Elektronik Sigaranın Zararları

Konumuz bbc.com dan ve sigara yasağının son günlerde giderek sıkılaştırılması karşısında yayınlanmasının uygun olacağını düşündük.

elektronik-sigaranin-zararlari

E-Sigaranın Zararı Var mı ?
Tabii ki elektronik sigara zararlıdır. Ancak burada önemli olan normal sigaranın zararlarıyla kıyaslandığında daha az mıdır sorusudur. Bu konuda yapılan en ciddi çalışma İngiltere kaynaklı. Royal College of Physicians Tıp Fakültesinden yayınlanan raporda, elektronik sigaranın normalinden daha güvenli olduğunu, sigarayı içmekten vazgeçmek isteyen kişilerin geçiş döneminde yaşadığı nikotin eksikliğinin verdiği sıkıntıları aşmasında yardımcı olabileceği yönünde bulgular tespit edildiği belirlendi. Üniversitenin raporunda uygun tarzda ve sigaradan tamamen bırakmayı düşünenlerin kullanması halinde e-sigaraların kişilerin yaşamında iyileşme sağlayabileceği ve bırakma konusunda yardımcı olabileceği belirtildi. Bu yöntem İngiltere’liler arasında en popüler yöntemlerinden biridir.

Bu konuda kıyaslamalı olarak yapılmış bir çalışma yoktur ancak uzun vadeli değerlendirme yapıldığında normal tütün tüketiminden %95 daha güvenli olduğu yada bir diğer deyimle normal tütün tüketimine kıyasla %95 daha az zarar verdiği düşünülmektedir. Bu düşünceye rağmen e-sigaraların tümüyle zararsız tehlikesiz olduğu söylenemez. İngiltere’den Toplum Sağlığı Uzmanı Prof. Simon Capewell e-sigaraların uzun vadeli etkileri hakkında yeteri kadar bilgi sahibi değiliz, o yüzden daha fazla araştırma yapılmalı dedi.

Normal sigarada 2000 den fazla vücuda zararlı madde varken elektronik olanda zararlı madde sayısı bir düşürülmüştür yani akciğer kanseri yapan maddelerden arındırılarak sadece nikotinin zararını görme düzeyine düşürülmüştür. Nikotin bilindiği gibi damarlar üzerinde yan etkiler yapmakta damar sertleşmesine neden olmaktadır yani bu yan etkiye razı olunup diğer yan etkilerinden korunulmuş olur. Normal tütün kullanmayarak akciğer kanseri gibi çok ciddi bir hastalığa yakalanma riski azaltılabilir ancak insan ölümlerinde ilk sırayı kalp hastalıklarından ölüm olduğu unutulmamalıdır. Bu sebeple nikotini yerine koyma şeklinde yaklaşmaktan çok nikotin bağımlılığından kurtulmak yani tamamen terk etmek en sağlıklı davranış olacaktır.

elektronik-sigara-patladi-boynu-kirildi

Ek olarak;
2015 yılında ABD’de sigara alışkanlığından vazgeçmek için elektronik sigara satın alan ve kullanan Cordero Çaples’in içtiği e-sigara tam bir nefes aldığı sırada ağzında patladı. Boynu kırılan Cordero Çaples’in dudakları ve ön dişleri de patladı. Tedavi eden doktorlar, ucuz kurtulduğunu ve ölümden döndüğünü belirtti.

Sigaradan kurtulmak için e-sigara tercih edilmesinin böyle olumsuz yönleri de olduğu unutulmamalı, sigara tamamen bırakılmalıdır.

Kaynak: bbc.com
Çeviren: Op Dr. Adil Altınsoy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.