Evli Çiftlerde Cinsel İlişki Sıklığı

Anket sonuçlarına göre evli veya birlikte yaşayan kişiler için cinsel aktivitede büyük düşüş saptanmıştır.

İnsanların daha önce yaptıklarından daha az seks yaptıklarını ortaya koyan yeni bir araştırmaya göre “bu gece değil” şeklindeki ifade ile Amerika’ nın yatak odalarında tanıdık bir durgunluk saptanmıştır.

Araştırmacılar 26.000’ den fazla Amerikalıyı araştırdı ve yetişkinlerin, 2010 – 2014 yılları arasında 1995 – 1999 yılları arasına göre yılda 9 kez daha az seks yaptıklarını keşfettiler.

Evli çiftler için anket daha da potansiyel olarak cesaret kırıcı haberlere sahipti. Evli ya da birlikte yaşayan insanlar, 2010 – 2014 yılları arasında, 2000 – 2004 yıllarına göre yılda 16 kez daha az seks yaptılar.

San Diego Eyalet Üniversitesi’ ndeki psikoloji profesörü olan çalışma yazarı Jean Twenge, “ bu veriler evlilik ve cinsiyet açısından önceki on yıllara göre tersine döndü” dedi.

“1990’ lı yıllarda evli insanlar evli olmayan insanlardan daha fazla seks yaptı, ancak 2000’ li yılların ortalarına gelindiğinde, evli olmayanların daha fazla seks yapmasıyla oran tersine döndü” dedi.

Ve işte bir başka ipucu var: Genç Amerikalılar anne ve babalarından veya büyükanne ve büyükbabalarına oranla gençken daha az seks yapıyorlar.

Twenge, “bağlama konusundaki şöhretlerine rağmen yeni nesil aslında ebeveynlerine göre ve dedelerine göre daha az seks yapıyorlar” dedi.

Araştırmacılar ayrıca yaşın önemli bir faktör olduğunu bulmuşlardır. 20’ li yaşlardaki insanlar yılda 80 defadan daha fazla seks yapıyorlar. 45 yaşında bu yılda 60’ a düşüyor. 65 yaşında ise bu sayı yılda toplam 20 olarak saptanmıştır. Çalışmalara göre her sene cinsel birliktelik sıklığı %3 oranında azalmaktadır.

Twenge, “ yaşlı ve evli insanlar özellikle 2000 yılından sonra daha az seks yapıyorlar” dedi. “Daha önceki bir makalede 30 yaş üstü yetişkinlerin mutluluğunun 2000 – 2014 yılları arasında azaldığını tespit ettik. Az seks ve daha az mutlulukla Amerikalı yetişkinler hayatına devam etmektedir”.

İnsanların artan çalışma saatlerini bu konu ile bağlamak doğru değildir. Çünkü şaşırtıcı bir şekilde daha fazla saat çalışan insanların daha sık cinsel ilişkiye girdiği yönünde bulgular saptanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.