Enfeksiyonlara Genetik Teşhis

Tıpta her gün bir yenilik bulunuyor ve insan sağlığı için hizmete sokuluyor, bu yenilik Washington Üniversitesinden. Haber Sciencenews ten. Çalışma viral enfeksiyonların gen testleriyle teşhis edilebileceğini ortaya koyuyor.

genlerle-enfeksiyon-testi

Araştırmayı yapan: Gregory Storch, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı ve Pediatrist, Washington Üniversitesi

Yapılan bu genetik test ile doktorların bakteriyel ve viral ateşlerin ayrılması ve antibiyotik yazmalarına karar vermesi için kolaylık olacağı anlatılıyor. Çalışma 22 hasta çocuğun kanından alınan örneklerle yapıldı, Vücudumuzda enfeksiyonlara karşı yüzlerce genetik değişiklik yanıt veriliyor ve 18 tane genin bakteriyel ve viral enfeksiyon farkını anlamada %90 sonuç veriyor, ayrıca viral enfekisyonlar için spesifik olarak hangi mikrobun sebep olduğunu gösteriyor.

Test klinikte kullanılamıyor çünkü sonuç alınması günler sürebiliyor ve doktorların daha çabuk karar vermesi gerekiyor. Dr.Storch bunu hızlandırmak konusunda çalıştıklarını söyledi. Ohio State üniversitesinden Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Octavio Ramilo da bu konuda benzer bir çalışma yapmıştı. Gelecekte hızlı bir şekilde ateşin sebebini anlamak gereksiz antibiyotik kullanımını engelleyecek. Bilindiği gibi antibiyotikler virüslere etki etmez ve gereksiz kullanımı antibiyotik direnci geliştiren bakterilerle ilişkilidir

Sciencenews ten Türkçeye çeviren : Dr. Ece Nil KAYA
Haber linki; https://www.sciencenews.org/article/genetic-test-fingers-viral-bacterial-infections
Yazarın notu: Ülkemiz gibi antibiyotik tüketiminde dünya birincisi olan ve benzer şekilde kontrolsüz ilaç tüketiminin yaygın olduğu ülkelerde ne yazık ki nezle, grip gibi virüslerle oluşan enfeksiyonlarda hemen antibiyotik başlanmaktadır. İlaç satışında sıkı kontrol ve denetim olmayan ülkelerde antibiyotik kullanımı bu aile içi öneri olabildiği gibi eczacı veya doktor önerisi ile de olabilmektedir. Oysa virüslerle olan hastalıklarda antibiyotiklerin hiçbir yararı olmadığı gibi vücudun mikrop dengesini bozarak zarar verdiği de bilinmektedir. Her ne kadar bazı ilaçların satılmasında reçete ibrazı sorunluluğu getirilse de gereksiz ilaç tüketimi hala gelişmiş ülkelerden çok yüksektir, böyle bir testle Türkiye’de antibiyotik tüketimi de düşecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.