Gebelikte Ruh Hali

Gebelik sadece vücutta değil ruhsal durumda da değişikliklere neden oluyor. Doç.Dr.Erhan Kurt hamilelik dönemi ve doğumdan sonraki dönemde rastlanan sorunların en çok bilinenlerinden birinin de depresyon olduğunu belirtti. Depresyon yanı sıra titizlik hastalığı gibi sorunlara da rastlandığını söyledi.

gebelikte-ruh-hali

Gebelikte Ruh Hali Değişimleri;
Yaklaşık kadınların % 20 kadarı gebelik ve sonrasında bir ruhsal sıkıntı yaşayabiliyor ama maalesef durumun bu kadar farkına varıldığını, üzerinde durulduğunu söylemek zor. Tedavinin yapılmaması bu durum sadece anneyi değil bebeği ve babayı da etkiler. Erken doğumlar meydana gelebilir ve çocukta öğrenmeyle ilgili birtakım sorunlar yaşanabilir. Bu durum çocukların hayatlarının ileri evrelerinde de birtakım sorunlar yaşamasına neden olabilir.Toplum, anne, aileler, hatta eğitimli kesimler ve sağlık profesyonellerinin bile bu konuda yeterli bilgiye ve bilince sahip olduğunu söylemek pek mümkün değil. Yakın takiple gebelik ve doğum sonrası dönemde anneleri bebeğe zarar vermeden,istisnalar hariç olmak üzere tedavi edilebilir.Ancak hala yaygın biçimde bu konuda yanlış bilgilenme, algı ve değerlendirme var. Dolayısıyla tedaviden kaçınma konusunda yaygın bir tutum vardır.Depresyon kadınlarda erkeklere göre iki kat daha fazla görülüyor.Bu maalesef büyük oranda gözden kaçabiliyor. Buna gebelik ve sonrası dönemin şiddeti eklendiğinde karşımıza çıkan tabloyu daha ciddi şekilde değerlendirmek gerekir.

[adinserter block=”1″]

Bir başka görüş açısı da Dr. Gökşen Yüksel Yalçın dan dinliyoruz; toplumu ve kendilerini en çok çocuk ölümlerinin etkilediğini dile getirerek, şunu belirtiyor;çocuğun ölümüne sebep olan anne canilikle suçlanıyor ama gerçekten anne cani mi yoksa psikiyatrik bir hastalığı mı var bunun muhakkak değerlendirilmiş olması gerekiyor.Dr.Yalçın, bu konuda yapılan birçok çalışma bulunduğunu ifade etti ve şunları ekledi;İstanbul Adli Tıp Kurumunda yapılan bir çalışma var.Değerlendirilen çocuğunu öldüren çok sayıda annenin yarısında psikiyatrik bir rahatsızlık olduğu ve bu neticede bu acı olayın gerçekleştiği ortaya konulmuştur. Cani olarak yaftalanan, tamam cezai müeyyidelerden bir şekilde korunabiliyor bu kişiler ama bir ömür boyu bunun vicdan azabıyla yaşamak durumunda olan anneler var.Bu kadınlar tedavi edilebilirler ve bu tür sorunlar önlenebilir.Destek verildiğinde tedavi olma şansları yüksek. Tedavi edilebilir bir sebepten ötürü çocukların hayatını kaybetmesini istenmez.İstenmeyen gebeliklerin risk faktörü olduğunu bilinmelidir.Cinsel istismar veya travma sonrası stres bozuklukları da bazen bu durumlara sebep olabilir.Anne adaylarında bir zeka düşüklüğü problemi varsa risk faktörü olarak görülmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.