Çocuklarda Bit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çocuğumuz Bitlendiğinde Ne Yapmalıyız ?
Bitler çok kolay yayılan ve mücadelesi de meşakkatli canlılardır. Bitlenme insanlık tarihinde her dönem yaşanan bir sorundur. Günümüzde, hijyen ve temizlik koşulları ve imkanları geliştikçe bitlenmenin de tarihe karışacağı düşünülmektedir ama maalesef bu durum büyük bir yanılgıdır. Çünkü bitlenmenin ya da bitlerden korunmanın temiz ya da kirli olmakla bir ilgisi yoktur. Bitler, temiz saçlara da çok rahat bulaşabilir ve temiz saçlarda da kolaylıkla çoğalabilirler.

Öncelikle, bitlenmenin kirli ya da temiz olmakla ilgisi olmadığını kabullenmelisiniz. Ve de çocuğunuz bitlendiğinde, bu durumda utanılacak bir durum varmış gibi davranmamalısınız. Durum oldukça doğal ve başınıza gelebilecek bir durumdur. Önemli olan en kısa sürede bitlerden kurtulmak gerekir ve de başkalarına da bulaşmasını önlemek gerekir. Çocuğunuzda bit fark ettiğinizde, mutlaka öğretmenleri ve diğer ebeveynler ile iletişime geçmelisiniz ve onları da bilgilendirmelisiniz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bitlenme sonrası utanıp saklamak doğru bir yaklaşım değildir, aksine çevrenizi çekinmeden bilgilendirin ve almış olduğunuz önlemleri onlarla da paylaşın. Çünkü, bitlenmeyi hafife aldığınızda ya da durumu saklamaya çalıştığınızda, bitlenme hem sizin ailenizi hem de çocuğunuzun yakın çevresini tehdit edecektir.

Hep çocuklarda karşılaşıldığı düşünülen bitlenme gayet rahatlıkla yetişkinlerde de yaşanmaktadır. Özellikle öğrenci yurtlarında bu tip vakalarla karşılaşılabilinir. Gençlerimizin de bitlendiklerinde utanmamaları gerekir, çünkü utanılacak bir rahatsızlık değildir. Bitlenen insana pis muamelesi yapmak yanlıştır, çünkü aslında temiz saç bitler için daha bile çekici olabilmektedir. Her yetişkinin de çocuklarda olduğu gibi önlem alması ve korunması gerekir.

Bitlenmenin Belirtileri Nelerdir ?
Bitler, bir gün içerisinde çok sık şekilde kan emerek beslenirler. Kam emişleri sırasında da kafa derisine bir salgı bırakırlar. İşte bu salgı nedeniyle de saç derisinde kaşıntı hissi oluşur. Eğer ki saçınız şiddetli şekilde kaşınıyorsa, bu aslında bitlenme için verilen bir alarm olarak algılanmalıdır. Hızlıca, saçlar temizlenmeli yani yıkanmalıdır, ve de ince uçlu bir tarak yardımıyla saçlar iyice incelenmelidir. Temiz saçta bit araması yapmak daha mantıklıdır, çünkü bitler temiz saçta daha rahat hareket ederler. Eğer ki, bu tarağı kullanmada zorluk çekiyorsanız, ya da çocuğunuz uzun saçlı ise ince uçlu bit tarağını rahat kullanabilmek için, saç kremi de kullanabilirsiniz. En dikkatle ve ilk bakmanız gereken yerler ise ense ve kulak arkası bölgeleridir. Bu bölgelerde daha özenli olarak inceleme yapmalısınız.

Aynı zamanda, eğer ki çocuğunuzun yakın çevresinde ya da okulunda bir bitlenme vakası yaşandıysa, bu durum da sizin için alarm niteliğinde olmalıdır. Hızlıca çocuğunuzun saçlarını kontrol etmelisiniz. Artık bitlenmeye karşı koruyucu etkili Dimetikon içerikli şampuanlar da mevcut. Bu şampuanları tavsiye edildiği şekilde kullanmanız da sizin ve çocuğunuzun bitlerden korunması için faydalı olacaktır.

saç biti

Bitler nasıl bulaşır ? Çocuğunuz Nasıl Bitlenir ?
Bitler uçan zıplayan canlılar değillerdir. Evet hızlı hareket ederler, ancak sadece direk saçın saça teması ile bulaşabilirler. Saçın uzunluğu kısalığı, rengi, saçın kıvırcıklığı düzlüğü, ya da temizliği kirliliği gibi durumlar bitler için önemli değildir. Her saça bulaşabilirler.

Bitlerin bulaşma şekli oldukça basittir aslında : başların birbiri ile temas etmesi, bitlerin bulaşması için yeterlidir. Ortak kullanılan yastık, havlu, şapka, bere, toka gibi eşyalar ile bitlenme yaşanabilir ama aslında bu bulaşma şekli çok az rastlanan bir durumdur. Yine de, çocuğunuz bitlendiğinde mutlaka ortak kullanılan eşyaları da olabildiğince temizlemeniz gerekir. Özellikle başı ile temas eden yastık, oyuncak gibi eşyaları olabildiğince dikkatlice bit tehlikesinden arındırmak gerekir.

bit

Bu tip eşyaları ağzı sıkıca kapalı bir torbaya koyup 3 gün bekletirseniz, nefes alamadıkları ve beslenemedikleri için bitler öleceklerdir. Yüksek ısıda yıkamanızı da tavsiye ediyoruz. En dikkat etmeniz gereken eşya ise saç tarağı ve fırçalarıdır. Onları da ılık suda yıkamanız ya da ağzı iyice kapatılmış bir torbada 3 gün bekletmeniz faydalı olacaktır.

Bitlerden nasıl kurtuluruz, bitlerle nasıl mücadele edebiliriz ?
Bitlenmeye karşı geliştirilmiş şampuan ve spreyleri kullanmalısınız. Ancak piyasada o kadar çok ürün var ki, tercih yaparken en dikkatli olmanız gereken husus çocuğunuz ve kendiniz için güvenilir olan zararsız bir ürün seçmek olmalıdır. Doğru seçim yapmak oldukça önemlidir. Çünkü bitler de artık piyasada olan bir çok ürüne direnç göstermeye başlamışlardır. Bitleri fiziksel olarak boğarak öldüren ürünler kullandığınızda ise, böyle bir direnç söz konusu olmayacaktır ve de çok daha hızlı ve başarılı sonuç elde edeceksinizdir.

Bitlerle mücadelede düzenli ve de oldukça özenli hareket etmelisiniz. İnce uçlu bit tarağı ile saçları kökten uca dikkatli şekilde taramalı ve de incelemelisiniz. Bit ile mücadele temel olarak iki aşamalı bir sürece sahiptir. Yani, bitlerden kurtulmak için tek bir kere uygulama yapmak yeterli değildir. İlk uygulama sonrası mutlaka 1 hafta sonra yeniden uygulama yapılmalıdır. Çünkü bitlerin olduğu yerde çok büyük ihtimalle sirkeler de olacaktır. Henüz sirkeleri tamamıyla yok eden ya da arındıran bir ürün ya da etken madde geliştirilmemiştir. Bu sebeple ilk uygulama sonrası mutlaka bir hafta sonrasında ikinci bir uygulama sizi ya da çocuğunuzu tam anlamıyla bit ve sirkelerden arındıracaktır. İkinci uygulama, ilk uygulamadan 7 ya da 8 gün sonra yapılmalıdır. Lütfen ikinci uygulamayı ertelemeyiniz. Çünkü larvalardan çıkan bitler de büyüyecek ve mücadele sıfırdan yeniden başlamak durumunda kalabilecektir. “Bir türlü bitlerden kurtulamıyorum” diyen anne babalardansanız, büyük ihtimalle ikinci uygulamayı ya atlıyorsunuzdur ya da geciktiriyorsunuzdur.

Bit tedavisinde, kullandığınız ürünü doğru dozlarda ve sürelerde uygulamak önemlidir. Örneğin bir spreyi ya da şampuanı saçlarda yeterince bekletmezseniz başarı oranı da düşecektir. Eğer bitleri fiziksel olarak öldüren, Dimetikon gibi etken maddeye sahip bir sprey kullanıyorsanız bu durumda saç spreyini sıktıktan sonra 7-8 saate kadar bile saçlarda bekletebilirsiniz, çünkü çocuğunuza ve saçına bir zararı olmayacaktır. Ürünleri kullanırken mutlaka özellikle kulak arkaları ve ense bölgesine ayrı özen gösterilmelidir. Ancak tüm saça ve saç derisine de uyguladığınızdan emin olmalısınız. Uygulama hep kökten saç ucuna şeklinde olmalıdır. Bu tip ürünleri temiz saça uygulamanız çok daha etkili sonuç verecektir. Çok ıslak saça uygulamaktan da kaçınınız. İkinci uygulamayı da lütfen yedinci günden erken ve onuncu günden daha geç yapmayınız.

Eğer hamile ya da emziren bir anne iseniz, olabildiğince bit şampuanı ya da spreylerinden uzak durmalısınız. Sık sık bit tarağı ile saçınızı taramak ve arındırmaya çalışmak daha iyi bir yöntem olacaktır. Bitlenme sorunu ile karşılaştığınızda lütfen önce doktorunuza başvurunuz.

Güvenilir ve etkili bit ilacı ya da şampuanı hangisidir ?
Piyasadaki bit ilaçlarının çoğu maalesef böcek ilaçları ile hemen hemen aynıdır. Bu ilaçların olabildiğince dikkatli uygulanması gerekir. Ancak, artık hem çocuklar için hem de yetişkinler için GÜVENİLİR ve ZARARSIZ bit sprey ve şampuanları da üretilmektedir. Son yıllarda, doktorlar da bit ile mücadelede bitlerin solunum yollarını tıkayan ürünleri önermektedirler. Bu ürünlerden biri de PEDİKAP Bit Tedavi ve Önleme Setidir.

Pedikap, baş bitinin tedavisi ve önlenmesi için geliştirilmiş sprey, şampuan ve taraktan oluşan üçlü bir settir. Bu set ile bit tedavisi, temizliği ve daha da önemlisi bitlenmenin tekrarlamasını engellemek mümkündür. Pedikap esas olarak Dimetikon (Dimethicone) etken maddesini içerir.

Dimetikon, cildi veya saçları yağlamak veya dengelemek için sıklıkla kozmetikte kullanılan silikon bazlı bir polimerdir. Araştırmacılar tarafından, bit tedavisinde güvenli bir yöntem olarak sunulur. Amerika sağlık örgütü, FDA, Dimetikon kullanımını “güvenli” olarak nitelendirmiş ve listelemiştir.

Baş biti tedavisinde kullanılan 3 gurup ilaçtan en güvenilir olanıdır ve doğru şekilde kullanılması halinde tüm kullanıcılarda % 100 başarı sağlamaktadır. Pedikap Sprey parazitin nefes borusunu tıkayarak etkili olur. Parazitin zamanla ürüne karşı direnç göstermesi söz konusu değildir. Saçların uzun ya da kısa olması başarıyı etkilemez. Bu sebeple çocuğunuzun saçını kesmenize de gerek yoktur. Pedikap şampuan ise 2 haftada bir kez kullanılması ile bir yıl boyunca yeniden bit oluşumunu da engeller.

PEDİKAP Set ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve de satın almak için Enbi Pharma’nın sitesini ziyaret edebilirsiniz:
https://www.enbipharma.com/pedikap-set

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.