Elde Varis Tedavisi

Masada otururken ellerinizdeki damarların şişmesinin ve bunu gizleme gereğinin verdiği rahatsızlık nasıl giderilir araştıralım dedik. Özellikle orta yaş ve üzeri zayıf kadınlarda eldeki damarların genişlemesi ciddi estetik kusur gibi algılanır ve kişiyi rahatsız eder. Aslında el damarlarında genişleme hastalık olarak değerlendirilmez ama varis sınıfına sokan ekoller de vardır. İster varis densin ister el estetiğini bozan bir durum densin sonuçta kişiyi rahatsız edebilir ve tedavisi mümkündür.

el-varisi

Konuyu bu konuda en tecrübeli kalp damar cerrahisi uzmanına Doç.Dr. Onur Gürer’ a sorduk ve bize kısaca özetlemesini istedik. İşte Doç.Dr. Onur Gürer ın eldeki damar genişlemeleri ile ilgili görüşleri;

Aslında bu durumu el estetiği sınıfına sokmak gerekir ama estetik ve plastik cerrahların branşına girmediği için o isimle anarak tedaviye almak biraz rahatsız edebiliyor. Estetik açıdan baktığınızda ileri yaşlarda görülen yaşlılık lekelerinden daha rahatsız edicidir.

el-varisleri

El Damarları Neden Genişler? Akla ilk gelen zayıflığa veya kilo vermeye bağlı olarak deri altındaki yağ dokusunda azalma ve damarları gizleyememesidir. Bunun dışında kol toplar damarlarının içindeki akımı engelleyen tümörler olabilir ama bu çok nadir rastlanan bir sebeptir.

Elde Damar Genişlemesi Varis midir? Kelime olarak varistir denilemez çünkü temel varis patolojisi olan kapakçık bozukluğuna ellerde ve kollarda rastlamayız. Varis hastalığının tarifine baktığımızda el ve kollardaki damar genişlemesi bu tanıma uymaz yani bildiğimiz varisten farklıdır. Bazı sosyal medya hesaplarında hastalık olarak sınıflandırılsa da klasik kitaplarda bu şekilde tanımlanmaz. Aslında bir insanın parmaklarının uzun olmasından farklı değerlendirilmez.

El Varisi Nasıl Tedavi Edilir? Diğer tüm varisler gibidir ancak bu anatomik farklılık sebebiyle ciddi tecrübe gerektirir ve bu konuda tecrübe sahibi kalp damar cerrahi uzmanınca yapılmalıdır. Sıklıkla bir veya iki seansta tamamen yok edebiliyoruz. Kesinlikle ameliyatsız yöntemler öneriyoruz ve kullanıyoruz. En çok köpüklü tedavi ve skleroterapi ile tedavi ediyoruz. İşlem sonrası bacaktakiler gibi bandaj uygulamıyoruz.

Koldaki Damar Genişlemeleri İçin Ne dersiniz? Hiçbir fark yok yine hastalık değildir ve aynı şekilde tedavi edilebilir. Eldekiler gibi hasta memnuniyeti tamdır. Belki ek bir seans daha gerekebilir ancak sonuç mükemmeldir. Aslında özellikle yaz aylarında koldakiler daha çok rahatsız eder.

ellerde-varis

Bu Tedaviler Herkese Uygulanabilir mi? Evet bu durumdan rahatsız olan herkese uygulanabilir ve net sonuç alınır. Tabiî ki burada hastanın doğru karar verecek yaşta olması gerekir. 18 yaş altı ve akıl meleikelerini kaybetmiş ileri yaşlarda uygulanmamalıdır.

Son olarak; Bu tedavilerin vücuda bir zararı var mı? Hayır bu güne kadar yaptığımız yüzlerce hastada istenmeyen bir sonuçla karşılaşmadık bundan sonra da karşılaşmayı beklemiyoruz. Birkaç gün hafif ağrı dışında sorun görmedik, doğal bir seyir olarak değerlendirdiğimiz için bunu sorun gibi değerlendirmedik. Ağrı genellikle ilaç almayı gerektirmeyecek kadar hafif düzeyde olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.