Çocuğun Bağışıklığı Nasıl Güçlendirilir?

cocuk-bagisiklik-sistemi

Bebek doğduktan sonraki 6 ay boyunca anneden aldığı savunma mekanizmaları sayesinde mikrobik hastalıklara yakalanma riski düşüktür. 6 aydan sonra artık çocuğun kendi savunma (bağışıklık) mekanizmaları gelişmeye başlar. Aşı ile korunulabilen hastalıklara karşı bağışıklık sistemi açılarla devreye sokulur ancak aşıyla korunamayacağı mikroplara karşı vücudun kendi savunma sistemleri devreye girer. İşte bu bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi hasta olma ihtimalini azaltır. Tüm mikroplara karşı korunmak mümkün olmayabilir ama riskin azaltılması da önemlidir.
Bağışıklık sistemini güçlendirmenin en etkili yolu dengeli beslenmesidir. Çocuğun yaşına uygun kaloriyi, protein, mineral ve vitaminler 4- 5 öğünde verilebilir.

Çocuğun Bağışıklı Sistemini Güçlendirmek

-Taze meyve ve sebze tüketilmeli;
Taze sebze ve meyve vücut savunmasını güçlendiren vitaminler içerir. Her mevsimin sebze meyveleri çiğ tüketmek daha doğrudur. Bağışıklığın güçlendirilmesinde en etkili sebzeler sarımsak ve soğandır, mikroplara karşı direk etkileri de vardır. Yeşil yapraklı taze sebze ve havuç A vitamini açısından zengindir. Narenciye gurubu C vitamininden zengindir ki C vitamini viral hastalıklara karşı vücudu güçlendirir. Soğuk havalarda günde iki porsiyon narenciye (portakal, mandalina, greyfurt gibi) vücudun ihtiyacını karşılar. Vitamin E kuruyemişte bol miktarda vardır ve antioxidan etkisi en fazla vitamindir. Güneş ışınlarıyla aktifleşen

-Güneş ışığı görmeli;
-D vitamini savunmada gerekli bir vitamindir bu sebeple uygun pozisyonlarda güneşlendirilmelidir. Cam güneşin bu etkisini azalttığı için tercihen direk güneş görmelidir.
-Selenyum antioksidan ve eser elementtir ve tüketimi bağışıklığı güçlendirir,karides, mantar, ciğer ve balıkta bol bulunur bu sebeple haftada 1-2 öğün bunlardan tüketilmelidir.
-Kansızlık bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkiler anemiden korunmak için demirden zengin kırmızı et, yumurta yeşil sebzeler tüketilmelidir. Hayvansal gıdalardan demir emilimi daha kolaydır bu sebeple 1-2 defa kırmızı et yenmelidir.
– Probiyotik yoğurtlar bağırsak mikrop dengesini normale dönüştürerek bağışıklığı olumlu etkiler.
Bağışıklık güçlendirici adı altında gıda takviyesi ruhsatıyla üretilmiş çeşitli bitkisel ilaçlar piyasada vardır ancak yukarıdaki önerilerle doğal yollarla güçlendirmek daha doğru bir yaklaşım olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.