Güneşe Bağlı Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Yazın en sıcak doğal olarakta güneşin en dik olduğu günlerdeyiz. Zararlı ışınların da en fazla geldiği günler olması sebebiyle leke çıkması veya var olanların daha koyu renge dönmesi riski var. Bu dönemde sorun olan lekelere şöyle bir göz atalım dedik.

lekeler-icin-gunesten-korunun

Güneşe Bağlı Gelişen Cilt Lekeleri
Güneş ışınlarına uzun süreli ve yüksek dozda maruz kalmak, cildimizde yanığa yada kalıcı cilt lekelerine sebep olabilir. Güneşin zararlı etkilerine bağlı olarak en sık rastlanan cilt lekeleri, çiller, melazma, gebelik lekeleri ve solar lentigodur. Ayrıca bazı kozmetik ürünler, ilaçlar, kimyasal maddeler ve bitki özsularının güneş ışınlarıyla etkileşimi sonucunda kalıcı cilt lekeleri ortaya çıkabilir. Tüm bu cilt lekelerinin oluşmasını engellemek için güneşten korunmalı ve doğru şekilde güneşlenmeli.

Çil: Sıklıkla yüz, elin dış yüzü, kollar ve gövdenin üst kısımlarında yerleşen 5-6 mm çapında yuvarlak veya oval kahverengi lekelerdir.Sıklıkla çocukluk döneminde ortaya çıkar. Açık tenli kişilerde daha sık görülür. Çiller çevresindeki lekesiz ciltten çok daha hızlı melanin pigmenti üretirler. Bu nedenle yazın, güneş ışınlarının etkisiyle daha fazla belirginleşir. Kışın solar. Bazı kişilerde yaşlanmayla birlikte kendiliğinden azalabilir.

Solar Lentigo: Sıklıkla yüz, boyun, göğüs, sırt, omuzlar ve elin dış yüzü gibi sık güneşe maruz kalan bölgelerde görülen, çillerden çok daha büyük, yuvarlak veya oval şekilli, kahverengi veya siyah lekelerdir. Çilden farkı olarak yaşlanma ile artış gösterir. Genellikle güneşte uzun süre kalan kişilerde görülür. Açık tenli kişilerde görülme olasılığı esmer tenlilerden çok daha fazladır.

Melazma: Sıklıkla alın, yanak, burun üzeri, dudak üstü, çene ve nadiren boyun ve kollarda görülen kahverengi lekelerdir. Görülme sıklığı, kadınlarda (%90) erkeklerden (%10) çok daha fazladır. En sık güneşe bağlı olarak ortaya çıkar. Gebelik, doğum kontrol ilaçları, tiroid hormon bozuklukları, epilepsi tedavisinde kullanılan ilaçlar ve stres nedeniyle oluşabilir. Melazma yaz aylarında ve solaryum sonrasında artar, rengi koyulaşır. Koyu tenli kişilerde daha sık görülür. Yüzeysel, derin ve miks tip olmak üzere farklı şekilleri vardır. Melazmanın derinliğine göre farklı tedavi yöntemleri uygulanır.

Gebelik Lekesi: Gebelik lekeleri melazmanın hamilelik döneminde görülen türüdür. Güneş ışınlarının etkisiyle belirginleşir. Doğumdan sonra kendiliğinden iyileşebilir. Doğumdan sonra iyileşmeyen gebelik lekelerinin tedavisi melazma tedavisine benzerdir.

Leke Tedavileri
Güneşten koruyucu krem: Çil, melazma, gebelik lekeleri ve solar lentigo gibi cilt lekeleri güneş ışınlarının etkisiyle ortaya çıkmaktadır. Hassas kişilerin mümkünse güneşe çıkmamaları,eğer çıkmak zorunda kalıyorlarsa mutlaka güneşten koruyucu krem kullanmaları gerekir.Bunun için öncelikle yüksek koruma faktörlü güneşten koruyucular kullanılmalıdır. Yaz aylarında her gün, sabah 10:00ve öğlen 14:00 saatleri arasında güneşten koruyucu krem kullanılmalıdır. Güneşten koruyucu kremler, en az 50 faktörlü, mümkünse suya dayanıklı olmalı ve 3 saatte bir tazelenmelidir. Deniz veya havuzdan çıktıktan hemen sonra, suya dayanıklı olsa bile yeniden sürülmelidir.

Kimyasal Peeling: Cilt lekelerinin tedavisinde çok etkilidir, fakat güneş ışınlarının dik olduğu mevsimlerde kullanılmamalıdır. Ekim ayından sonra kullanılması çok daha uygundur. Yüzeysel kimyasal peeling, açık tenli kişilerde ve yüzeysel güneş lekelerinde etkilidir. Derin kimyasal peeling, ciltte tahriş yaparak güneş lekelerini arttırabilir. Koyu cilt rengi olanlarda derin kimyasal peeling yapılması önerilmez

PRP ve Mezoterapi: Leke tedavisi için özel hazırlanmış mezoterapi solüsyonları vardır. PRP ve mezoterapi , laser tedavisi ile birlikte uygulandığında çok daha başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Lazer: Sıklıkla Qs NdYAG ve fraksiyonel lazer kullanılır. Lazer tedavisi,açık tenli kişilerde ve koyu renkli güneş lekelerinde daha etkilidir. Koyu cilt rengi olanlarda lazer tedavisinin daha dikkatli yapılması gerekir.

Usta Öğretici Estetisyen Nesrin AKCA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.