Diz Ağrısına Botox Tedavisi

Çok fazla diz ağrısı mı çekiyorsunuz ? Kırışıklıkla mücadelede adını sıkça her yerde duymaya alıştığımız BOTOX (Botulinum toksin), artık diz ağrısı tedavisinde de kullanılıyor.

diz-agrilarina-botox-tedavi

Aslında, birçoğumuz bilmiyoruz ancak, botox sadece cilt bakımında ve gençleşmede kullanılan bir ürün değildir. Botoks, migren tedavisinden makat çatlağı (fissür) tedavisine, çene spazmından aşırı terleme problemine, aslında bir çok rahatsızlığımızda çözüm olarak hayatımızda yer alıyor. Botoksun ilaç olduğu yeni rahatsızlığımız ise “diz ağrıları”.

Amerika’da yeni yayınlanan çalışmalarda, diz eklem ağrısı şikayeti olan aktif hareketli kişiler incelendi. Tensor Fasya Lata (uyluk laterali – uyluk yan tarafı)’da kasın içine, Botoks enjekte edildiğinde, ve takibinde 3 aylık bir fizik tedavi süreci sonrasında, hastaların %69’unda herhangi bir başka tıbbi müdahaleye gerek kalmadan diz ağrısının sona erdiği görüldü.

Özellikle ultrason kullanılarak, özel iğnelerle diz eklem aralığına 100 ünite botox enjekte edilmektedir. Kasın tendonlarında tendinit olduğunda kası bloke ederek, kas tendonlarındaki gerilim azaltılarak spazma ve tendirite bağlı ağrı giderilir. Sinir ve kas birleşme yerlerine uygulandığında, kasların sinir iletimlerini geçici olarak engeller ve ağrının önemli ölçüde azalması sağlanır.

bisiklet-surucusuÖzellikle koşu ve bisiklet gibi sporlarla uğraşan, yani diz kısmını aktif ve aşırı kullanıp vücudunun diğer taraflarını az kullanan kişilerde ve iltihaplanma gibi durumlarda diz ağrısı insanı oldukça rahatsız edebilmektedir. Bu vakalarda, Botoks uygulaması çok daha hızlı etki ettiğinden tercih edilebilir. Ancak, küçük bir ihtimal de olsa, koşucu bisikletçi gibi sporcularda değil de, ayağını havaya kaldıran tekvandocu gibi sporcularda hareketlerinde kısıtlama ya da zorluk yaşanabilir.

Botoks enjeksiyonu, hamile ve emziren kadınlarda ve myasteni hastalarından uygulanmaz.

Aslında, her zaman diz eklem bölgesine iyi gelen egzersizleri hayatımıza sokmalıyız. Sadece, o bölgeyi aşırı kullanan sporcularda değil de, normal sıradan insanlar da bile bu ağrı rahatsızlığı olabilmektedir. En basitinden merdiven inerken çıkarken bile hayat kalitemizi düşürebilmektedir. Egzersiz, ancak özellikle diz eklem bölgesine iyi gelen egzersizleri hayatımızın parçası haline getirmeliyiz.

Bu egzersizler için öyle çok zaman ayırmanıza da gerek yoktur. İşyerinde çalışırken bile yapabileceğiniz küçük hareketler diz ağrılarınıza oldukça iyi gelecektir.

Sandalyenizde otururken, topuklarınızı tam olarak yere sağlam basın. Bir dizinizi düzleştirerek o bacağınızı yukarı doğru kaldırın ve 5 saniye kadar bu şekilde tutun. Daha sonra yavaşça indirin. Aynı hareketi yavaşça diğer bacağınızla da yapın. Bu harekette en önemli nokta, bacağınızın tamamen yere paralel olmasını sağlamaktır.

Bir diğer hareket ise, evinizin duvarına yarım metre kadar uzakta ayakta durun. Sırtınızı tam bir şekilde duvara yaslayın ve dizleriniz 90 derece bükülecek şekilde çömelip kalkın. Çömelme pozisyonunda 5 saniye kadar durun. Hareketi yaparken de oldukça yavaş olun. Fazla çömelmemek de önemli.

Bu iki hareketi işinizde ya da evinizde rahatlıkla ek bir zaman ve güç harcamadan yapabilirsiniz. Böyle küçük hareketler, yaşam konforunuzu arttırır ve de ağrılarınızı hafifletir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.