El Üstünde Damar Genişlemesi

cirkin-gorunen-el-damarlari

Estetik denildiğinde en çok burun ve meme akla gelmektedir halbuki eller de vücudun en çok görünen ve dikkat çeken yerleridir. El estetiğini bozan daha doğrusu çeşitli görsel sebeplerle ellerin yaşlı görünmesine sebep olan 3 sorun vardır.

Toplar damar genişlemeleri (el varisi)

– Güneş lekeleri
– Cilt altındaki yağ dokusu azalmasına bağlı buruşuk görünüm

Bunlar içerisinde en kolay ve kalıcı olarak düzeltileni el varisleridir. Bilgisine baş vurduğumuz Kalp Damar Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Nihat AYDIN konuyu şu şekilde özetledi;el-varisi
Ellerdeki Varisler

Ellerdeki damar genişlemesi varis tanımına tam uymaz ama estetik sorun yaratır, kişiyi yaşlı gösterir.Bacak varisleri kıyafetle kapatılabilir ama ellerdekiler kapatılamaz ve çok dikkat çekici hale gelir. Hastalık olarak düşünüldüğünde kelime anlamı olarak varis oluşmaz ama görsel anlamda bacaklardaki kadar çirkin görüntüye sebep olacak kadar toplar damar genişlemesi olabilir. Özellikle orta yaş kadınlarda bu damarların genişlemiş hali kişide ciddi estetik sıkıntıya sebep olabilir. Ağrı sızı gibi fiziki şikayetler yapmasa da kişi bunları gizleme gereği duyacak kadar rahatsız olabilir.

el varisleri

El Varisi Tedavisi

Bacak, yemek borusu, yumurtalık olanlar gibi koldaki genişlemiş damarlar da tedavi edilebilir. İnce derili kadınlardaki bu çirkin ve mor görünümlü damarlar tümüyle yok edilebilir. Tedavi ameliyatsız yapıldığı için hiçbir iz kalmaz.tedavide köpük yada skleroterapi denilen yöntemlerle yapmaktadır. Bu konuda tecrübeli uzmanın tedavisi sonrası tekrar genişleme olmaz. El varislerinin tedavisi 10 dakikalık 1-2 seansta biter. tamamlanır.

Bacaktakilerin tedavisi sonrası uygulanan bandaj gibi hoş görünmeyen ek uygulamalar gerekmez, hasta aynı gün işine yada evine dönüp normal yaşamını sürdürebilir. Elde görsel olarak rahatsız edici lekeler lazerle yok edilebilirken yağ kaybına ve derinin çok incelmesine bağlı olarak ortaya çıkan kırışık-buruşuk görünüm yağ enjeksiyonlarıyla düzeltilebilmektedir.

El Estetiği Fiyatları

Genişlemiş toplar damarların tedavisi 1500 TL ye yapılabilmektedir ancak yaygınlığı ve derecesi kişiden kişiye çok değişen lekeler ve yağ dokusu kaybının ücretleri ancak muayene ile belirlenmektedir.

Kalp Damar Cerrahi Uzmanı Op Dr Nihat AYDIN iletişim bilgileri için nihataydin.com sitesine bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.