D Vitamini Hasarlı Kalbi Onarıyor

d-vitamini-kalp-yetmezligi

D vitamini takviyesi kalpte oluşan hasarın onarılmasında ciddi katkı sağlıyor. Çalışmada 163 kalp yetmezliği olan hasta üzerinde bir deneme yapıldı. Güneş ışığına uzun süre maruz kalan hastaların kalp kasında değişim olduğu gözlenmiş ve sebebi araştırılmış.

Çalışmaya kalp yetmezliği olan kişiler alındı. Ortalama kalbin pompalama gücü (enjeksiyon fraksiyon) % 26 idi, bunlara D vitamin tableti verilip güneşte uzun süre kalması sağlandı. Çalışmanın sonunda ortalama pompa gücünün (ejeksiyon fraksiyon) % 34 e çıktığı görüldü. Bu fark istatistiki olarak anlamlı bulundu.
Amerikan Kardiyoloji Koleji toplantısında sunulan bildiride sonuçlar “çarpıcı” olarak sonuçlar nitelendirildi ancak kesin kanıt için İngiliz Kalp Vakfı vitamin haplarını değerlendirmek için uzun denemeler yapılması gerektiği konusunda çağrıda bulundu.D vitamini, sağlıklı kemikler ve dişler için hayati önem taşımaktadır ve vücutta önemli sağlık yararları vardır ve birçok kişide eksiklik bulunur.

Dr Witte BBC News’e şu açıklamayı yaptı; “Oldukça büyük bir veridir, kullandığımı diğer daha pahalı tedavilerden beklediğimiz kadar büyük etki gördük” şeklinde açıklamada bulundu. Üstelik bu tedavi cips kadar ucuz ve hiçbir yan etkisi yoktur. Kalp yetmezliğine bağlı olarak büyüyen kalplerde ölçülebilir düzeyde küçülme ve hastalardaki kalp yetmezliği bulgularında gerileme tespit edildi.

İngiltere’de, 65 yaş üzeri insanlar vitamin günlük 10 mikrogram D vitamini takviyesi tavsiye edilir.

İngiliz Kalp Vakfı’ndan Prof Peter Weissberg, hastalar için egzersiz daha iyi görünüyor ancak D vitamini kalp fonksiyonlarının iyileştirilmesini nasıl sağladığı tam olarak belli değil, buna rağmen vücuttaki her hücre vitamine yanıt verir. Yağlı balık, yumurta yeterince bulunur buna ek olarak kahvaltılık tahıllar gibi bazı gıdalara D vitamini eklenmesi ve güneşe çıkılması artı yarar sağlayabilir dedi.

Bu çalışmaya çelişki oluşturan bilgi Dr Witte tan geldi; yüksek doz D vitamini henüz öngörülen rutin olması gerektiğini düşünmüyorum, ben buna inanmıyorum çünkü biraz iyileşme sağlamış olabilir ama destekleyici daha geniş katılımlı çalışmalara ihtiyaç var” dedi.

By James Gallagher Health editor, BBC News website
Çeviren Kalp Damar Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Serkan AKARSU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.