Gebelikte İdrar Enfeksiyonundan Korunma Yolları

İdrar yolları enfeksiyonu gebe olsun olmasın her kadının neredeyse başına gelmiş bir sağlık sorunudur. Hayatın her döneminde karşılaşılan bu sağlık problemi ile gebelikte daha sık karşılaşıldığı söylemek yanlış olmayacaktır. Bu enfeksiyon genellikle idrar yolları ile sınırlı kalsa da bazı durumlarda tedavinin ertelenmesi sebebi ile böbrek ve idrar torbasına bulaşabilmektedir. Özellikle gebelik durumunda bebeği de etkileyebileceği için istenmeyen bir durumdur.

Gebelikte İdrar Yolları Enfeksiyonu Neden Olur?
Hamilelik fiziksel ve hormonal anlamda kadın bedeninde ciddi değişimlerin yaşandığı bir süreçtir. Yaşanan hormonal değişimler idrar yolları enfeksiyonunu riskini arttırmaktadır. Hormonların yanı sıra bu dönemde büyüyen rahim idrar torbasına basınç uygulamakta ve bu sebeple idrarın tam olarak vücuttan atılmasına mani olmaktadır. Tam olarak atılamayan bu idrarın böbreklere geri kaçması ise iltihaplanmaya sebep olmaktadır. Risk gebelik boyunca devam etse de en sık gözlendiği aralık 6 ve 24. haftalar arasındadır.

Görülen bu enfeksiyonun yaygın olarak karşılaşılan birkaç türü vardır. Bunlar; sistik veya mesane enfeksiyonu, böbrek enfeksiyonu ve asemptomatik bakteriüredir.

[adinserter block=”1″]

Sistit mesane iltihaplanmasıdır. İhmal edildiği takdirde kronikleşebilir ve böbrek,mesanede kalıcı hasara neden olabilir. İdrar yaparken yanma, ağrı, sızı gibi şikayetlere sebep olabilmektedir. Bu rahatsızlığa sebep olan koli koli basili adlı bakteri normalde kalın bağırsakta bolca bulunmaktadır. Bu bakterinin mesaneye ulaşması ile sistit meydana gelmektedir. Normalde ciddi bir sağlık sorunu olmamasına karşın tedavi edilmediği takdirde kalıcı hasara neden olmaktadır.

Böbrek enfeksiyonu mesanede üreyen bakterilerin mesaneden yukarı doğru ilerleyerek böbreklere ulaşması ile meydana gelmektedir. Özellikle gebelik döneminde görülen ciddi bir iltihap türüdür. Mutlaka tedavi edilmelidir. Enfeksiyonun kana yayılması oldukça riskli bir durumdur.

Asemptomatik bakteriüre; idrar yollarında mevcut olan bir bakteridir. İdrar yolları enfeksiyonunu arttırır ve gebelik üresince tedavi edilmez ise erken doğuma sebep olabilir.

Belirtileri Nelerdir?
İdrar yollarında oluşan iltihaplanmalardan kaynaklı belirtiler bazı gebelerde belirgin şekilde gözlenirken, bazı gebelerde fark edilmeyebilir. Bu sebeple olumsuz bir sonuçla karşılamamak adına belirtiler iyi bilinmeli ve gözlenmelidir.

En sık karşılaşılan şikayet sık idrara çıkma ve geçmeyen idrar hissidir. Bu hissin yanı sıra idrar yaparken yanma, sızlama ve ağrı da sık gözlenen belirtilerdendir. İdrarın kokusunun normalden farklı olması da belirtiler arasındadır. Ayrıca bunlara ek olarak kusma, ateş, titreme e kasıkta ağrıda iltihaplanmanın neden olduğu şikayetler arasındadır.

Bebeği Nasıl Etkiler?
İdrar yollarında meydana gelen iltihaplanma tedavi edilmediği takdirde böbreklere kadar ilerleyebilmektedir. Böbreklerde oluşan iltihaplanmalar ise erken doğuma ve kilosu düşük bebek doğumlarına neden olmaktadır.

Tedavi Nasıl Olmalıdır?
Bu rahatsızlığın kaynağı bakteri üremesi olması sebebi ile tedavi antibiyotiklerle yapılmaktadır. Tedavi gebelik süreci içinde aynıdır. Yalnızca bu dönemde tercih edilen ilaçların bebeğe zarar vermeyecek nitelikte olması sağlanır. Antibiyotik kullanımına devam edildiği halde şikayetlerde azalma olmaması halinde mutlaka hekime başvurulmalı ve tedavi şekli yeniden gözden geçirilmelidir.

Korunma Yolları Nelerdir?
Bu hastalıktan korunmak aslında oldukça kolaydır. Dikkat edilmesi gereken birkaç husus bilinerek hastalığın meydana gelme riski azaltılabilir. Bunlar;
– Tuvalette hijyene dikkat edilmeli ve temizlik işlemi önden arkaya doğru yapılmalıdır.
– İdrar tutulmamalı ve tuvalet esnasında mesane tamamen boşaltılmalıdır.
– Dengeli ve düzenli beslenilmelidir.
– Bol su içmekte korunma yollarından biridir.
– Pamuklu iç çamaşırı tercih edilmelidir.

Gebelik döneminde mesane üzerine uygulanan baskının artması sebebi ile bu dönemde kadınların çok daha dikkatli olmaları gerekmektedir. hamilelik sürecinde her ilacın kullanılamaması sebebi ile ilerlemiş iltihapların tedavisinde problemler ortaya çıkmaktadır.

Redaksiyon: Sevde Kapu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.