Sık Cinsel İlişki Saç Döker mi?

Saç dökülmesinin %95 sebebi erkeklik hormonları olduğu için saç dökülme sorunu olanların özellikle de gençlerin çok sık aklına takılan bir sorudur.

fazla-cinsel-iliski-sac-dokulmesine-sebep-olurmu

Sık Cinsel İlişkiye Girmek Saç Döker mi ?

Sorunun cevabı aslında çok nettir, cinsel ilişki sıklığıyla saç dökülmesi arasında hiçbir ilişki yoktur. Tamam cinsel dürtüleri artıran hormon aynı zamanda saç dökülmesi de yapar ama temel sorun bu hormonun yüksekliği değil kıl kökünde zarar verebileceği almaç (reseptör) olup olmamasıdır.

Yani saç kökünde reseptör varsa saç dökülür reseptör yoksa günde on defa da ilişkiye girilse saç dökülmez.

Masturbasyon Saç Döker mi ?
Aslında aynı durum masturbasyon için de geçerlidir. Masturbasyon yani kendi kendini tatmin etmek kişide herhangi bir hormonal değişikliğe sebep olmaz, bu sebeple dökülme probleminde sebep olarak düşünülemez. Bilindiği gibi erkek tipi dökülmede en önemli sebep kişinin DHT ye karşı duyarlı olmasıdır. Gerek testosteron miktarı gerekse bu hormonun zararlı formu olan Di Hidro Testosteron (DHT) hormonu miktarı saç dökülmesi sebebi değildir. Saç dökülmesinde önemli olan kişinin DHT ye karşı duyarlı olmasıdır yani kıl köklerinde almaç olmasıdır. Saç kökünde zarar görmeye sebep olacak DHT almaçları olan insanlarda saç dökülmesi olur. DHT almacı olmayan kişide hormon düzeyi yüksek dahi olsa saç dökülmesi olmaz.

Ergenlikle başlayan bu alışkanlık ne yazık ki aynı zamanda erkek tipi saç dökülmesinin başlama yaşıdır ve kişi suçluyu arar ve elinde olmayarak günlük aktivitesini suçlar.
Akla gelen bir diğer soru ise saçları dökülen insanların cinsel gücüdür. Saçı dökülenlerin cinsel gücünün yüksek olduğuna inanılır bu inanış da gerçek değildir. Bilimsel çalışmalarda istatistiki bir fark bulunamamıştır.

Burada tek çelişkili durum saç dökülmesini durdurmak için finasterid yada dutasterid gibi maddeler alındığında cinsel istekte azalma olmasıdır.Bu durum şöyle izah edilebilir; saç dökülmesini durdurmak için alınan bu tür hormon azaltıcı ilaçlar diğer sistemlerde de olumsuz etki yaptığı için cinsel isteği azaltır, erkekte meme büyümesi ve sızlaması yapar, meni miktarında azalmaya neden olur.

Cinsellikle ilgili uygulamaların saç döktüğü inancının gelişmesi de şu şekilde izah edilebilir; ergenliğe giren kişi yumurtalıklardan salgılanan hormonların etkisiyle cinsel istek duyar ve o yaşa kadar yapmadığı şeyler yapmaya başlar, cinsel dürtüye sebep olan bu hormonlar aynı zamanda saç köküne de zarar verdiği için saçlarda da dökülme yapar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.