Grip ve Nezle Tedavisi Nasıl Yapılır, Korunma Yolları Nelerdir?

Mevsim değişimlerinde hastalıklarda insanların kapısını çalmaktadır. Özellikle yaz mevsiminden sonbahar ve kışa geçişte nezle grip gibi sağlık sorunları sıkça görülmektedir. Sıcak ve soğuk hava geçişleri mikroların yayılmasına neden olmaktadır.

Ani ısı değişimleri ile üst solunum yollarında meydana gelen nezle ve grip sıklıkla birbirine karıştırılan soğuk algınlığı çeşitleridir. Oysa ikisi farklı sağlık sorunlarıdır.

Nezle üst solunum yollarında meydana gelen viral bir sorundur. Kuluçka süresi 1-4 gün arası değişmektedir. Burun tıkanıklığı, hapşırık, boğaz ağrısı, ses kısıklığı, halsizlik, eklem ağrısı gibi şikayetlerle kendisini gösterir. Belirtiler genellikle bir hafta civarı devam eder. Ateş nadiren gözlenir.

Gripte üst solunum yollarında meydana gelen viral kaynaklı bir sorundur. Kuluçka süresi 2-3 gün civarıdır. Baş ve boğaz ağrısı burun akıntısı, hapşırık, kuru öksürük sıklıkla karşılaşılan belirtilerdir. Birde çocuklarda bulantı ve kusma görülmektedir. Ateş 38 üzerinde seyredebilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Soğuk algınlığı virüs kaynaklı bir enfeksiyondur. Bu sebeple tedavisinde antibiyotik kullanımı gereksiz ve yararsızdır. Bakteriyal bir sorun yaşandığında antibiyotik kullanımı uygundur. Hastalık esnasında ateş düşürücü ve ağrı kesiciler ise rahatlama sağlar. Ve böylece sürecin daha kolay atlatılmasına yardımcı olur.
İlaç kullanımının yanı sıra sorunun geçmesini beklerken uygulanacak ufak şeyler sürecin daha kolay geçmesini sağlayacaktır. Bunlar kısaca;

– Bol miktarda sıvı tüketimi ve C vitamini alımı
– Ortamın nemini arttırarak tıkanıklığı azaltmak ve ortadan kaldırmak
– Boğazı rahatlatmak için ılık ve tuzlu su ile gargara yapmak
– Sigara kullanılıyor ise ara verilmesi boğazı rahatlatması açısından tavsiye edilmektedir.

Korunma Yolları

-Gripten korunmanın en etkili yolu grip aşısı yaptırmaktır. Özellikle sıklıkla bu sorunla karşılaşılan kişilere aşı tavsiye edilmektedir. Ayrıca aşı ile sağlanan korunma sayesinde grip sonrası oluşan bronşit gibi sorunlarda bertaraf edilmiş olmaktadır.

– Grip, nezle ve pek çok hastalıktan korunmanın en iyi ve sağlıklı yolu düzenli ve dengeli beslenmektir. Metabolizmanın güçlü olması pek çok hastalıktan korumakta ve hastalığın kolay atlatılmasını sağlamaktadır. Beslenme de bitkisel ve hayvansal proteine yer verilmesi metabolizmayı güçlendirecektir.

– Soğuk algınlığı viral bir sorun olması sebebiyle kolayca bulaşabilir. Bu nedenle hasta kişilerle yakın temas kurmaktan, şahsi eşyaların ortak kullanımından kaçınılması virüsün bulaşmasının engelleyebilir.

– Hapşırma esnasında ağız ve burnun kapatılması da koruyucu olacaktır.

– Ellerin sık sık yıkanması da alınacak önlemlerden birisidir.

Çocuklarda Grip ve Nezle

Grip ve nezle çocuklarda en sık görülen hastalıklardandır. Yetişkinlerde görülen nezle ciddiye alınmayabilir. Ancak bebeklerde ve çocuklarda görülen nezle ciddiye alınmalıdır. Çünkü üst solunum yollarında oluşan viral bir enfeksiyonun akciğer ve kulakları etkileme ihtimali yüksektir.

Ayrıca burun tıkanıklığına neden olması da bebekler açısından beslenme sorunlarına neden olabilir, huysuzluğa neden olabilir. Burnundan rahat nefes alamayan bebekler ağzından nefes alırken zorlanırlar. Özellikle 6 aydan küçük çocukların burun tıkanıklığı mutlaka açılmalı. Gerekli durumlarda burun içi aspiratörle temizlenmeli.

Hastalığın kolay atlatılması için bebeklerde de sıvı alımı arttırılmalıdır. Eğer anne sütü alıyorsa bol bol emzirilmeli, su verilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.