Dondurma Hasta Eder mi?

Yaz sıcağını en çok yaşadığımız bu günlerde dondurma tüketimi de pik yapıyor. Bu kadar çok tüketildiği için de çeşitli sorular akla geliyor. Bunların en sık sorulanı;

dondurma-hasta-eder-mi

Dondurma Hasta Yapar mı?

Bu sorunun cevabı hem evettir hem de hayırdır, Şöyle ki;
Eğer tüketilen dondurma yeterince uygun şartlarda üretilmiyorsa yani içeriğinde hastalık yapabilecek mikroplar barındırıyorsa boğaz iltihabına neden olabilir ancak bu sadece dondurmaya özel bir durum değildir her gıda için geçerlidir.

Üretim yeterince hijyenik yapılıyorsa yani kullanılan süt, şeker, meyve özleri gibi diğer eklentiler mikroplardan arındırılıyorsa yada mikropla bulaşmayacak şekilde naklediliyorsa hastalığa neden olmaz.

Eskiden dondurma veya benzer soğuk gıdaların boğazdaki savunma mekanizmalarını olumsuz etkileyerek kişiyi hasta ettiği görüşü yaygındı ancak yapılan bilimsel deneysel çalışmalarda bunu destekleyen veriler tespit edilememiştir yani soğuğun böyle bir etkisi olduğu görüşü artık kabul görmemektedir.

Tabi burada ilk akla gelen fabrika ortamında üretilen dondurmanın daha güvenilir olduğudur ancak bu her zaman doğru değildir, fabrika ortamında üretilse de hijyenik şartlar yetersiz olabilir, veya pastanenin arkasında da üretilse yeterince hijyenik olabilir. Yani üretim tesisi mutlak güvenilir anlamına gelmez ancak daha güvenilir olabileceği söylenebilir.

Dondurma Boğaz İltihabı Yapar mı?

Kesinlikle artırıcı bir faktör değildir, diğer gıdalarda nasıl bunu sormuyorsanız soğuk tüketilen gıdalar için de sormadan çocuğunuza güvenle yedirebilir kendiniz de dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz. Bırakın çocuğunuz çocukluğunu yaşasın.

Dondurmadaki Zararlı Maddeler

Yukarıda bahsedilen uygun ortamda üretilmemesinden kaynaklanan mikrobik sorunlar dışında bir de içeriğinde kullanılan diğer maddeler de sorgulanmalıdır. Mesela şu sorular sorulabilir
– Kullanılan şeker mısır şurubu mu, doğal şeker mi?
– Meyve özleri sentetik aroma mı yoksa doğal meyve ürünü mü?
– GDO lu ürün içeriyor mu?
– Gıda boyası var mı ve onaylı mı?
– Uygun koşullarda nakil yapılmış mı?
– Uygun koşullarda saklanmış mı?

Aslında bu sorular enfeksiyon riski kadar önemlidir.

Bu tür soğuk ürünleri çocuğunuza yedirecekseniz üretim ortamının hijyenik olduğunu tahmin ettiğiniz marka ürünlerini tercih edin çünkü süt ve süt ürünleri mikrop üremesi için çok uygun ortamdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.