Doktorlar İçin Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

Doktorlar için dijital pazarlama hizmetleri arasında sosyal medya yönetimi önemli bir yere sahiptir. Doğru ve etkili bir sosyal medya yönetimi ile doktorlar hasta sayısını kayda değer ölçüde arttırabilir. Bu yazımızda doktorlar için sosyal medya yönetimi nasıl yapılır, doktorlar sosyal medya ajansı seçerken nelere dikkat etmeli, doktorlar kendi sosyal medya yönetimini yapabilir mi gibi sorunların cevaplarını ele almaya çalışacağım.

doktorlara özel sosyal medya yönetimi

Doktorlar İçin Sosyal Medya Yönetimi Neden Gereklidir?

Sosyal medya platformları yaş aralığı fark etmeksizin internet kullanan bireylerin neredeyse tamamı tarafından kullanılmaktadır. Oranların daha iyi anlaşılması için şu istatistiklerin incelenmesi faydalı olabilir.

We Are Social ve Hootsuite tarafından dünya genelinde yapılan bir araştırmada Türkiye’de 16-64 yaş aralığındaki bireylerin sosyal medya platformlarında ortalama 2 saat zaman harcadıklarını ve bu kullanıcıların %57 sinin instagramı iş amaçlı kullandığı tespit edilmiştir. (1)

Görüldüğü üzere Türkiye’de sosyal medya uygulamaları çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle potansiyel hastalara ulaşılması için sosyal platformlar oldukça önemlidir. Halihazırda günümüzde birçok doktor, sağlık çalışanı ve sağlık kuruluşları sosyal medyanın gücünden faydalanmaktadır.

Sosyal medya platformları sayesinde yapılan tedaviler, yeni gelişmeler, yaptığınız kampanyalar gibi bilgiler kolaylıkla duyurulabilir. Ayrıca sosyal medya platformları üzerinden potansiyel hastalarınızla kolaylıkla iletişime geçebilir, sorularını cevaplayabilir ve bu sayede hasta sayınızı arttırabilirsiniz.

Doktorlar Kendi Sosyal Medya Yönetimini Kendisi Yapabilir Mi?

Elbette yapabilirler. Sosyal medya hesaplarını kendileri yönetmek isteyen doktorların konu hakkında araştırma yapmaları ve zaman ayırmaları gerekmektedir. Ancak görsel ve video tasarımları için destek almaları gerekebilir.

Sosyal medya yönetimi denilince bazı insanlar tarafından yalnızca görsel hazırlanması ve bunların paylaşılması akla geliyor. Evet bu sosyal medya yönetiminin bir parçası ancak sadece görsel hazırlayıp, paylaşım yapılarak sosyal medya yönetiminden etkili bir sonuç alınması pek olası değildir.

Etkili bir sosyal medya yönetimi için pazar ve rakip analizi yapılmalı, hastaların istekleri ve soruları göz önüne alınmalı, mutlaka bir içerik takvimi oluşturulmalı ve düzenli olarak kullanılan sosyal medya platformuna uygun içerikler paylaşılmalıdır. Ayrıca sosyal medya yönetiminden daha etkili sonuçlar alınması için reklam çalışmaları yapılmalıdır.

Reklam çalışmalarından iyi sonuç alınması ve bütçenin doğru kullanılması için bazı husulara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle reklam çalışması için öncelikle iyi bir analiz yapılması ve daha önce gelen hasta profilleri analiz edilerek en doğru hedef kitle belirlenmelidir. Doğru strateji ile verilen bir reklamda, reklamlarınızın size tedavi olması en muhtemel kişilere gösterilir. Bu sayede reklam bütçenizi en etkili şekilde kullanabilirsiniz.

Sosyal medya reklamlarından nasıl daha fazla verim alınacağını öğrenmek için tıklayınız. (2)

Bunlara vakit ayırmak istemeyen ve bir uzmandan hizmet almak isteyen doktor ve sağlık çalışanlarının bir reklam ajansından hizmet alması önerilmektedir. Ancak hizmet alınacak ajansın doğru seçilmesi önemlidir. Aksi halde yeteri kadar verim alınamayabilir.

sağlık sektörüne özel dijital pazarlama çözümleri

Doktorlar ve Sağlıkçılar Sosyal Medya Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Etmelidir?

Sağlık Alanında Tecrübeli Bir Ajans Tercih Edilmelidir.

İlk ve en önemli konu hizmet veren ajansın sağlık alanında yeteri kadar tecrübeli olmasıdır. Çünkü sağlık alanında reklam ve tanıtım alanında kısıtlamalar bulunmaktadır. Bu konuda yeterli bilgi bulunmaması sağlık yasalarına uygun olmayan tanıtım çalışmaları yapılmasına ve maddi yaptırımlarla karşılaşılmasına neden olabilir. Bu nedenle mutlaka sağlık alanında uzman bir ajansla çalışılmalı hatta yalnızca sağlık alanında hizmet veren bir ajans tercih edilmesi çok faydalı olacaktır.

Ayrıca sağlık alanında hizmet veren bir ajans sağlık sektörünü yakından tanıyacağı için daha etkili ve dönüşümü yüksek bir hizmet alınması mümkündür. Eğer çalışacağınız ajansta daha önce sağlık sektöründe aktif olarak çalışmış kişiler varsa sektörü daha iyi anlamasını ve analiz etmesini sağlayabilir. Bu nedenle kadrosunda sağlıkçı olan bir ajansın tercih edilmesi de fayda sağlayabilmektedir.

Daha Önceki Referanslar İyi Değerlendirilmelidir.

Tercih edilecek sosyal medya ajansının daha önceki çalıştığı doktorlar ve sağlık kurumları incelenerek sosyal medyadan ne kadar verim aldıkları araştırılmalı ve ona göre karar verilmelidir.

Paket Hizmet Yerine Size Özel Teklif Sunan Ajansları Tercih Etmelisiniz.

Her sektörde yapılacak sosyal medya yönetimi çalışmaları farklıdır. Hatta sağlık alanında farklı branşlarda çalışan doktorlar için bile geliştirilecek stratejiler farklılık göstermektedir. Bu nedenle paket hizmetler satan ajanslar yerine sizi ve markanızı anlaya, size özel bir hizmet stratejisi geliştirmeyi vaad eden ajansları tercih etmelisiniz. Bu sayede daha verimli bir sosyal medya hizmeti alabilirsiniz.

Yenilikleri Yakından Takip Eden Bir Ajans Tercih Etmelisiniz.

Dijital pazarlama alanında her geçen gün yeni gelişmeler, değişimler yaşanmaktadır. Bu nedenle hem dijital pazarlama alanında hem de sağlık alanındaki gelişmeleri yakından takip eden ve her zaman daha iyisini arayan bir ajans tercih edilmesi faydalı olacaktır.

Kolay Ulaşılabilir Olmalı.

Tercih edilecek dijital pazarlama ajansının mutlaka kolay ulaşılabilir olması gerekmektedir. Bu sayede isteklerinizi hızlı bir şekilde iletebilir ve hayata geçmesini sağlayabilirsiniz.

Sağlık alanına özel, yasalara uygun ve mutlak müşteri memnuniyetini esas almış bir dijital reklam ajansı ile çalışmak için Fitty Medya ile iletişime geçebilirsiniz.

Kaynaklar

  1. https://www.sevdekapu.com/doktorlar-icin-sosyal-medya-yonetimi/
  2. https://www.fittymedia.com/sosyal-medya-reklamlarindan-dusuk-butce-ile-nasil-maksimum-verim-alinir
  3. https://www.fittymedia.com/doktorlara-ozel-sosyal-medya-yonetimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.