Erken Doğum Nedenleri

Gebeliğin tam süresi en az 40 haftadır. Erken doğan bebekler, normal sürelerini tamamlayarak doğan bebeklere göre sadece boy olarak daha küçük olmazlar; aynı zamanda fiziksel ve gelişimsel farklı sorunlara da sahip olabilirler. Tüm doğumların yaklaşık %10’u erken doğumdur.

erken-dogum-nedenleri

Özellikle, 23 ve 28. hafta aralığında gerçekleşen erken doğumlarda, beyin felci (cerebral palsy – spastik çocuk), astım, işitme, görme ve sindirim problemleri gibi yüksek riskli komplikasyonlar oluşabilir. Ve hatta, erken doğan bu bebeklerde maalesef enfeksiyon riski daha yüksektir ve Ani Bebek Ölümü Sendromu (Sudden Infant Death Syndrome) riski bulunmaktadır. Hamilelik ne kadar çok sürerse, bu riskler de o oranda azalır. Erken doğan bebeğin yaşama ihtimali ve sağlık durumunun iyi olma durumu da doğum haftasına bağlıdır.

Obezite, sigara, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı ve de doğum öncesi bakım ve kontrollerde yetersiz imkana sahip olma gibi durumlar da erken doğum riski artmaktadır. Özellikle, yüksek tansiyon, preeklampsi (gebelik zehirlenmesi), diyabet veya kan pıhtılaşma bozukluğu olan kadınlarda erken doğum riski artar.

[adinserter block=”1″]

Uzmanların belirtmiş olduğu başlıca erken doğuma neden olan etkenler ise şu şekildedir

1 – Kişisel geçmiş :

Bir hamile kadının daha önce bir erken doğum geçmişi varsa ve hatta ölü doğum geçmişi varsa, bu durum yeni hamilelikte de bir risk oluşturur. Bilimsel araştırmalarda, daha önce erken doğum yapmış kadınların yaklaşık %50 sinin ikinci hamileliklerinde de erken doğum yaptığı belirtilmiştir.

2 – Doğum aralığı :

Bir kadının iki hamilelik dönemi arasındaki sürenin kısa oluşu da bir başka risk faktörüdür. İlk doğumun 12 ay sonrasında hamile kalan kadınların yarısından fazlasının, ikinci hamileliklerinde doğumu 39. haftadan önce gerçekleştirdiği görülmüştür. Uzmanlar, iki gebelik arasındaki en uygun zaman aralığının 18 ay olduğunu belirtmektedir.

3 – Tüp Bebek :

Günümüzde, artık çok daha fazla kadın tüp bebek yöntemi ile hamile kalmaktadır. Tüp bebek yönteminde erken doğum riskinin her ne kadar fazla olduğu tespit edilse de, bu durumun tam olarak nedenleri açıklığa kavuşturulamamıştır. Çoklu gebelikler yani ikiz, üçüz bebek durumu tüp bebekte daha çok gözlendiğinden, erken doğum riski de buna bağlanabilir. Ancak unutulmamalıdır ki, tekil gebeliklerde bile tüp bebek erken doğum riskini başlı başına arttırıcı bir nedendir.

4 – Çoklu gebelikler :

Bir kadının erken doğum ile karşılaştığı en yaygın durum, çoklu gebeliklerdir yani ikiz, üçüz, dördüz ya da daha fazla bebeğe hamile kalma durumundadır. Aslında, ikiz bebeklerin neredeyse yarısı prematüre yani erken doğmaktadır. Bu oran pek tabi ki, üçüz bebeklerde %90’lara kadar çıkmaktadır.

5 – Servikal Uzunluk :

Serviks yani çok daha bilinen adıyla rahim ağzı uzunluğu, ultrason ile belirlenebilmektedir. Ultrason kontrollerinde de, erken doğum riskini öngörebilmede doktora da oldukça yardımcı olur. Servikal uzunluğu 15-20 mm altında olan kadınlarda erken doğum riski yüksektir.

6 – Depresyon :

Hamile kadınların, %30-40 kadarı, depresyon yüzünden erken doğum risklerini arttırmaktadırlar. Bu risk en çok 32 ve 36 haftalarda söz konusu olmaktadır.

7 – Zayıf olmak :

Normalde, hamilelik ile birlikte kadınların kilo aldığı görülür. Ancak bazı kadınlar, normal tavsiye edilen kiloları bile alamayabilirler. Aslında bazı hamileler “iki kişilik yemek yemek” istemezler, ancak çok yemek yemekten kaçınsalar da, iştahları olmasa da, mutlaka sağlıklı olmaları gerekir. Sağlıksız beslenme ve aşırı zayıf olma durumu da maalesef erken doğum riskini arttıran sebeplerdendir.

8 – Hava Kirliliği :

Amerika’da yapılan bir araştırmada, çok sayıda erken doğumun hava kirliliğine bağlı gerçekleştiği belirtilmiştir. Hamilelerin daha çok temiz havada olmaları, temiz havada yürüyüş gibi egzersizler yapmaları tavsiye ediliyor. Eğer ki, bir kadının erken doğum riski varsa da mutlaka doktorunun tavsiyelerine uyması gerekiyor.

Aslında hamile kadınların, hamileliğin olumsuz yönleriyle ilgilenmeleri, olabilecek riskleri düşünmeleri de sakıncalıdır. Hamilelikte stresten ve kaygıdan uzak durmak çok önemlidir. Düzenli doktor kontrollerinizi aksatmamanız, beslenmenize dikkat etmeniz ve kesinlikle egzersizi yaşamınızın parçası yapmanız gerekir.

Çeviri ve derleme : N. B.

Kaynak : http://www.foxnews.com/health/2016/09/18/9-risk-factors-for-premature-birth.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.