Dar Pantolonun Zararları

Makat Kaşıntısı Olanlar Dikkat!
Günümüzün moda trendlerine bakıldığında dar giysilerin yeri yadsınamaz. Özellikle dar pantolon pek çok insanın giyim tercihleri arasında yer almaktadır. Ancak moda uğruna giyilen bu dar kıyafetler özellikle alt giyim grubunda olan pantolon ve sıkı taytlar sağlık açısından olumsuz sonuçlara sebep olabilmektedir. Bu tarz giyimin bacak bölgesinde ve anal bölgede sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir.

Dar Pantolon Giymek Varis Yapıyor!
Dar pantolonlar özellikle sıkça tercih edilen ve esnek olmayan jean kumaşlar damarları sıkıştırarak dolaşım sistemini olumsuz etkilemektedir. Damarlar yumuşak doku olması sebebi ile bu baskıya karşı kendini koruyamamaktadır. Kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde olmaması zaman içerisinde damarlarda bozulmaya sebep olarak varis oluşumuna zemin hazırlamaktadır.

Dar Pantolon Makat Kaşıntısı Yapıyor!
Makat bölgesinde kaşıntının farklı sebepleri olabilmektedir. Bu bölgede görülen kaşıntı ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bu hastalıklardan bir tanesi de halk arasında mayasıl olarak bilinen anal dermatit hastalığıdır.

Anal Dermatit Nedir?
Mayasılı kısaca anal bölgede görülen zararsız bir egzama şeklinde tanımlayabiliriz. Anüs bölgesindeki cildin zarar görmesi sonucu deride kızarıklık ya da hassaslaşma meydana gelmesidir. Cildi koruyan tabakanın zarar görmesi bölgeyi deforme olmaya açık hale getirmektedir.

Makat kaşıntısının pek çok sebebi vardır. Bunlardan bir tanesi de dar pantolonların tercih edilmesidir. Bu tarz kıyafetlerin tercih edilmesi makatın hava almasını engellemektedir. Havasız kalan bölge tıpkı yaz aylarında bebeklerde bez yüzünden hava alamayıp deforme oluşması gibi havasızlıkla bu bölge de deformasyon olur. Gün boyu dar, hava almayan makat ve genital bölgede nemli bir ortam oluşmaktadır. Oluşan bu nem bölgeye zarar vermekte, cildin deforme olmasına sebep olmaktadır. Önlem alınmadığı takdir de bu durum süreç içerisinde kaşıntıya sebep olmakta ve kişileri toplum içerisinde zor duruma sokabilmektedir.

Dar Pantolon ve Kıyafetler Giyenler Makat Bölgesini Havalandırmalı!
Dar kıyafetler giymenin zararlarını göz önüne alan bireylere mutlaka gün içerisinde sık sık tuvalete giderek makat bölgelerini havalandırmaları tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde kaşıntı problemi ile karşı karşıya kalmak zorunda kalabilirler.

İç Çamaşırı Seçimi Makat Kaşıntısının Sebebi Olabilir!
Pantolon tercihi gibi iç çamaşırı tercihi de kaşıntınına sebebi olabilir. Sıkı iç çamaşırı kullanılması da tıpkı sıkı pantolonlar tercih edilmesi gibi makat bölgesinde rahatsızlığa sebep olabilmektedir. Bu olumsuzluklarla karşılaşmamak için pamuklu ve cildi sıkmayan iç çamaşırı kullanılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Sabun ve Temizlik Maddeleri Makat Temizliğinde Kullanılmamalıdır!
Halk arasında anal bölge temizliğinde en sık bilinen yanlış bölgenin sabun ve ıslak mendil gibi kimyasallarla temizlenmesi ile bölgenin daha temiz olacağıdır. Kullanılacak bu tarz maddeler bölgeyi temizlemekten ziyade cildin koruyucu tabakasını yok ederek bölgeyi hasarlara açık hale getirmektedir. Bölgesinin temizliği yalnızca bol su ile yapılmalıdır.

Makat Kaşıntısı Kremle Geçmektedir!
Kaşıntıdan kurtulmak için yapılması gereken temel şey kaşıntıya sebep olan etkenleri ortadan kaldırmaktır. Pek çok durumda hastalığa sebep olan durumlar ortadan kaldırıldığı takdirde kaşıntı kendiliğinden geçmektedir.
Ancak kaşıntı geçmiyor ise, kaşıntı probleminin anal dermatit kaynaklı olduğunu söylemek mümkündür. Bu hastalığın tedavisi ise kremle mümkündür.

Kortizonlu Ürünlere Dikkat
Kaşıntı problemleri için üretilen ürünlerde genellikle kortizon kullanılmaktadır. Kortizon uzun süreli kullanımı zarara yol açabileceği için, bu etken maddenin bulunduğu ürünlerin uzun süre kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Bitkisel Kortizon Etkili Ürünler
Kortizonun uzun süreli kullanımı sakıncalı olması sebebi ile bitkisel kortizon etkili ürünlerin kullanılması tavsiye edilmektedir. Bitkisel olarak kortizon etkisi sağlayan ürünler; çay ağacı yağı, kalamin, çinko oksit ve meyan kökü ekstresi gibi ürünlerdir.

Pruzon Krem
Pruzon bitkisel içerikli bir merhemdir. Kaşıntı önleyici etkisi bulunmasına karın yalnızca kaşıntı kremi değildir. İçeriğindeki meyan kökü sayesinde ödem giderici, kalamin sayesinde yara iyileştirici, çinko oksit sayesinde cildi yatıştırıcı ve koruyucu etkilere sahip bir üründür.
Kullanıldığı andan itibaren kaşıntı şikayetini ortadan kaldırmaktadır. Yalnızca anal dermatit kaşıntılarını değil pişik ve su çiçeği sebepli kaşıntıları da geçirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.