FDA Pudralı Eldiveni Yasaklıyor

Food and Drug Administration (FDA) insan sağlığında tehlike oluşturduğu için pudralı eldiven kullanımı yasağını sonuçlandırdı.

FDA ilk olarak Mart 2016’da önerilen “pudralı cerrah eldiveni, pudralı muayene eldiveni, emilebilir pudralı cerrah eldiveni” kullanımı yasağını aşamalı olarak uygulamaya koydu.

Profesyonel topluluklar pudralı eldiven kullanımı yasağının doğruluğunu savundu ve birçok sağlık kuruluşu şimdiden pudralı eldiven kullanımını sınırladı veya tamamen yasakladı.

FDA, tıbbi eldivenlerin hastaları korumakta çok önemli rol oynadığını ancak pudralı eldivenlerin çeşitli zararlara yol açtığını belirtti.

Herhangi bir tip eldivende pudra kullanımı; ağır havayolu inflamasyonuna, aşırı duyarlılık reaksiyonlarına, alerjik reaksiyonlara (astım dahil), akciğer inflamasyonu ve harabiyetine, granülomlara, karın duvarı yapışıklarına neden olabilir.

FDA solunumsal alerjik reaksiyonlara havada çözünen pudranın içindeki proteinlerin de neden olabileceğini not düştü.

Pudrasız alternatifler, pudralı seçeneklerin neden olduğu zararlara yol açmamasına ragmen onlar kadar koruyucu, rahat kullanılabilir, yüksek performans sağlar. Bu sayede piyasadaki pudrasız alternatiflerin kullanımının artışı yönünde olacak değişim toplum sağlığını kötü yönde etkilemeyecektir.

Bugüne kadar Amerika Birleşik Devletleri piyasasından ürünlerin toplatılması FDA değil, neredeyse tamamen üreticiler tarafından gerçekleştirilmiştir.

Pudralı eldivenler FDA’in ikinci yasaklaması olacaktır. Bu yasaklamaların ilki 1983’te protez saç kıllarına olmuştur. Ayrıca FDA şuan üçüncü olarak, kendine zarar verme ve agresif davranış bozukluklarında elektrik stimülasyonunu tedavi olarak uygulamayı yasaklamayı önermektedir.

http://forum.facmedicine.com/threads/its-final-fda-bans-powdered-gloves-in-surgery-medicine.26502/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.