelidir. Lifli, posalı gıdalar bol miktarda tüketilmelidir. Her öğün sebze ve salata tüketilmeye çalışıldığı gibi elma, erik, kayısı gibi meyvelerin tazesi ve kurusu yenilmelidir. Meyvelerin mevsimi değilse, taneleriyle beraber kompostosu yapılarak tüketilmelidir. Öğün saatlerinin düzenli olmasına dikkat etmesi gereken anne adayları hamur işi tüketmek istiyorsa kepekli olmasına özen göstermelidir.

2- Günde en az 2 litre olacak şekilde, bol sıvı tüketilmelidir.

3- Fazla hareketsiz kalmamaya özen gösterilmeli. Özellikle bağırsak hareketlerinin artış göstermesine olanak tanıdığı için günlük yürüyüşler yapılmalıdır. Her gün mümkün değilde haftada en az 3 gün 30’ar dakika yürüyüş yapılması tavsiye edilir.

4- Dışkılama ihtiyacı oluştuğunda kesinlikle ertelenmemeli, hissedildiği gibi gidilmelidir. Ayrıca sabah kahvaltısından sonra dışkılama ihtiyacının periyodik bir hale gelmesi önerilmektedir.

5- Demir ve kalsiyum ilaçları kullanılıyorsa, bunlar bol su ile birlikte alınmalıdır.

6- Kabızlık sorunu yaşayan kadınların gebelik döneminde tuz ve sıvı kaybı meydana getirdiğinden dolayı kabızlık ilaçları kullanmaları önerilmemektedir.

7- Gebeliğin özellikle sonlarına doğru sırt üstü yatılmamalı ,yan yatarak uyunulmalıdır.

8- Kesinlikle stres yapılmamalıdır.

Op. Dr. Seher ŞİRİN, kabızlık sorununu önleyecek ve giderecek tavsiyeleri vermiş olup, uygulandığı taktirde hala sorun devam ediyorsa bir hekime başvurulması gerektiğini belirtmekte ve eklemektedir; Önüne geçilemeyen kabızlık sorunu devam ettiği ve önlem alınamadığı taktirde kişiler makat hastalıklarına davetiye çıkarmaktadır. Çünkü kabızlık problemi sonucunda hemoroid, fissür gibi rahatsızlıklar çok sık karşılaşılan sorunlardır. Yaşanılan makat hastalıkları, kanama şikayetleri de gösterebildiğinden anne adayında kansızlık sorununu da ortaya çıkarabilmektedir.

Op. Dr. Seher ŞİRİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.