Hamilelikte Kabızlığa Doğal Çözüm : Üryani Eriği

ÜRYANİ ERİĞİ NEDİR ?
Sadece Kastamonu’da yetişen bir erik türü olan, Üryani Eriği, kuru meyve, komposto, marmelat ya da pestil olarak tüketilir. Hafif ekşimsi tadı ile, sizler için hem sağlıklı hem de lezzetli bir besin kaynağı, ve hatta atıştırmalıktır.

Üryani Eriği, halen uzmanların üzerinde araştırma yaptığı bir meyvedir. Ala eriği olarak da bilinir. Bu erik çeşidi Ağustos ayı başında olgunlaşmaya başlar ve Eylül ayı içinde toplanır. Ala erik, kabukları soyulduktan sonra kurutulur ve Üryani erik ismini alır. Kabukların soyulma aşaması elle tek tek yapılır. Erikler çam tahtaların üzerinde kurutulur. Hem sadece Kastamonu’da çok az yerde ve sayıda yetişmesi hem de özel bir el emeğinin ürünü olması nedeniyle de çok kıymetli ve özeldir.

Ala eriği, normal siyah eriklere göre daha küçük, daha yuvarlağa yakın şekilde, daha koyu renkli ve ince kabukludur. Kabuğun altında ise altın sarısı rengindedir ve aslında yaş hali ile de tatlı bir meyvedir. Kurudukça da ekşi bir tat almaya başlar.

[adinserter block=”1″]

ÜRYANİ ERİĞİNİN FAYDALARI NELERDİR ?
Üryani eriğinin içinde kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko, bakır, manganez, selenyum ve florür mineralleri bulunur. Vitaminler açısından da oldukça zengindir.

Tüketirken de suda bekletilerek suyunun içilmesi ya da kompostosunun yapılması tavsiye edilir. Ayrıca, pelverdesi (marmelatı) ve pestili de yapılabilir.

Üryani Eriği, lifli yapısı sayesinde bağırsakları yumuşatır. Özellikle, hamilelik döneminde sindirim sistemine, kabızlığa iyi gelir. İçerdiği potasyum, fosfor, magnezyum ve B vitamini sayesinde hem enerji verir hem de vücudu güçlendirir.

Üryani eriği, aynı zamanda Ala Eriği olarak da bilinir, içeriğindeki bol miktardaki magnezyum, potasyum, B vitaminleri ve demir sayesinde sizler için çok zengin bir besleyici kaynaktır. Yoğun miktarda flavonoid içerir ve önemli bir antioksidan kaynağıdır. Bu özellikleri ile, hafızaya iyi gelir ve de sinirsel hastalıklara karşı da önleyici özelliğe sahip olduğu düşünülmektedir. İçeriğindeki bol miktardaki B6 vitamini ile sadece anne adaylarına ya da yetişkinlere değil, aynı zamanda çocuklara da oldukça faydalıdır. Çünkü, beyin gelişimini destekler. Uyku düzenini sağlayan, iştah kontrolünde ve konsantrasyonda etkin rol oynayan serotoninin de salgılanmasında katkısı olduğu yönünde araştırmalar yapılmaktadır.

Çok az miktarda şeker içermesinden dolayı da, hem diyabet hastalarına hem de fazla kiloları ile mücadele edenlere tüketilmesi önerilir.

Üryani eriği, vücudumuzdaki kırmızı kan hücreleri için de oksijen deposu olarak kabul edilmektedir. Vücutta hemoglobin üretimine yardımcı olur ve de kılcal damar zayıflığına iyi gelir. Vücuttan zararlı maddelerin atılmasına ve de böbreklerin sağlıklı şekilde çalışmasına da yardımcı olur.

Çölyak hastaları da, günlük lif ihtiyaçlarını, yüksek lif içeriği nedeniyle üryani eriğini tüketebilirler.
Uzmanlar yetişkinler için günde bir avuç ve de çocuklar için günde 2 adet üryani eriği tüketilmesini tavsiye etmektedirler.

100 gram üryani eriğinin kalorisi yaklaşık olarak 200 kaloridir.

HAMİLELİKTE ÜRYANİ ERİĞİ
Hem sinir hem de sindirim sisteminin iyi çalışmasına destek sağlar. Beden ve zihin yorgunluğuna karşı ilaç niyetine tüketilebilir. Bağırsakların da düzenli çalışmasını sağlayarak, kabızlık şikayetinde de hem önleyici hem de iyileştirici etkisi vardır. Özellikle hamilelik ve emzirme dönemlerinde, anneler kabızlık ile mücadelede doğal yöntemler ararlar. Üryani eriği de, bu doğal yöntemlerden en sağlıklılarından biridir. Anne adayları için hem sindirim sistemlerini düzenleyici hem de iyi bir enerji kaynağıdır. Hamilelik ile birlikte anne adayları, değişen hormonlar yüzünden yorgun, halsiz, stresli hissedebilirler ve sürekli uyuma ihtiyacı duyabilirler. Üryani eriği de, bu süreçte iyi bir enerji kaynağı besin olur hamileler için.

Üryani eriğinin içeriğinde yüksek miktarda magnezyum bulunur ve böylece kasları da rahatlatır. Bu durum da hem erken doğum riskini hem de doğum öncesi kasılmaları büyük oranda engellemektedir.

Hamilelik döneminde karşılaşılan bir diğer sorun ise genelde demir eksikliğidir. Annelerin kalbi, hamilelik sürecinde daha çok kan pompalar. Bu da, anne adaylarında kansızlığa neden olur. Demir eksikliğinde hamileler için doğal kaynaklardan biri de, demirin vücut tarafından daha fazla emilimini sağladığı, aynı zamanda da C vitamini içerdiği için Üryani Eriğidir. C vitamini bağışıklık sistemi için de en önemli vitaminlerden biridir.

Aynı zamanda emzirme döneminde de zengin bir vitamin ve mineral kaynağı olarak hem size hem de bebeğinize faydası olan bir besindir.

Hamilelik döneminde zamanla rahim büyür, bu sebeple de sindirim sistemi de olumsuz şekilde etkilenir. Sindirim sistemi yavaşlar. Bu yavaşlama da şişkinlik, kabızlık gibi şikayetlere neden olur. Daha da ilerleyen durumlarda, hamilelik döneminde hemoroid şikayeti de yaşanabilir. Üryani eriğinin zengin lifli yapısı, bağırsak hareketlerini hızlandırır ve de kabızlığı engeller. Hemoroid olma ihtimali de olabildiğince aza indirgenir.

Hamilelik döneminde yaşanan bir diğer sorun ise kalsiyum ve D vitamini düzeylerinin düşmesidir. Üryani eriği, kalsiyum ve D vitamini açısından da çok zengin bir besindir.

Kaynak : Enbi Family
https://www.enbifamily.com/organik-uryani-erigi-pestili

2 comments

  1. Sürekli kabızdım gebelikte kabızlığım iyice arttı, 4 aylık hamileyim acaba bu erik ne kadar yenmeli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.