Doğum Kontrol Hapları Bazı Kanser Tiplerinden Koruyor

Doğum kontrol hapları kullanan kadınlar, bu hapların kanser riskini arttırdığını bilirler. Fakat son 30 yıllık çalışmalarda, doğum kontrol haplarının kanser riskini arttırmadığını bilmektedirler.

Amerikada Aberdeen Üiversitesi’nde yapılan 46000 kadının katıldığı çalışmada, doğum kontrol hapı kullanan kadınların, kullanmayanlara göre kolorektal(kalın barsask), over(yumurtalık) ve endometrium(rahim) kanserine daha az yakalandıkları tespit edilmiştir.

Çalışmada , üreme çağında doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda kanser riskinin artmasıyla ilgili bir bağlantı saptanmamıştır.

Çalışma Dr.Lisa İverson tarafından yapılmış ve bulgular, Amerikan Obstetrik ve Jinekoloji Dergisi’nde yayınlanmıştır.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nde, yaşları 15 ile 44 arasında değişen kadınların %16 sının korunmak için doğum kontrol hapı kullandığı saptandı.

Kombine tabletler korunma için en sık kullanılan ilaçlardır. Bu tabletler içinde sentetik hormon olan östrojen ve progesteron içermektedir.

Doğum kontrol haplarının uzun süre kullanımındaki etkilerini belirlemek.

Bazı çalışmalar doğum kontrol haplarının meme kanseri riskini arttırdığını belirlemiştir.Oysa rahim ve kalın barsak kanser riskinde azalma da saptanmıştır.

Bu bulgular Dr.Iversen ve arkadaşları tarafından 46022 kadında yapılan bir çalışmada tespit edilmiştir.
Dr.Iversen ‘Kişileri çok uzun bir süre takip altına aldık ve doğum kontrol haplarının uzun süreli kullanımında etkilerini inceledik’ dedi.

Elde edilen sonuçlar:
Uzun süre doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda, kalın barsak ,endometrium ve over kanserine yakalanma sıklığı azalmıştır. (articles/155598.php)

Araştırmacılar, doğum kontrol haplarının meme ve rahimin serviks bölümü kanserinde yüksek artmış risk olduğunu saptasa da , beş yıllık kullanım sonunda bu riski azaldığını tespit etti.

Ek olarak doğum kontrol haplarının uzun süreli kullanımın da başka bir kanser tipine yakalanma risklerinin artmadığı tespit edildi.

Honor Whiteman;27 Mart 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.