Hamilelikte Aşırı Balık Tüketiminin Zararları

Hamilelikte Aşırı Balık Tüketimi, Çocukta Obezite Sebebi midir ?

hamilelikte-asiri-balik-tuketimi

Hem hamilelere hem de her insana balık tüketmesi tavsiye edilir. Ancak, son yapılan araştırmalara göre, özellikle hamilelerde, haftada 3’ten fazla balık tüketimi halinde, çocuklarının sağlıklarında olumsuz etkileri olduğu saptanmıştır.

11 ülkeyi kapsayan, uzun süre devam eden, büyük bir çalışmada, araştırmacılar, hamilelik sırasında, balık tüketimin haftada 3’ten fazla olması halinde, çocukluk çağında obezite riskinin oldukça arttığını tespit etmişlerdir. Aynı zamanda da, özellikle bebeklerin ilk iki yıl içinde, çok daha hızlı bir büyüme ve hatta anormal bir büyüme gösterdiklerini ortaya koymuşlardır. İlk iki yıllarında, bebekler, diğer yaşıtlarına göre daha hızlı büyüdüklerinden, daha uzun boylu ve kilolu olabilmekteler.

Aslında, bir çok gıda denetim kuruluşu da, beslenme uzmanları da, araştırmacılar da hamilelere beslenmelerinde balığa yer vermelerini ısrarla söylemekteler. Ancak, yeni araştırma sonuçları ışığında, porsiyon sayısını haftada 2, ya da iki haftada 3 porsiyon olarak sınırlamalarını da tavsiye etmeye başladılar.

Balık, bebeğin anne karnındaki gelişimini sağlıklı şekilde gerçekleştirebilmesi için gerekli çok önemli bir kaynaktır ve kesinlikle hamileler tarafından da ihmal edilmemelidir. Sadece tüketim miktarına dikkat etmelidirler.

Araştırmacılar, Belçika, Fransa, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, İspanya ve ABD’de tam olarak 26.184 hamile kadını incelemişlerdir. Bu hamile kadınların çocuklarını da doğumlarından 6. yaşlarına kadar takip etmişlerdir. Araştırmaları sırasında 2, 4 ve 6 yaşlarında yapılan karşılaştırmalar sonucunda ise, fazla balık tüketiminin çocukların hem sinir, hem de hormonal sağlıklarında olumsuz etkilerini gözlemleyebilmişlerdir.

Haftada 3’den fazla balık yiyen hamile kadınlarda, çocuklarının kitle vücut indeks değerleri çok daha az ve nadir balık yiyen hamile kadınların çocuklarına oranla, 2, 4 ve 6 yaşlarda çok daha yüksek çıkmıştır. Çocukların büyümeleri takip edildiğinde aynı zamanda daha çok balık tüketen annelerin bebeklerinin çok daha yüksek büyüme hızına sahip olduklarını da tespit etmişlerdir. 0-2 yaş arasında, %22 oranında anormal hızlı gelişim gözlenmiştir. Çalışmalara göre, balık yemenin etkisinin kız çocuklarında, erkek çocuklarına göre daha fazla olduğu da belirtilmiştir. Balıktaki zararlı civa gibi maddeler, daha bebek anne karnındayken hormon sistemini de etkiler sonucuna bu şekilde ulaşılmıştır.

Önceki çalışmalar da, balıktaki cıva miktarının sinir sistemi ve bağışıklık sistemini de etkilediği söylenmişti. Her zaman balığın sağlıklı beslenmenin en önemli parçası olduğu belirtilmesine rağmen, fazla tüketiminde, sağlık problemlerine de yol açabileceğinin altı çizilmiştir. Balık, protein, D vitamini, Omega 3 içeren çok önemli besin kaynaklarından biridir. Tavsiye edilen tüketim ise, her hafta farklı cins balığın aralıklarla ve az miktarda tüketilmesidir.

Sadece balık tüketimi değil, hamileliğinde, kilolu olan kadınların çocuklarında da obezite riski söz konusudur.

Hamilelik sürecinde, bebeğimizin yaşamını da etkilediğimizi unutmamalıyız. Beslenirken, yediklerimize ve kendi kilomuza da dikkat etmeliyiz. Faydalı olan her şeyi fazla fazla tüketmek yerine de dozunda tüketmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.