Elektronik Sigaranın Akciğere Zararı Var mı?

Aslında olay biraz değişik seyrederek anlatılmış. Patlamış mısırın markette hazır formları ve evde mikro dalga fırında patlatacak şekilde hazırlanmış formları çok yaygın olmasa da tüketiliyor. Amerika’da patlamış mısırı sık tüketen bir kişide “popcorn akciğer” diğer adıyla “obliteran akciğer” hastalığı tespit edilmiş. Yapılan araştırmada kişini mısırı yemeye başlamadan önce paketi açıp bolca kokladığı ortaya çıkmış ve anlaşılmış ki mısırda kullanılan ek madde diasetil bu hastalığa neden oluyor.

elektronik-sigaranin-zarari

Tabi ciddi bir hastalığa neden olması sebebiyle diasetil adlı bu maddenin başka nerelerde kullanıldığına bakılmış ve görülmüş ki elektronik sigaralar için hazırlanan sıvının içeriğinde de var.
Diacetyl ile yapılan çalışmalarda bunun popcorn yani patlamış mısıra benzeyen akciğer hastalığına neden olduğu tespit edilmiş. Bu yan etkisi sebebiyle hazır patlamış mısır veya mikro dalga için üretilenlerde artık diasetil kullanımı kaldırılmıştır.

Bu güne kadar elektronik sigara üzerine yazılmış yazıların neredeyse tamamında sigaradan daha az zararlı olduğu, sigaranın içerdiği 4000 çeşit zehirli maddeyi içermediği gibi olumlu içerikliydi ancak görüldüğü gibi e-sigara o kadar da zararsız değilmiş. Obliteran bronşiolit denilen akciğer hastalığına neden oluyormuş.

elektronik sigara zararları

Obliteran Bronşiolit Hastalığı Nedir?
Zamanla giderek ilerleyen kronik bir hastalıktır. Ak ciğer dokusunda yapısal bozukluğa neden olur. Süngerimsi yapısını bozup iş göremez boşluklar ortaya çıkmasına neden olur, düz yapısı patlamış mısır görünümü alır. Kronik ve kuru öksürük en sık görülen belirtisidir. Sorun ilerledikçe solunum yetmezliğine kadar gidebilen öldürücü bir hastalıktır. Kısa sürede belirti vermemesi ve yavaş ilerlemesi hastaların daha geç fark etmesine neden olmaktadır.

Önleyen yada kesin tedavi eden bir ilacı yoktur, oksijen desteğiyle yaşam kalitesi artırılmaya çalışılır.
Uzm. Dr. Muharrem KAYA

One comment

  1. Sevgili hocam elektronik sigara içen hiçbir kimse tamamen sağlıga zararı yoktu diye bir iddiada bulunmuyor. Elbette vardır. Fakat normal sigarayı bırakmada iyi bir yol ve sigara kadar zararı yok. %95 kadar daha az. Ülkemiz doktorları bu kadar çok mu sigara kartellerini düşünüyor ve savunuyor . Normal sigara kullanmayan bir kişi tabi ki elektronik olanını da kullanmamalı. ama eger kişi sigarayı bırakmak istiyorsa bırakın kullansın. İngiltere başta olmak üzere bütün avrupa ülkelerinde serbest ve doktorlar sigarayı bırakmak isteyenlere reçeteli veriyor. neden bizim ülkemizde yasak. çok basit aslında sigara kartelleri ve sigaranın devlete bıraktıgı vergiler…
    Dr.Muharrem Kaya
    Tabiki sigaranın zararı elektronik sigaradan çok daha fazla , burada anlatılmak istenen onun tamamen masum olmadığı fikridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.