Genç Tansiyon Hastaları Artıyor

Genç Tansiyon Hastaları Giderek Daha Sık Görülüyor. USA’da yapılan bir çalışmada gençlerde tansiyon yüksekliği oldukça hızlı bir şekilde yaygınlaştığı ortaya çıktı. Yaşlılarda tehlikeli olan tansiyon yüksekliği vücudun zamanla alışması sebebiyle gençlere kıyasla daha az tehlikelidir. Hareketli yaşayan, adrenalini seven ve heyecan dolu gençlerde yüksek tansiyon yaşlılara kıyasla daha riskli bir durumdur ve hem önlem alınmalı hemde tedavi başlanmalıdır

genc-yasta-tansiyon-hastalari-artiyor

Amerika’da uzmanların CARDIA adlı çalışması, gençlerde hipertansiyonun gittikçe yaygınlaştığını ortaya koydu. Özellikle de gelişmekte olan ülkelerdeki genç nüfusun tansiyonu çok yüksek.

Johns Hopkins Medicine araştırmacılarının yürüttüğü CARDIA çalışması 1985 yılında başlatıldı ve 18-30 yaşlarındaki toplam 115 genç yetişkinin hayatı ve sağlığı 25 yıl boyunca takip edidi.

Toplumda genelde 20’li yaşlarda yüksek tansiyonun normal olarak kabul edildiğine dair yanlış bir bilgi olduğunu anlatan CARDİA ekibinden Prof. Dr. Joao Lima, “Genç yetişkinlerde tansiyon 120/80 olmalı, bu sınırları geçmemeli” dedi.

Gençlerde yüksek tansiyon sorununun giderek arttığını, özellikle gelişmekte olan ülkelerde sayının çok yüksek olduğunu söyleyen Prof. Lima, “Bunun en önemli iki nedeni ise obezite ve sağlıksız beslenme.

Gelişmekte olan ülkelerde de hazır, katkı maddeli gıda tüketimine geçiş yaşanıyor. Bu da kilo alımına yol açıyor. Hazır gıdalar ayrıca çok fazla tuz içeriyor. Bu şekilde bozulmayıp daha uzun süre rafta durabiliyorlar. Tuz da tansiyonu yükselten önemli nedenlerden biri” dedi.

dr-joao-lima

Hipertansiyonu Engellemek İçin Üç Öneri ;

Gençlerin yüksek tansiyon sorunundan korunması için üç önerisi olduğunu belirten Prof. Dr. Joao Lima, o önerileri,

-Kilo almamak
-Sigara içmemek
-Tuz tüketimini azaltmak.
-İlk belirtilere dikkat

Hipertansiyonun sessiz bir hastalık olduğunu ve gençlerin bunu unutmaması gerektiğini hatırlatan Prof. Dr. Joao Lima, “ Daha yaşlı insanlarda kalp krizi, inme, kalp yetmezliği gibi belirtiler görülebilir. Gençlerde görülen ilk belirti ise genelde kalp krizidir. Gençlerde görülen böbrek hastalıkları ya da böbrek yetmezliğinin en önemli nedeni ise kontrol altına alınmamış hipertansiyondur ” şeklinde konuştu.

Tuz tüketimi öneriler arasında en önemlisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.